Υπό τήν έπωνυμίαν άθλητική καί ποδοσφαιρική ένωσις ¨Εύρώτας¨ ίδρίθει είς Έλος τήν 1η Όκτώβρίου 1929.

Είς τό πρωτοδικείο Σπάρτης έστάλει είς τριπλούν καταστατικόν πρός έγκρισιν τήν 10η Ίουλίου1930.

Τό πρωτοδικείον Σπάρτης διά τής ύπ αριθ 699/26-9-1930 αποφάσεώς του άνεγνώρισε τόν Έυρώτα,ύπό τήν έπωνυμίαν

Πρόεδρος :Θεόδωρος Ζαχαράκος,Γ. Γραμματεύς: Γεώρ. Χριστοφοράκος

Ίδριτικά μέλη : Αν. Παστελής ,Χρύσ.Παπανάκος,Ιωαν.Παστελής,Σταύρος Χαρακάκος,Διονύσιος Καμπάς,(όνομα δισανάγνωστο),Γεώρ. Γεωργόπουλος,Κ. Γεωργόπουλος

Πρωταθλήματα:1967,1969-1970,-1978-1979,1983-1984,1991-1992,1994-1995

Κύπελλα :1969,1969-1970,1971-1972,1973-1974,1986-1987,1994-1995,

1995-1996,1996-1997

Πρωταθλήματα β΄:1976,1999-2000,2002-2003,2013-2014.

ΣΥΜΕΤΟΧΕΣ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ:1979-80,1984-85.Δ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:1992-93,1993-94,1995-96,1996-97,1997-98(2ος)

Ο Ευρώτας Έλους είναι η πρώτη ομάδα σε συμμετοχές στην Α κατηγορία Λακωνίας και δεν έχει υποβιβαστεί ποτέ σε κανονική αγωνιστική περίοδο υπό ομαλές συνθήκες. Έχει γιά έδρα του από τις 8-9-1963 το Γήπεδο Έλους ΄ Βασίλειος Μιχελάκος΄το οποίο διαθέτει χόρτο απο το 2004,Κερκίδες 500 θέσεων(το 2ο γήπεδο με τσιμεντένιες κερκίδες αυτής της χωρητικότητας,που στην ουσία είναι μεγαλύτερη των 500 θέσεων) με φωτισμό(Ο 1ος επίσημος ποδοσφαιρικός αγώνας στην Λακωνία με φωτισμό έγινε στο γήπεδο του Έλους..φυσικά η μια ομάδα ήταν ο Ευρώτας και είναι το 2ο γήπεδο της Λακωνίας με φωτισμό!).Τα Χρώματα της ομάδος ειναι ερυθρόλευκα, δεύτερο χρώμα μπλε-άσπρο.

Ο Ευρώτας Έλους είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει αλλάξει ποτέ την ονομασία της,δεν έχει διαλυθεί ποτέ,ενώ..., κάνει σέντρα από την ίδρυση και συμμετοχή των ομάδων της Λακωνίας στην Ε.Π.Σ. Μεσσηνίας- Λακωνίας.

Live Skcorer

ΓΑΙΑ ΕΝ ΕΛΕΙ

Κυριακή 18 Ιανουαρίου 2009

Άνετη νίκη ο Αστέρας Τρίπολης

Σημαντική βαθμολογική νίκη πέτυχε ο Αστέρας Τρίπολης με 3-0 κόντρα στον Θρασύβουλο για την 18η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Οι παίκτες του Νίκου Κωστένογλου, που ήταν καλύτεροι σε όλοι την διάρκεια του αγώνα άνοιξαν το σκορ στο 28΄με τον Καούνο, ενώ το δεύτερο γκολ πέτυχε στο 58΄ Φιλομένο, ο οποίος στο 83΄με εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Μετά την σημερινή του νίκη ο Αστέρας έφτασε στους 17 βαθμούς και ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Αποφασισμένοι να επιβάλουν από την αρχή του αγώνα τον ρυθμό τους μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες του Αστέρα Τρίπολης. Οι γηπεδούχοι από τα πρώτα λεπτά κιόλας της αναμέτρησης πίεσαν τον Θρασύβουλο και προσπάθησαν να πετύχουν κάποιο γρήγορο γκολ. Οι ποδοσφαιριστές του Νίκου Κωστένογλου πήραν τον έλεγχο του κέντρου και ανάγκασαν τους φιλοξενούμενους σε ένα παθητικό ρόλο. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία άνηκε στους γηπεδούχους με τον Καρντόσο να κάνει το μακρινό σουτ , τον Πεκάνια να αποκρούει ασταθώς και τον Καούνο να μην μπορεί να στείλει από πλεονεκτική θέση την μπάλα στα δίχτυα. Οι παίκτες του Αστέρα συνέχισαν να πιέζουν, ενώ οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να χτυπήσουν στις κόντρα-αντεπιθέσεις. Το γκολ τελικά για τους γηπεδούχους ήρθε στο 28΄όταν μετά από ωραία ενναλαγή της μπάλας αυτή έφτασε στο Καούνο που με πλασέ μέσα από την μεγάλη περιοχή έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Στην συνέχεια οι παίκτες του Σάκη Τσιώλη προσπάθησαν να αντιδράσουν και με κύριο εκφραστή των επιθέσεων, τον Κόζλεϊ απείλησαν δυο φορές εστία, του Αμπάρη χωρίς όμως να πετύχουν κάποιο τέρμα. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησαν να πιέσουν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα προκείμενου να πετύχουν κάποιο γκολ και να φτάσουν στην ισοφάριση. Οι παίκτες του Σάκη Τσιώλη απείλησαν για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο την εστία του Αμπάρη όταν στο 51΄μετά από σέντρα του Μαρτορέλ η μπάλα έφτασε στο Ουέλιγκτον η κεφαλιά του οποίου πέρασε άουτ. Στο 55΄ ο Αστέρας Τρίπολης έφτασε κοντά στο 2-0 όταν μετά από σέντρα του Κανακούδη μέσα στην περιοχή του Θρασύβουλου ο Φιλομένο έκανε το κοντρόλ σούταρε με τον Πεσάνια να αποκρούει ενστικτωδώς. Τρία λεπτά αργότερα ο Αργεντινός επιθετικός βρέθηκε για δεύτερη φορά σε θέση βολής και με καρφωτή κεφαλιά κατάφερε να νικήσει τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων και να κάνει το 2-0 για τον Αστέρα. Οι παίκτες του Νίκου Κωστένογλου μετά τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου όπου και μπήκαν κάπως νωθρά έλεγξαν το ρυθμό του παιχνιδιού με αποτέλεσμα η εστία του Αμπάρη να μην απειληθεί ιδιαίτερα. Το τελικό 3-0 έκανε στο 83΄ο Φιλομένο, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Καούνος. Μετά την σημερινή του νίκη ο Αστέρας Τρίπολης έφτασε στους 17 βαθμούς και «ξεκόλησε» από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Αστέρας Τρίπολης (Νίκος Κωστένογλου): Αμπάρης, Εστέβες, Λαζαρίδης, Κανακούδης (68' Φυτανίδης), Ψωμάς, Λαδάκης, Καρντόσο, Ζαϊρί (79' Νταμόντε), Καούνος, Ρόκας (46' Μαρσελάο), Φιλομένο

Θρασύβουλος (Σάκης Τσιώλης): Πεκάνια, Μπελεγρίνης, Σωτήρχος, Βεντούρα, Μαρτορέλ, Ροκάστλ, Κατσίκης (65' Καραμαλίκης), Μίχος (57' Χλωρός), Κόζλεϊ (73' Άλβες), Ουέλινγκτον, Μπαριέντος