Υπό τήν έπωνυμίαν άθλητική καί ποδοσφαιρική ένωσις ¨Εύρώτας¨ ίδρίθει είς Έλος τήν 1η Όκτώβρίου 1929.

Είς τό πρωτοδικείο Σπάρτης έστάλει είς τριπλούν καταστατικόν πρός έγκρισιν τήν 10η Ίουλίου1930.

Τό πρωτοδικείον Σπάρτης διά τής ύπ αριθ 699/26-9-1930 αποφάσεώς του άνεγνώρισε τόν Έυρώτα,ύπό τήν έπωνυμίαν

Πρόεδρος :Θεόδωρος Ζαχαράκος,Γ. Γραμματεύς: Γεώρ. Χριστοφοράκος

Ίδριτικά μέλη : Αν. Παστελής ,Χρύσ.Παπανάκος,Ιωαν.Παστελής,Σταύρος Χαρακάκος,Διονύσιος Καμπάς,(όνομα δισανάγνωστο),Γεώρ. Γεωργόπουλος,Κ. Γεωργόπουλος

Πρωταθλήματα:1967,1969-1970,-1978-1979,1983-1984,1991-1992,1994-1995

Κύπελλα :1969,1969-1970,1971-1972,1973-1974,1986-1987,1994-1995,

1995-1996,1996-1997

Πρωταθλήματα β΄:1976,1999-2000,2002-2003,2013-2014.

ΣΥΜΕΤΟΧΕΣ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ:1979-80,1984-85.Δ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:1992-93,1993-94,1995-96,1996-97,1997-98(2ος)

Ο Ευρώτας Έλους είναι η πρώτη ομάδα σε συμμετοχές στην Α κατηγορία Λακωνίας και δεν έχει υποβιβαστεί ποτέ σε κανονική αγωνιστική περίοδο υπό ομαλές συνθήκες. Έχει γιά έδρα του από τις 8-9-1963 το Γήπεδο Έλους ΄ Βασίλειος Μιχελάκος΄το οποίο διαθέτει χόρτο απο το 2004,Κερκίδες 500 θέσεων(το 2ο γήπεδο με τσιμεντένιες κερκίδες αυτής της χωρητικότητας,που στην ουσία είναι μεγαλύτερη των 500 θέσεων) με φωτισμό(Ο 1ος επίσημος ποδοσφαιρικός αγώνας στην Λακωνία με φωτισμό έγινε στο γήπεδο του Έλους..φυσικά η μια ομάδα ήταν ο Ευρώτας και είναι το 2ο γήπεδο της Λακωνίας με φωτισμό!).Τα Χρώματα της ομάδος ειναι ερυθρόλευκα, δεύτερο χρώμα μπλε-άσπρο.

Ο Ευρώτας Έλους είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει αλλάξει ποτέ την ονομασία της,δεν έχει διαλυθεί ποτέ,ενώ..., κάνει σέντρα από την ίδρυση και συμμετοχή των ομάδων της Λακωνίας στην Ε.Π.Σ. Μεσσηνίας- Λακωνίας.

Θρήνος στο Καυταντζόγλειο

Δυστυχώς, έγινε κι’ αυτό… Ανθρωπος έχασε τη ζωή του στο γήπεδο. Ο 57χρονος Σωτήρης Σεραφείμ, υπέστη καρδιακό επεισόδιο την ώρα των επεισοδίων στο Καυταντζόγλειο και τελικά έχασε τη μάχη με τον θάνατο. Αφού δέχθηκε μαλάξεις στο ταρτάν του γηπέδου από τους άνδρες των ΕΚΑΒ για περίπου 30 λεπτά, μεταφέρθηκε σε νοσοκομείο. Οι γιατροί έκαναν προσπάθειες να τον επαναφέρουν στη ζωή, αλλά δεν τα κατάφεραν. Ο παλαίμαχος τερματοφύλακας και συνταξιούχος πυροσβέστης πέθανε μέσα στο γήπεδο… Όλα ξεκίνησαν όταν κατά τη διάρκεια των επεισοδίων προσπάθησε να προστατεύσει παιδιά που εκείνη την ώρα ήταν στο ταρτάν και λιποθύμησε…

Ανακοίνωση της ΠΑΕ ΗΡΑΚΛΗΣ

«Στην μέχρι τώρα χρονική διαδρομή της φετινής αγωνιστικής περιόδου, γίναμε μάρτυρες δύο ακραίων και αντιφατικών συμπεριφορών από πλευράς Αστυνομικής Διεύθυνσης Θεσσαλονίκης, όσον αφορά στην δικαιοδοσία των καθηκόντων της στους εντός έδρας αγώνες της ομάδας μας.

Από την μια, στις 2 Νοεμβρίου 2008, στο περιθώριο της αναμέτρησης ΗΡΑΚΛΗΣ - Π.Α.Ο.Κ, παρακολουθήσαμε το θέαμα μια απαθούς Αστυνομίας, παρατηρητή κάθε παραβατικότητας, που θριάμβευσε εκείνο το βράδυ, αυτοκαταργώντας και καταλύοντας τα Μέτρα Τάξης, που η ίδια εκπόνησε και καθόρισε.

Απόψε, μόλις 2,5 μήνες αργότερα, στο τέλος του αγώνα ΗΡΑΚΛΗΣ - Α.Ε.Κ κι ενώ οι αστυνομικές δυνάμεις, με άνεση (λόγω τις ελάχιστης έκτασης των περιστατικών, που συνέβησαν) επέτυχαν την αναχαίτιση των ταραχών, επιδόθηκαν, με ιδιαίτερα υπερχειλή τρόπο, σε ένα ιδιότυπο 'αντάρτικο κερκίδων', καταδιώκοντας κατά μόνας τους οπαδούς και περνώντας σε ρόλο επιτιθέμενου, χωρίς αυτό να απαιτείται σε καμία, μα καμία περίπτωση από τα γεγονότα, διογκώνοντάς τα, ενώ επρόκειτο για ανύπαρκτα περιστατικά.

Καταδικάζουμε αυτή τη, βάναυση και έξω από κάθε λογική, συμπεριφορά των αστυνομικών δυνάμεων και, ως Διοίκηση της ΠΑΕ ΗΡΑΚΛΗΣ, δηλώνουμε την απόλυτη αδυναμία μας στο να κατανοήσουμε το ποια εν τέλει είναι η θέση και η στάση της Αστυνομικής Διεύθυνσης Θεσσαλονίκης στα ζητήματα τήρησης της Τάξης σε έναν ποδοσφαιρικό αγώνα. Θα θέλαμε πολύ να το γνωρίζαμε, ώστε να συμβάλλουμε και από την δική μας πλευρά στο έργο της Αστυνομίας, αν και εφόσον μπορούμε να θεωρήσουμε ότι υφίσταται σταθερό επιχειρησιακό σχέδιο αντιμετώπισης πραγματικών περιστατικών, στοιχείο, που απόψε στο Καυτανζόγλειο απουσίαζε καθ' ολοκληρίαν».

Πέρασε και από τις Σέρρες ο Ολυμπιακός

Ένα ακόμα λιθαράκι για την κατάκτηση του τίτλου πρόσθεσε ο Ολυμπιακός επικρατώντας με 1-0 του Πανσερραϊκού στις Σέρρες στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Τοροσίδης στο 26΄. Καλύτεροι οι «ερυθρόλευκοι» σε όλη τη διάρκεια του αγώνα είχαν αρκετές ευκαιρίες με μεγαλύτερη ένα δοκάρι του Μπελούτσι στο 15΄. Απ’ τον αγωνιστικό χώρο αποβλήθηκε ο Ούγκο Μπρος στο 86΄.

Το ματς

Με το αγαπημένο του φέτος 4-4-1-1 παρέταξε τον Ολυμπιακό στο στάδιο των Σερρών ο Ερνέστο Βαλβέρδε έχοντας τον Ντιόγκο μόνο προωθημένο και πιο πίσω του τον Μπελούτσι. Ο Ούγκο Μπρος ακολούθησε σχεδόν την ίδια τακτική βάζοντας στην επίθεση τον Μπανγκουρά και πιο πίσω του τον Κωνσταντινίδη. Απ’ την αρχή του αγώνα ο Ολυμπιακός πήρε τα ηνία κερδίζοντας το χώρο του κέντρου, πιέζοντας ώστε να μην αφήνουν κενούς χώρους για αντεπιθέσεις στον Πανσερραϊκό, ενώ είχε για μία ακόμη φορά σε πολύ καλή μέρα τους Μπελούτσι και Λέτο. Οι Αργεντινοί συνεργάστηκαν πολλές φορές συνδυάζοντας ουσία και θέαμα πολλές φορές, ενώ οι αντίπαλοί τους δεν έδειχναν ικανοί να τους αντιμετωπίσουν και δεν ήταν λίγες οι φορές που υπέπεσαν σε σκληρά μαρκαρίσματα. Οι παίκτες του Μπρος δεν κλείστηκαν θέλοντας απ’ την αρχή να μη δώσουν χώρο στους φιλοξενούμενους, όμως ουσιαστικά δεν κατάφεραν να απειλήσουν τον εορτάζοντα Αντώνη Νικοπολίδη πλην μιας φάσης με τον Μπανγκουρά στο15΄. Οι «ερυθρόλευκοι» έχοντας επιβάλλει τον ρυθμό τους, αρκετές φορές κυρίως απ’ την αριστερή μεριά του Λέτο πλαγιοκοπούσαν τους γηπεδούχους. Οι ευκαιρίες δεν έλειψαν με τον Μπελούτσι στο 13΄ να δοκιμάζει ένα καλό σουτ, ενώ ένα λεπτό αργότερα σε μια ανεπανάληπτη ευκαιρία, ο Λέτο αρχικά και ο Μπελούτσι έπειτα ο οποίος έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι δεν μπόρεσαν να ανοίξουν το σκορ. Η υπεροχή των Πειραιωτών καρποφόρησε στο 26΄ με τον Τοροσίδη να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα έπειτα από όμορφη μπαλιά του Γκαλέτι απ’ τα αριστερά. Το γκολ αυτό αποσυντόνισε ακόμα περισσότερο τα «λιοντάρια» αφού δεν έδειχναν να μπορούν να απαντήσουν, ενώ αντίθετα οι παίκτες του Βαλβέρδε συνέχιζαν να έχουν την πρωτοβουλία. Στο 39΄ στην τελευταία αξιόλογη στιγμή του ημιχρόνου ο Λέτο έπειτα από ένα καταπληκτικό σόλο έκανε μια ωραία ασίστ στον Μπελούτσι ο οποίος λίγο έλειψε να κάνει το 2-0. Όσοι περίμεναν να «πέσουν κορμιά» στο δεύτερο 45λεπτο μάλλον θα απογοητεύθηκαν. Γιατί κορμιά έπεσαν μπορεί να «έπεσαν» αλλά όχι στο αγωνιστικό κομμάτι, αφού μετά το 65΄ διεκόπη για λίγο το παιχνίδι μετά από ένταση που υπήρξε ανάμεσα στον Νικοπολίδη και τον Κωνσταντινίδη. Μάλιστα ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων δέχτηκε και μια κροτίδα στα πόδια του απ’ την εξέδρα, σε μια ακόμα απαράδεκτη σκηνή που έλαβε μέρος στο φετινό πρωτάθλημα. Στον αγώνα, ο Ολυμπιακός είχε το υπέρ του γκολ και συνέχισε να είναι πιο επικίνδυνος απ’ τον αντίπαλο του χάνοντας μάλιστα αρκετές ευκαιρίες για να τελειώσει το παιχνίδι. Πατσατζόγλου και Μπελούτσι δεν κατάφεραν στο 48΄ και 49΄ να διπλασιάσουν τα τέρματα της ομάδας τους, ενώ ο Τοροσίδης στο 54΄ μετά από μια κούρσα δεν μπόρεσε να πετύχει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Απ’ το 55΄ και έπειτα το ματς ήταν νευρικό με πολλά σκληρά μαρκαρίσματα κάτι που αποδεικνύουν και οι επτά κίτρινες κάρτα σε διάρκεια 12 λεπτών (!). Μοναδική στιγμή που θα μπορούσε να θυμάται κανείς απ’ τους γηπεδούχους ήταν ένα σουτ στην κίνηση του αιφνιδιασμένου Μπανγκουρά στο 75΄. Οι παίκτες του Βαλβέρδε μέχρι το τέλος του αγώνα ήθελαν ένα δεύτερο γκολ και παρά τις φάσεις που δημιούργησαν δεν κατάφεραν να το πετύχουν. Λίγο πριν τη λήξη αποβλήθηκε απ’ τον πάγκο του Πανσερραϊκού ο Ούγκο Μπροσς για διαμαρτυρίες. Το τελικό σφύριγμα βρήκε τον Ολυμπιακό να προσθέτει ακόμα τρεις βαθμούς το σακούλι του δείχνοντας για ακόμα μία φορά πως δύσκολα θα χάσει τον τίτλο, ενώ οι Σερραίοι οι οποίοι παραμένουν χωρίς νίκη εντός έδρας «στριμώχνονται» ακόμα περισσότερο όσον αφορά την παραμονή τους.

Το φιλμ του αγώνα.
Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Ούγκο Μπρος): Κηπουρός, Καλλιμάνης, Καλί, Ζουντί (59΄ Μπαϊκαρά), Μάρκο Αουρέλιο, Γαλανόπουλος, Μιλένκοβιτς, Κωνσταντινίδης (68΄ Μπουλέ), Μουταβντζιτς, Αμπουμπακαρί, Μπανγκουρά

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Πατσατζόγλου, Γκαλέτι (86΄ Τζόρτζεβιτς), Ντιόγο, Άντζας, Ντουντού, Α. Παπαδόπουλος, Λέτο (90΄ Γκαλίτσιος) Μπελούτσι (90΄ Μενδρινός), Πάντος, Τοροσίδης

Άνετη νίκη ο Αστέρας Τρίπολης

Σημαντική βαθμολογική νίκη πέτυχε ο Αστέρας Τρίπολης με 3-0 κόντρα στον Θρασύβουλο για την 18η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Οι παίκτες του Νίκου Κωστένογλου, που ήταν καλύτεροι σε όλοι την διάρκεια του αγώνα άνοιξαν το σκορ στο 28΄με τον Καούνο, ενώ το δεύτερο γκολ πέτυχε στο 58΄ Φιλομένο, ο οποίος στο 83΄με εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Μετά την σημερινή του νίκη ο Αστέρας έφτασε στους 17 βαθμούς και ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Αποφασισμένοι να επιβάλουν από την αρχή του αγώνα τον ρυθμό τους μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες του Αστέρα Τρίπολης. Οι γηπεδούχοι από τα πρώτα λεπτά κιόλας της αναμέτρησης πίεσαν τον Θρασύβουλο και προσπάθησαν να πετύχουν κάποιο γρήγορο γκολ. Οι ποδοσφαιριστές του Νίκου Κωστένογλου πήραν τον έλεγχο του κέντρου και ανάγκασαν τους φιλοξενούμενους σε ένα παθητικό ρόλο. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία άνηκε στους γηπεδούχους με τον Καρντόσο να κάνει το μακρινό σουτ , τον Πεκάνια να αποκρούει ασταθώς και τον Καούνο να μην μπορεί να στείλει από πλεονεκτική θέση την μπάλα στα δίχτυα. Οι παίκτες του Αστέρα συνέχισαν να πιέζουν, ενώ οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να χτυπήσουν στις κόντρα-αντεπιθέσεις. Το γκολ τελικά για τους γηπεδούχους ήρθε στο 28΄όταν μετά από ωραία ενναλαγή της μπάλας αυτή έφτασε στο Καούνο που με πλασέ μέσα από την μεγάλη περιοχή έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Στην συνέχεια οι παίκτες του Σάκη Τσιώλη προσπάθησαν να αντιδράσουν και με κύριο εκφραστή των επιθέσεων, τον Κόζλεϊ απείλησαν δυο φορές εστία, του Αμπάρη χωρίς όμως να πετύχουν κάποιο τέρμα. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησαν να πιέσουν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα προκείμενου να πετύχουν κάποιο γκολ και να φτάσουν στην ισοφάριση. Οι παίκτες του Σάκη Τσιώλη απείλησαν για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο την εστία του Αμπάρη όταν στο 51΄μετά από σέντρα του Μαρτορέλ η μπάλα έφτασε στο Ουέλιγκτον η κεφαλιά του οποίου πέρασε άουτ. Στο 55΄ ο Αστέρας Τρίπολης έφτασε κοντά στο 2-0 όταν μετά από σέντρα του Κανακούδη μέσα στην περιοχή του Θρασύβουλου ο Φιλομένο έκανε το κοντρόλ σούταρε με τον Πεσάνια να αποκρούει ενστικτωδώς. Τρία λεπτά αργότερα ο Αργεντινός επιθετικός βρέθηκε για δεύτερη φορά σε θέση βολής και με καρφωτή κεφαλιά κατάφερε να νικήσει τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων και να κάνει το 2-0 για τον Αστέρα. Οι παίκτες του Νίκου Κωστένογλου μετά τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου όπου και μπήκαν κάπως νωθρά έλεγξαν το ρυθμό του παιχνιδιού με αποτέλεσμα η εστία του Αμπάρη να μην απειληθεί ιδιαίτερα. Το τελικό 3-0 έκανε στο 83΄ο Φιλομένο, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Καούνος. Μετά την σημερινή του νίκη ο Αστέρας Τρίπολης έφτασε στους 17 βαθμούς και «ξεκόλησε» από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Αστέρας Τρίπολης (Νίκος Κωστένογλου): Αμπάρης, Εστέβες, Λαζαρίδης, Κανακούδης (68' Φυτανίδης), Ψωμάς, Λαδάκης, Καρντόσο, Ζαϊρί (79' Νταμόντε), Καούνος, Ρόκας (46' Μαρσελάο), Φιλομένο

Θρασύβουλος (Σάκης Τσιώλης): Πεκάνια, Μπελεγρίνης, Σωτήρχος, Βεντούρα, Μαρτορέλ, Ροκάστλ, Κατσίκης (65' Καραμαλίκης), Μίχος (57' Χλωρός), Κόζλεϊ (73' Άλβες), Ουέλινγκτον, Μπαριέντος

Το πρώτο διπλό της ΑΕΚ

Η ΑΕΚ, με το τέρμα του Μπλάνκο στο 69’ κατάφερε να επικρατήσει με 1-0 του Ηρακλή στο Καυτανζόγλειο, κάνοντας το πρώτο της διπλό στη φετινή περίοδο, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ. Πολύ κακό το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, στο δεύτερο μέρος και οι δύο ομάδες ανέβασαν την απόδοση τους, με την Ένωση να φεύγει από τη Θεσσαλονίκη με τους τρεις βαθμούς της νίκης. Διαμαρτύρονται οι γηπεδούχοι για ακυρωθέν τέρμα του Αγρίτη στο 50’.

Το ματς:

Αποστολή για την ΑΕΚ κόντρα στον Ηρακλή, ήταν να κάνει το πρώτο της διπλό στο φετινό πρωτάθλημα. Για να το κάνει αυτό, έπρεπε να φύγει με τη νίκη από το «Καυτανζόγλειο» όμως κάτι τέτοιο θα ήταν δύσκολο αφού ο Γηραιός στα τελευταία παιχνίδια με τον Μάκη Κατσαβάκη στον πάγκο, έχει δείξει ότι βρίσκεται σε αρκετά καλή αγωνιστική κατάσταση. Το συγκρότημα του Ντούσαν Μπάγεβιτς, ξεκίνησε αρκετά καλά είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας και μόλις στο 3’ είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ όμως η κεφαλιά του Κυργιάκου βρήκε πάνω στον Μπλάνκο και πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κοβαλέφσκι. Οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να είναι ανώτεροι και με ενέργειες κυρίως του Σκόκο και του Τζεμπούρ προσπαθούσαν να δημιουργήσουν ρήγματα στην άμυνα του Γηραιού. Ο Δικέφαλος χτύπησε ξανά στο 17’ αλλά η κεφαλιά του Τζεμπουρ πέρασε σύρριζα από το αριστερό δοκάρι του Πολωνού τερματοφύλακα. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σκόκο ήταν αυτός που έχασε μεγάλη ευκαιρία να βάλει μπροστά την ομάδα του. Ο Αργεντινός πέρασε όποιον βρήκε από τα αριστερά, έκανε το σουτ αλλά για ακόμη μία φορά ο πορτιέρο των γηπεδούχων ήταν στη θέση του και απομάκρυνε τον κίνδυνο. Αυτή ήταν και η τελευταία ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, αφού στη συνέχεια έπεσε αρκετά η απόδοση τους και δεν μπορούσαν να φτάσουν με αξιώσεις στην περιοχή του Γηραιού, καθώς έβρισκαν μπροστά τους μια καλή οργανωμένη άμυνα. Το θέαμα στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά κακό… Ελάχιστες φάσεις και χωρίς φαντασία και από τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων. Ο Ηρακλής ο οποίος δεν είχε απειλήσει καθόλου το Σάχα, όσο κυλούσαν τα λεπτά προσπαθούσε να ανεβάσει την απόδοση του ώστε να δημιουργήσει την πρώτη του αξιόλογη ευκαιρία στην αναμέτρηση, όμως κάτι τέτοιο δεν έγινε ποτέ. Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του παιχνιδιού και το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου, με την ΑΕΚ να έχει χάσει τις σημαντικότερες ευκαιρίες. Αυτό που δεν είδαμε στο πρώτο μέρος καταφέραμε να το δούμε στο δεύτερο 45λεπτο… Ο Ηρακλής μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και στο 50’, σε μία παράξενη φάση κατάφερε να βρει δίχτυα όμως το γκολ που πέτυχε ο Αγρίτης δεν μέτρησε ποτέ. Ο Επστάιν βρέθηκε απέναντι από τον Σάχα, προσπάθησε να τον νικήσει αλλά έδιωξε ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ, η μπάλα έφτασε στον Αγρίτη, έκανε το πλασέ, βρήκε στον πεσμένο πάνω στην γραμμή Επστάιν και κατέληξε στα δίχτυα, χωρίς όμως να μετράει το γκολ αφού υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Ο «Γηραιός» μπήκε μεταμορφωμένος στον αγωνιστικό χώρο και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου 45λεποτυ είχε το πάνω χέρι στην αναμέτρηση. Στο 56’ είχαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, αλλά το μονοκόμματο σουτ του Επστάιν μέσα από την περιοχή, πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σάχα. Κάπου εκεί, έπεσε η απόδοση των γηπεδούχων και η ΑΕΚ στο 68’ ευτύχισε να ανοίξει το σκορ βάζοντας γερές βάσεις για το πρώτος της διπλό στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Μπασινάς στο κόρνερ από τα δεξιά, ο Σκόκο έκανε την κεφαλιά πάσα προς τον Μπλάνκο και ο τελευταίος μόνος μέσα στην μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Κοβαλέφσκι. Τα λεπτά κυλούσαν χωρίς να δημιουργείται κάτι το αξιόλογο με την Ενωση να κατακτά τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Ηρακλής (Μάκης Κατσαβάκης): Κοβαλέφσκι, Περπερίδης (77΄ Γιάντσης), Ιωαννίδης (78΄ Μπούρμπος), Βούκοβιτς, Παπαζαχαρίας (87΄ Κίκο Ρατόν), Κατσαμπής, Επστάιν, Φούφουλας, Σαρακατσάνος, Γκαρσία, Αγρίτης

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Μαϊστόροβιτς, Χουανφράν, Ενσαλίβα (72΄ Πλιάτσικας), Τζιμπούρ (86΄ Εντίνιο), Μπασινάς, Μπλάνκο (90΄+ Ζεράλδο Αλβες), Πελετιέρι, Κυργιάκος, Γεωργέας, Σκόκο