Υπό τήν έπωνυμίαν άθλητική καί ποδοσφαιρική ένωσις ¨Εύρώτας¨ ίδρίθει είς Έλος τήν 1η Όκτώβρίου 1929.

Είς τό πρωτοδικείο Σπάρτης έστάλει είς τριπλούν καταστατικόν πρός έγκρισιν τήν 10η Ίουλίου1930.

Τό πρωτοδικείον Σπάρτης διά τής ύπ αριθ 699/26-9-1930 αποφάσεώς του άνεγνώρισε τόν Έυρώτα,ύπό τήν έπωνυμίαν

Πρόεδρος :Θεόδωρος Ζαχαράκος,Γ. Γραμματεύς: Γεώρ. Χριστοφοράκος

Ίδριτικά μέλη : Αν. Παστελής ,Χρύσ.Παπανάκος,Ιωαν.Παστελής,Σταύρος Χαρακάκος,Διονύσιος Καμπάς,(όνομα δισανάγνωστο),Γεώρ. Γεωργόπουλος,Κ. Γεωργόπουλος

Πρωταθλήματα:1967,1969-1970,-1978-1979,1983-1984,1991-1992,1994-1995

Κύπελλα :1969,1969-1970,1971-1972,1973-1974,1986-1987,1994-1995,

1995-1996,1996-1997

Πρωταθλήματα β΄:1976,1999-2000,2002-2003,2013-2014.

ΣΥΜΕΤΟΧΕΣ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ:1979-80,1984-85.Δ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:1992-93,1993-94,1995-96,1996-97,1997-98(2ος)

Ο Ευρώτας Έλους είναι η πρώτη ομάδα σε συμμετοχές στην Α κατηγορία Λακωνίας και δεν έχει υποβιβαστεί ποτέ σε κανονική αγωνιστική περίοδο υπό ομαλές συνθήκες. Έχει γιά έδρα του από τις 8-9-1963 το Γήπεδο Έλους ΄ Βασίλειος Μιχελάκος΄το οποίο διαθέτει χόρτο απο το 2004,Κερκίδες 500 θέσεων(το 2ο γήπεδο με τσιμεντένιες κερκίδες αυτής της χωρητικότητας,που στην ουσία είναι μεγαλύτερη των 500 θέσεων) με φωτισμό(Ο 1ος επίσημος ποδοσφαιρικός αγώνας στην Λακωνία με φωτισμό έγινε στο γήπεδο του Έλους..φυσικά η μια ομάδα ήταν ο Ευρώτας και είναι το 2ο γήπεδο της Λακωνίας με φωτισμό!).Τα Χρώματα της ομάδος ειναι ερυθρόλευκα, δεύτερο χρώμα μπλε-άσπρο.

Ο Ευρώτας Έλους είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει αλλάξει ποτέ την ονομασία της,δεν έχει διαλυθεί ποτέ,ενώ..., κάνει σέντρα από την ίδρυση και συμμετοχή των ομάδων της Λακωνίας στην Ε.Π.Σ. Μεσσηνίας- Λακωνίας.

Live Skcorer

ΓΑΙΑ ΕΝ ΕΛΕΙ

Κυριακή 30 Οκτωβρίου 2016

Γήπεδο Έλους ''Βασίλειος Μιχελάκος''.6η αγωνιστική.Πρωτάθλημα Α΄ Κατηγορίας.Ευρώτας Έλους-Α.Ο Αγγελώνας 4-2 ημιχρ. 2-0

-Στο 20 λεπτό ο Dhimas Jonnas βγήκε πολύ έξυπνα από την θέση του στα άκρα αριστερά και με γρήγορο τρόπο έφτασε πρώτος στην μπάλα που ήδη βρισκόταν μέσα στην μικρή περιοχή και πλάγια,ο Παναρίτης που φέρει ευθύνη σε αυτή την φάση που είναι δική του ανεξάρτητα από το τι έκανε η ασταθή άμυνα,ο παίκτης του Ευρώτα τσίμπησε την μπάλα και μη έχοντας άλλη επιλογή ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων τον ανέτρεψε.

Ο διαιτητής του αγώνα Γιαννόπουλος πολύ σωστά έδωσε το πέναλτι και την κίτρινη κάρτα για τον λόγο ότι ήταν πλάγια και στην γωνιά της μικρής περιοχής,σε άλλη περίπτωση ήταν απευθείας κόκκινη κάρτα.Ο Κλάψης ανέλαβε την εκτέλεση του όπως είχε κάνει και στον αγώνα στο Καστόρι....λογική η επιλογή.Όμως ήταν πολύ κακή η εκτέλεση του και ο Παναρίτης έπεσε στην αριστερή γωνιά και έδιωξε...εδώ υπάρχει μια λεπτομέρεια το γεγονός ότι έχουν υπάρξει συμπαίκτες σε άλλη ομάδα.Επειδή υπάρχει σχετική έρευνα πάνω στα πέναλτι όχι μόνο στο θέμα για το αν πρέπει να εκτελούν πέναλτι πρώην συμπαίκτες.Όταν ο αντίπαλος τερματοφύλακας είναι αδύνατος και φυσικά δεν έχει μεγάλα σωματικά προσόντα η εκτέλεση πρέπει να έχει και τα ανάλογα χαρακτηριστικά...που δεν θα αναλυθούν ο Παναρίτης είναι φυσικό ταλέντο,όμως έχει κάποια αδύνατα στοιχεία στον τρόπο που έχει στις κινήσεις του.Δεν είναι κακός τερμ/κα το αντίθετο ανήκει στους έξυπνους τερματοφύλακες πράγμα που για κάποιον παίζει πολύ μεγάλο ρόλο...και έχει εντοπιστεί από την πρώτη στιγμή.Δυστυχώς στην Λακωνία λείπουν οι ανάλογοι εκπαιδευτές τερματοφυλάκων για την βελτιώση ενός ταλέντου.Αυτοί που θεωρούνται σήμερα κορυφαίοι δεν έχουν σχέση με την Λακωνία...πλην ενός και αδικημένου.
-Στο 23 λεπτό ο Χριστάκος με την μπάλα στα πόδια λίγο έξω από τη περιοχή βρίσκει πολύ ελεύθερο χώρο και σημαδεύει με όλη του την άνεση την δεξιά γωνιά του τερματοφύλακα του Α.Ο Αγγελώνας που είναι απλός θεατής σαν όλους...παίκτης του Ευρώτα φωνάζει ήδη γκολ(έχει κάποιος αντίθετη άποψη?.Δεν φώναζε ερήμην κι άλλος για άλλον λόγο...)...όμως η μπάλα αδικεί όλη την προσπάθεια του παίκτη του Ευρώτα αφού πέρασε σχεδόν πέντε εκατοστά δίπλα από το δοκάρι.Ότι δεν έγινε σε αυτή τη πολύ καλή στιγμή...
-Στο 26 λεπτό ο Ευρώτας αλλάζει το σημείο εκτέλεσης κόρνερ από τα δεξιά στα αριστερά της επίθεσης του.Ο Χριστάκος το εκτελεί στο πρώτο δοκάρι σε χαμηλή πτήση η μπάλα...και παίκτης του Α.Ο Αγγελώνας στην προσπάθεια του να διώξει σκοράρει και κάνει το 1-0 για τον Ευρώτα,που αποκαθιστά τη τάξη όσον άφορα όλη την πίεση που ασκεί ο Ευρώτας σε αυτό το διάστημα ως θεια δίκη.
-Στο 28 λεπτό σε μια φάση διάρκειας μέσα στην περιοχή του Ευρώτα η άμυνα του δεν μπορεί να κάνει κάτι ο Μπασουράκος σίγουρα απόκρουσε τουλάχιστον μια φόρα τη μπάλα...αυτή πήγε ίσως και στο δοκάρι έγινε πολύ γρήγορα η φάση(δεν έχει γίνει και η συνηθισμένη διασταύρωση της με το Κυριάκο κάτι άλλο ειπώθηκε...δια-δικαστικού χαρακτήρα στο δεύτερο ημίχρονο...αν και δεν υπήρχε ημίχρονο)παίκτης του Α.Ο Αγγελώνας έστειλε σίγουρα την μπάλα στα δίχτυα...όμως ο διαιτητής Γιαννοπουλος ακύρωσε το γκολ χωρίς να υπάρχει εμφανής λόγος για να προβεί σε μια τέτοια απόφαση.Δεν υπήρξε κάποια υπόδειξη από πλευράς βοηθού...τώρα το να έγινε κάποιο φάουλ κάτι τετοιοιο αίνε 100% απίθανο.Φυσικά υπήρξαν δικαιολογημένα έντονες διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους.Η απόφαση ήταν καθαρά του διαιτητή που αυτός για αγνώστους λόγους πήρε πάνω του την φάση και με βάση την λογική δεν ήταν η σωστή.Οι παίκτες του Ευρώτα δεν θα έλεγαν απολύτως τίποτα αν έδειχνε σέντρα.Προσωπική άποψη σαφώς και θα γραφτεί το γκολ ήταν καθαρό...τώρα από εκεί και ύστερα ο διαιτητής είναι αυτός που αποφασίζει...πάντως έχουμε δει και γκολ που δεν μέτρησε,όπου ο τερματοφύλακας μαζί με την μπάλα έφτασε μέσα στα δίχτυα και αυτοί που έκαναν ζέσταμα στα δυο μέτρα γελούσαν...μετά την έβαλε εντός γραμμής του τέρματος με άνεσή..ούτε ο βοηθός το είδε ούτε ο άρχων του αγώνα!!!.Ακόμα και ένα παιδάκι θα το καταλάβαινε...ούτε το γήπεδο ήταν μεγάλων διαστάσεων

-Στο 29 λεπτό ο Roncea με πολύ καλή ενέργεια από τα δεξιά κάνει το σουτ ο Παναρίτης εκτός θέσης για να επέμβει,δεν πρόλαβε ούτε να πέσει και βλέπει την μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του εμφανώς ικανοποιημένος...όχι όμως και από την αμυντική του γραμμή που γενικά έμπαζε...ανά πασά στιγμή,πράγμα που το γνώριζε ο προπονητής του Α.Ο Αγγελώνας Μανιάτης και προπονητής του Ευρώτα σχεδόν σε όλο το πρώτο γύρο της περασμένης περιόδου που ως γνωστόν έχει φορέσει τη φανέλα του
-Στο 31 λεπτό ο Αλίμπαλης θα έρθει τυχαία σε επαφή με τη μπάλα από λάθος της παραπαίουσας άμυνάς του Α.Ο Αγγελώνας,έκανε κάποιες κινήσεις για να μην την χάσει από τα πόδια του,πράγμα που τα κατάφερε και λίγο έξω από την περιοχή έκανε το δυνατό σουτ,η μπάλα βρήκε λίγο σε κάποιον(χωρίς να επηρεάζει άμεσα την προδιαγραμμένη της πορεία)και στην συνέχεια το οριζόντιο δοκάρι έσκασε μέσα από της γραμμή και στον ουρανό των διχτυών με το 2-0 να είναι γεγονός και ο παίκτης του Ευρώτα στην 6η αγωνιστική βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και έφυγε προς την κερκίδα.
-Στο 42 λεπτό του αγώνα στην δεύτερη επίσκεψη στο πρώτο ημίχρονο των παικτών του Α.Ο Αγγελώνας εκεί έγινε μια προσπάθεια και η μπάλα βρήκε σε χέρι αμυντικού του Ευρώτα οι παίκτες των φιλοξενούμενων σωστά διαμαρτυρήθηκαν για δεύτερη φορά στον διαιτητή για πέναλτι...όχι όπως σε μια άλλη λίγο πιο πριν που δεν είχα δίκιο...θα μπορούσε να το δώσει ο διαιτητής κι αν δεν είχε καλή θέση για να πάρει την σωστή απόφαση να συμβουλευτεί τον βοηθό του που και αυτός φέρει ευθύνη σε αυτή την φάση,όπως και στο ακυρωθέν γκολ.Αν εξαιρέσουμε αυτές τις δυο φάσεις που αδικούν τους φιλοξενούμενους η διαιτησία του Γιαννόπουλου ήταν πολύ καλή στους άλλους τομείς και ειδικά στον πειθαρχικό τομέα με το γνωστό στυλ που έχει όταν δείχνει τις κάρτες.
-Ο Ευρώτας ήταν παρά πολύ καλός σε όλο το ημίχρονο με πολλούς παίκτες στην επίθεση που γέμιζε όλους τους χώρος...ενώ πίσω από αυτή είχε ελεύθερο παίκτη κλειδί που ξεκινούσε πολύ έξυπνα από μακριά και μοίραζε δεξιά/αριστερά τη μπάλα και ταυτόχρονα έκλεινε κάθε διάδρομο για ανάπτυξη παιχνιδιού του Α.Ο Αγγελώνας και μαζί με συμπαίκτη του την έκοβε σε δυο κομμάτια.Έτσι καμιά γραμμή του Α.Ο Αγγελώνας δεν μπορούσε να σταθεί υποφερτά μέσα στο γήπεδο.Κάποιος θα πει ποτέ πρόλαβα να τα δω όλα αυτά....δηλαδή αυτοί που βρίσκονταν στο γήπεδο.Μα δεν είδα μόνο αυτό που έγραψα παραπάνω κάθε κίνηση ήταν ορατή κάτι έμαθα μέσα σε αυτό τόσα χρόνια....π.χ να βλέπω και με τις άκρες των ματιών κι ας κοιτάζω άλλου...όχι δεν έχω κάποιο πρόβλημα όρασης.Δεν είχα κινητό και δεν τραβούσα φωτογραφίες άσχετες με τον αγώνα και χωρίς να χρειάζομαι άδεια της Ε.Π.Σ άλλωστε με έχουν αποβάλει και επίσημα από όλα τα γήπεδα της Λακωνίας....ούτε το έπαιζα δαιμόνιος στην προκείμενη περίπτωση δαιμόνια φωτορεπόρτερ μόνο μιλούσα και ζητούσα κάτι πολύ απλό όχι για αυτόν τον ηλίθιο που γράφει...Συγνώμη δεν έχω τον Ευρώτα για σιδερένια σκουπίδια και πρόσωπα προς δημόσια προβολή τους...όσοι το Θέλουν είναι δικαίωμα τους δεν έχω πρόβλημα και ήταν γνωστό...πήρα μια απάντηση ως έξης:Τίποτα τώρα έχουμε στο μυαλό μας μόνο να νικήσουμε Γύθειο και Πελλανα....τα υπόλοιπα θα αφεθούν στην λήθη...από αυτόν που φώναζε οργισμένα στο γήπεδο και δεν θα το μάθει κάνεις...Απάντησα ότι αυτά είναι αγωνιστικά και τουλάχιστον τα γνωρίζω καλύτερα...ρώτησε αν έχει ιδέα πόσα χρόνια έχουμε να νικήσουμε το Ολυμπιακό Γυθείου και πόσα είναι τα τέρματα...για το γήπεδο του Καστοριού από 1975...έγραψε ότι αν μας πληρώνουν τόσο καλά να το υποστώ κι αυτό να έχουν και το λαβαράκι και το σήμα που είναι δικό τους πέφτοντας ως μάννα εξ ουρανού στην Δημοτική τους Αγορά...τόσο άπλα είναι τα πράγματα να μείνει στην άκρη και έμεινε....τα δεδομένα άλλαξαν μόλις έμαθε ορισμένα στοιχεία κατά την διάρκεια της απουσίας...
-Η ομάδα του Α.Ο Αγγελώνας στο πρώτο ημίχρονο είχε τεράστια προβλήματα και γενικά σε όλο τον αγώνα στα όποια δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί και στον ρυθμό που είχε επιβάλει ο Ευρώτας έκανε μόνο μια φάση αυτή με το ακυρωθέν γκολ και από εκεί και υστέρα μια διαμαρτυρία για ένα χέρι προς την λήξη του ημιχρόνου.Πιθανόν αυτές οι δυο φάσεις να άλλαζαν κάπως την μορφή του αγώνα,όμως ο Ευρώτας είχε σε πολύ μεγάλη ημέρα όλους τους παίκτες του και πολύ δύσκολα θα μπορούσε να έχει του Α.Ο Αγγελώνας κάποιο κέρδος...βέβαια ποδόσφαιρο είναι αυτό και όλα μπορούν να συμβούν όχι όμως στο συγκεκριμένο παιχνίδι...το χορτάρι είχε νερά της βροχής και μια παράδοση
-Στο 49 λεπτό εκτέλεση φάουλ από το κεντρικό άξονα και λίγα μέτρα έξω από την περιοχή ο Αλίμπαλης περνάει τη μπάλα ιδανικά πάνω από το τείχος αφήσε άγαλμα τον Παναρίτη και πραγματοποίησε το 3-0 για να κάνει το ιδανικό ξεκίνημα ο Ευρώτας στο δεύτερο ημίχρονο.
-Στο 55 λεπτό από σέντρα που έγινε μέσα στην περιοχή του Α.Ο Αγγελώνας ο Roncea μόνος του με τον Παναρίτη δεν πιάνει καλά το σουτ και η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του και ο Ευρώτας χάνει μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 4-0.
-Στο 73 λεπτό ο Αλίμπαλης χάνει μεγάλη ευκαιρία όταν μόνος του με τον Παναρίτη ο τελευταίος θα αποκρούσει και θα γλιτώσει την ομάδα του από βέβαιη παραβιάσει.
-Στο 64 λεπτό ο Κλάψης από τα αριστερά και λίγο πίσω από την σέντρα περίπου θα βγάλει μια μακρινή μπαλιά προς τον γρήγορο Roncea που αυτός θα προλάβει την έξοδο του Παναρίτη και με κεφάλια θα στείλει την μπάλα στα ανυπεράσπιστα δίχτυα κάνοντας το 4-0 και δίνοντας διαστάσεις μέχρι εκείνη την στιγμή τουλάχιστον για θριαμβευτική νίκη.
-Στο 79 λεπτό ο Αλίμπαλης από ωραία πάσα που του έγινε μέσα σε περιοχή και από λάθος εκτίμηση της άμυνας του Α.Ο Αγγελώνας σούταρε αρχικά με αποτέλεσμα να αποκρούσει με τα πόδια ο Παναρίτης στη συνέχεια της φάσης η μπάλα ξαναπήγε στον παίκτη του Ευρώτα ο όποιος έπιασε ένα αδύναμο σουτ και η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του.
-Στο 85 λεπτό και ενώ το παιχνίδι έδειχνε ότι θα λήξει με 4-0 έγινε ένα σουτ έξω από την περιοχή ο Μπασουράκος έπεσε στην αριστερή του γωνιά και έδιωξε την μπάλα,όμως εκεί δεν υπήρχε κανένας συμπαίκτης του πάρα μόνο αντίπαλος που δεν είχε κανένα πρόβλημα να μειώσει σε 4-1.
-Στο 89 λεπτό έγινε μια σέντρα από τα δεξιά της επίθεσης του Α.Ο Αγγελώνας και αυτή την φορά οι ρόλοι αντιστράφηκαν και ο Παντόπουλος στην προσπάθεια του να διώξει έκλεισε το σκορ με αυτογκόλ κατά της ομάδας του έτσι όπως άνοιξε το σκορ για τον Ευρώτα στο πρώτο ημίχρονο.Τελικά τίποτα δεν είναι συμπτωματικό στο ποδόσφαιρο.
-Στο 91 λεπτό ο Παναρίτης σε μια ακόμα απόκρουση με τα πόδια σε σουτ του Roncea
-Ο Ευρώτας είχε ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο χάρις και στο γρήγορο γκολ από το φάουλ που πλέον δεν άφηνε κανέναν περιθώριο στην ομάδα του Α.Ο Αγγελώνας για κάτι καλύτερο στον αγώνα.Οι γηπεδούχοι είχαν βάλει πολύ γερά θεμέλια για την νίκη...μμμμμμμμ αυτό κάτι μου θυμίζει για ένα λεπτό ααααα!!!ναι!!!...απόσυρση αυτό είναι ακριβώς και δεν πέφτω έξω μήπως κάνω λάθος;ναι ξέρω αυτό δεν το καταλαβαίνει κάνεις δεν έχει σημασία αυτό μας έλυσε μόνο δυο απορίες...και κάηκε ένας υπολογιστής!!!.Τα πνεύματα νομίζω προς το τέλος είχαν ηρεμήσει,όχι εντελώς άλλα και πάλι δεν έχει σημασία...Αγώνας ήτανε,τι να κάνουμε;Ας συνεχίσουμε να πάμε και στο παιχνίδι.Τελικά μερικά λάθη στο τέλος του αγώνα όχι ιδιαίτερα επιβαρυντικά για την αμυντική γραμμή του Ευρώτα,αφού δεν μπορούν να θεωρηθούν τόσο τραγικά και δεν υπάρχουν ευθύνες για να καταλογιστούν στους παίκτες του Ευρώτα πλην το γεγονός ότι δεν υπήρχε κάποιος να πάρει το "ριμπάουντ" από την απόκρουσή του Μπασουράκου.Εξαιρετικό το στήσιμο του Ευρώτα από τον Γιώργο Ξανθάκο που δεν ξέφυγε ούτε στιγμή από το αρχικό του πλάνο πλην μερικών παρεμβάσεων σε ανύποπτο χρόνο.Το μόνο κακό είναι ότι δεν διατηρήθηκε το σκορ στο 4-0 σε περίπτωση που παραστεί ανάγκη σε περίπτωση κάποιας ισοβάθμιας αν και γιαυτό οι πιθανότητες μόνο αν συμβούν τα γνωστά τραγελαφικά που μόνο έτσι μπορούν να χαρακτηριστούν και δεν θα είναι η πρώτη φορά ώστε να γίνουν αγώνες μπαράζ τουλάχιστον ως προς την παραμονή.Θα μπορούσε ο αποτελεσματικός σήμερα Ευρώτας αν υπήρχε στους δυο άλλους αγώνες(2η,3η αγωνιστικη)θα είχε εξασφαλίσει και την παραμονή του στην κατηγόρια....Χαμογέλα στον Ευρώτα?.
-Σύνθεση του Ευρώτα Έλους:1.Μπασουράκος Κυριάκος,2.Τζανετάκος Σπύρος(στο 70ο λεπτό 12.Κρητικάκος Γιώργος Εμαν.),3.Dhimas Jannis(στο 49ο λεπτό 12.Κάλλης Μίχαλης),
4.Σκλαβενίτης Αντώνης,5.Παντόπουλος Ηρακλής,6.Κολλάτος Θεόδωρος,7.Κλάψης Χρήστος(στο 66ο λεπτό 16.Μανουσόπουλος Γιώργος),8.Αλίμπαλης Γιώργος Θεόδ.,9.Χριστάκος Γιάννης (C),10.Roncea Madalin,11.Boicu Florentin Loucian