Υπό τήν έπωνυμίαν άθλητική καί ποδοσφαιρική ένωσις ¨Εύρώτας¨ ίδρίθει είς Έλος τήν 1η Όκτώβρίου 1929.

Είς τό πρωτοδικείο Σπάρτης έστάλει είς τριπλούν καταστατικόν πρός έγκρισιν τήν 10η Ίουλίου1930.

Τό πρωτοδικείον Σπάρτης διά τής ύπ αριθ 699/26-9-1930 αποφάσεώς του άνεγνώρισε τόν Έυρώτα,ύπό τήν έπωνυμίαν

Πρόεδρος :Θεόδωρος Ζαχαράκος,Γ. Γραμματεύς: Γεώρ. Χριστοφοράκος

Ίδριτικά μέλη : Αν. Παστελής ,Χρύσ.Παπανάκος,Ιωαν.Παστελής,Σταύρος Χαρακάκος,Διονύσιος Καμπάς,(όνομα δισανάγνωστο),Γεώρ. Γεωργόπουλος,Κ. Γεωργόπουλος

Πρωταθλήματα:1967,1969-1970,-1978-1979,1983-1984,1991-1992,1994-1995

Κύπελλα :1969,1969-1970,1971-1972,1973-1974,1986-1987,1994-1995,

1995-1996,1996-1997

Πρωταθλήματα β΄:1976,1999-2000,2002-2003,2013-2014.

ΣΥΜΕΤΟΧΕΣ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ:1979-80,1984-85.Δ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:1992-93,1993-94,1995-96,1996-97,1997-98(2ος)

Ο Ευρώτας Έλους είναι η πρώτη ομάδα σε συμμετοχές στην Α κατηγορία Λακωνίας και δεν έχει υποβιβαστεί ποτέ σε κανονική αγωνιστική περίοδο υπό ομαλές συνθήκες. Έχει γιά έδρα του από τις 8-9-1963 το Γήπεδο Έλους ΄ Βασίλειος Μιχελάκος΄το οποίο διαθέτει χόρτο απο το 2004,Κερκίδες 500 θέσεων(το 2ο γήπεδο με τσιμεντένιες κερκίδες αυτής της χωρητικότητας,που στην ουσία είναι μεγαλύτερη των 500 θέσεων) με φωτισμό(Ο 1ος επίσημος ποδοσφαιρικός αγώνας στην Λακωνία με φωτισμό έγινε στο γήπεδο του Έλους..φυσικά η μια ομάδα ήταν ο Ευρώτας και είναι το 2ο γήπεδο της Λακωνίας με φωτισμό!).Τα Χρώματα της ομάδος ειναι ερυθρόλευκα, δεύτερο χρώμα μπλε-άσπρο.

Ο Ευρώτας Έλους είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει αλλάξει ποτέ την ονομασία της,δεν έχει διαλυθεί ποτέ,ενώ..., κάνει σέντρα από την ίδρυση και συμμετοχή των ομάδων της Λακωνίας στην Ε.Π.Σ. Μεσσηνίας- Λακωνίας.

Περιγραφή του αγώνα:
Στο 15' το 1-0 από τον Μπέρντι.Στο 19' ο Μανωλάκος το 2-0 από ελεγχόμενη θέση οφ-σάιντ από άλλο παίκτη.Στο 75' ο Μπέρντι το 3-0 από τα πλάγια.Το 4-0 στο 82' από τον Κοντάκο σε πάσα του Συριόπουλου στον Τζαμουρή Στέλιο και εκείνος στον Κοντάκο.Το 5-0 και το 6-0 από τον Μπέρντι,στο 85' και στο 87'.Ήταν ασταμάτητος και έχασε δύο ευκαιρίες στο 35',47' και μία στο 65' όπου τελευταία στιγμή ο αμυντικός έδιωξε πάνω στην γραμμή. Ο Ευρώτας από το 39' έπαιζε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Αλέκου Αλίμπαλη.Ο Ευρώτας στο α' μέρος δεν ήταν καθόλου καλός κυρίως επιθετικά όμως στο β' μέρος και στο τελευταίο ημίωρο του αγώνα ήταν αυτός που έπρεπε να είναι.Το χαρμόσυνο γεγονός ήταν ο Στέλιος, ο οποίος ήταν παρών και είχε και χρόνο συμμετοχής και έκανε και μια ασσίστ. Ο Κάστωρ Καστορείου δεν μπορούμε να πούμε ότι έκανε κάποια ευκαιρία εκτός από δύο κεφαλιές, όπου ο Μαραγκουδάκης ήταν εκεί, στο 23' και στο 28' λεπτό. Καλά Χριστούγεννα και να μην έχουμε άλλους τραυματισμούς και κόκκινες κάρτες.

Η Μάντσεστερ πρωταθλήτρια κόσμου

Με τη "δύση" του 2008, η Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ προσέθεσε έναν ακόμη τίτλο στην τροπαιοθήκη της, καθώς νίκησε στον τελικό του παγκοσμίου κυπέλλου συλλόγων που έγινε στη Γιοκοχάμα με 1-0 την Λίγκα ντε Κίτο από το Εκουαδόρ. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Ρούνεϊ, στο 73ο λεπτό. Να σημειωθεί ότι οι "κόκκινοι διάβολοι" αγωνίστηκαν από το 50ο λεπτό με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Βίντιτς.

Ισόπαλο το ντέρμπι Άρσεναλ-Λίβερπουλ

Άρσεναλ και Λίβερπουλ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στο μεγάλο ντέρμπυ της 18ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ. Οι «κανονιέρηδες» προηγήθηκαν με γκολ του Φαν Πέρσι στο 24΄, ενώ στο 42' ο Κιν ισοφάρισε για την πρωτοπόρο Λίβερπουλ που έχασε μεγάλη ευκαιρία να απομακρυνθεί τρεις βαθμούς από τη δεύτερη Τσέλσι, καθώς η Άρσεναλ αγωνίστηκε με 10 παίκτες από το 62΄ λόγω αποβολής του Αντεμπαγιόρ. Την ευκαιρία να απομακρυνθεί 3 βαθμούς από την αντίπαλό της, Τότεναμ, εκμεταλλεύτηκε στην έδρα της η Νιούκαστλ. Οι δύο ομάδες ισοβαθμούσαν με 19 βαθμούς μέχρι σήμερα, αλλά μετά την επικράτηση 2-1, οι «ανθρακορύχοι» έφτασαν τους 22β. Τα γκολ των γηπεδούχων πέτυχαν οι Εν’Ζόγκμπια στο 12΄ και Νταφ στο 90΄, ενώ το μοναδικό γκολ των Λονδρέζων είχε πετύχει ο Μόντριτς στο 29΄. Η Γουέστ Μπρομ νίκησε με 2-1 τη Μάντσεστερ Σίτι και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μουρ στο 69΄, για να ισοφαρίσει για τους "σίτιζενς" ο Σαϊσέδο στο 84΄ και να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα ο Μπέντναρ στο 90΄. Τα αποτελέσματα στις έως τώρα διεξαχθείσες αναμετρήσεις, καθώς και οι σκόρερ, έχουν ως ακολούθως:

Μπλάκμπερν-Στόουκ Σίτι 3-0 (9΄ πεν., 27΄ ΜακΚάρθι, 18΄ Ρόμπερτς)
Μπόλτον-Πόρτσμουθ 2-1
(1΄ Τέιλορ, 3΄ Γκάρντνερ - 2΄ Κράουτς)
Φούλαμ-Μίντλεσμπρο 3-0 (40΄ Μπουλαρντ, 54΄ πεν. Μέρφι, 59΄ Ντέμπσεϊ) Χαλ-Σάντερλαντ 1-4 (19΄ Μπάρμπι - 10΄ Μπαλμπράνκ, 78΄ Ρίτσαρντσον, 84΄ Τζόουνς, 90΄ Σισέ)
Γουέστ Χαμ-Άστον Βίλα 0-1
(78΄ αυτ. Νιλ)
Γουέστ Μπρομ-Μάντσεστερ Σίτι 2-1
(69΄ Μουρ, 90΄ Μπέντναρ - 84΄ Σαϊσέδο) Νιούκαστλ-Τότεναμ 2-1 (12' Εν'Ζόγκμπια, 90΄Νταφ - 29΄ Μόντριτς)
Άρσεναλ-Λίβερπουλ 1-1 (24' Φαν Πέρσι - 42' Κιν)

Πανθρακικός και Άρης έμειναν στο μηδέν

Ισόπαλος 0-0 έληξε ο αγώνας ανάμεσα στον Πανθρακικό και τον Άρη που έγινε στην Κομοτηνή για την 15η ημέρα της Σούπερ Λίγκα. Ο Άρης για ένατη σερί αγωνιστική παρέμεινε αήττητος και έκλεισε το 2008 από την τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 23 βαθμούς. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μάλλον θα πρέπει να είναι ευχαριστημένη από τον βαθμό της ισοπαλίας, αφού οι Θρακιώτες έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να πάρουν το «τρίποντﻨτης νίκης σε αντίθεση με την ομάδα του Ερνάντεθ που ουσιαστικά απείλησε τους γηπεδούχους μόλις μία φορά. Στο 28` ο Πονσέ του Πανθρακικού πήρε το «ριμπάουντ» μετά την απόκρουση του Σηφάκη, όμως από καλή θέση το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ, ενώ 12 λεπτά αργότερα και σε σύγχυση που δημιουργήθηκε στην περιοχή του Άρη, ο Ζαπρόπουλος πεσμένος μέσα στην περιοχή του Σηφάκη έκανε ένα σουτ, αλλά ο τελευταίος μπλόκαρε την μπάλα. Στο 70ο λεπτό ο Ριέρα γύρισε στον Πονσέ, όμως το σουτ που επιχείρησε έδιωξε σε κόρνερ ο Σηφάκης, για να έρθει στις καθυστερήσεις η μεγάλη ευκαιρία του Άρη να «κλέψει» τη νίκη. Ο Μπατιόν που είχε μπει ως αλλαγή στο 75ο λεπτό στη θέση του Χαβίτο, έπιασε την κεφαλιά στο ύψος της μικρής περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ρόκα. Οι δύο ομάδες τελείωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα, των Ρομπίνιο και Κόκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα. Διαιτητής: Κουκουλάκης (Ηρακλείου) Κόκκινες: Ρομπίνιο, Κόκε (90+1` δεύτερη κίτρινη κάρτα) Κίτρινες κάρτες: Κανωτίδης, Καράμπελας, Ζαπρόπουλος, Κουλουχέρης, Βαγγελί, Βίτολο Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Φερέρα): Ρόκα, Βελάσκο, Ρομπίνιο, Ζαπρόπουλος, Κλεμέντ, Ολίσε, Κανωτίδης (66` Γήττας), Πονσέ (90+3` Αγγελόπουλος), Ενρίκες, Νταλό, Εριέρα.

ΑΡΗΣ (Ερνάντεθ): Σηφάκης, Βαγγελί, Λέμπο, Κουλουχέρης, Καράμπελας, Βιτόλο, Σιστόν, Χαβίτο (75` Μπατιόν), Κάλβο (63` Τιάγκο), Κόκε, Νεμπεγλέρας (46` Γκαρσία).

2-1 στο 94' η Λάρισα τον Λεβαδειακό

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 49΄ η Λάρισα κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να πάρει σημαντική νίκη στο Αλκαζάρ με 2-1 επί το μαχητικού Λεβαδειακού για την 15η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί με τον Λεονάρντο στο 49΄, για να ισοφαρίσει για το θεσσαλικό συγκρότημα ο Βενετίδης στο 74΄ και να δώσει το "τρίποντο" ο Πάρα στις καθυστερήσεις. Το πρώτο ημίχρονο δεν αντέχει σε κριτική, με την πρώτη καλή στιγμή να καταγράφεται στο 35ο λεπτό (φάουλ του Ρομπέρ που απέκρουσε σε κόρνερ ο Μπλάζιτς). Στην επανάληψη, το γρήγορο γκολ του Λεβαδειακού με τον Λεονάρντο στο 49΄ ανάγκασε τους γηπεδούχους να βγουν πιο μπροστά. Ετσι, στο 64΄ ο Μπλάζιτς έκανε σπουδαία απόκρουση στην κεφαλιά του Πάρα, ενώ στο 68΄ ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων "νίκησε" εκ νέου τον Αργεντινό επιθετικό στο μεταξύ τους τετ α τετ. Στο 74΄, όμως, ο Βενετίδης εκτέλεσε ωραία ένα φάουλ στέλνοντας τη μπάλα ψηλά στην αριστερή γωνία του Λεβαδειακού για το 1-1, ενώ στο 94΄ ο Γκουέλα εκτέλεσε κόρνερ, ο Πάρα έπιασε την κεφαλιά και πέρασε τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Μπλάζιτς, δίνοντας ένα ανέλπιστο «τρίποντο» στην ΑΕΛ.

Διαιτητής: Σ. Τριτσώνης (Αθηνών) Κίτρινες: Τριποτσέρης, Τζωρμπατζάκης, Ζησόπουλος, Κιάσσος Οι συνθέσεις:

ΛΑΡΙΣΑ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Κοτσόλης, Βενετίδης, Νταμπίζας, Κυριακίδης (52΄ Γκουέλα), Πάρα, Σαρμιέντο, Φωτάκης, Ααράμπ, Ρομπέρ (60΄ Κυριάκος), Βέμπερ (68΄ Τσίγκας), Ζουράφσκι.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Μόμτσιλο Βούκοτιτς): Μπλάζιτς, Εμεράν, Καψής, Τριποτσέρης, Τζωρμπατζάκης (35΄ Κόλτζος), Ζησόπουλος, Ανδράλας, Μπασαλά, Λεονάρντο (74΄ Γκεοργκίεφ), Κιάσσος, Ντιμπαλά (66΄ Μπούσι).

''Άγιος Βασίλης'' ο Εντίνιο για την Α.Ε.Κ.

Χαρούμενες γιορτές θα κάνει η ΑΕΚ που νίκησε έστω και δύσκολα τον Εργοτέλη με 3-2 στο ΟΑΚΑ για την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου της Σούπερ Λίγκα και «σκαρφάλωσε» στην 4η θέση της βαθμολογίας. Το παιχνίδι είχε συναρπαστική εξέλιξη, καθώς η ΑΕΚ προηγήθηκε δύο φορές, ισοφαρίστηκε άλλες τόσες και τελικά η «λύτρωση» ήρθε από την χρυσή εφεδρεία του Ντούσαν Μπάγεβιτς, τον Εντίνιο με γκολ στο 85΄. Είναι βέβαιο πάντως πως οι φίλοι της «Ενωσης» θα …προτιμούσαν να μην είχε τόσo συναρπαστική εξέλιξη ο αγώνας και να κατάφερνε να πάρει η ομάδα τους με μεγαλύτερη άνεση τη νίκη, μιας και για μια ακόμη αγωνιστική η ΑΕΚ παρουσιάστηκε με τα …γνωστά αμυντικά προβλήματα, που παραλίγο να της στοιχίσουν ακριβά. Τα τέρματα της Ενωσης, σημείωσαν οι Τζεμπούρ (6΄), Μπλάνκο (39΄) και Εντίνιο (85΄), ενώ για την ομάδα της Κρήτης είχαν ισοφαρίσει προσωρινά οι Φραγκουλάκης (35΄) και Μπούντιμιρ (76΄). Ο αγώνας είχε πολύ γρήγορο ρυθμό από την αρχή, καθώς μετά τα πρώτα τέσσερα λεπτά είχαν ήδη χαθεί τρεις καλές ευκαιρίες! Στο 1ο λεπτό οι Τζεμπούρ και Μαντούκα δεν μπόρεσαν να σκοράρουν από πλεονεκτική θέση, ενώ στο 3΄ ο Ογκουνσότο πλάσαρε αλλά ο Σάχα απέκρουσε σωτήρια και στο 4΄ ο Ενσαλίβα είχε ένα πολύ καλό σουτ ελάχιστα άουτ. Στο 6΄, όμως, ο Τζεμπούρ πήρε ωραία πάσα από τον Σκόκο και με ωραίο σουτ άνοιξε το σκορ. Στο 30΄ ο Ογκουνσότο πάσαρε στον Τζούνιορ, που σούταρε πολύ δυνατά για να αποκρούσει ο Σάχα και στην συνέχεια της φάσης ο Πλάσνεγκερ δεν μπόρεσε, από πλάγια αριστερά, να κάνει κάτι καλό για την ομάδα του. Στο 35΄, όμως, ο Φραγκουλάκης με δυνατό συρτό σουτ ισοφάρισε, αλλά η ομάδα του δεν χάρηκε για πολύ καθώς στο 39΄ ο Μπλάνκο έκανε το 2-1, μετά την έξοχη μεταβίβαση του Τζεμπούρ. Δύο λεπτά νωρίτερα, ο Αργεντινός επιθετικός της Ενωσης είχε σημαδέψει το οριζόντιο δοκάρι του Δασκαλάκη. Καλό ρυθμό είχε και το δεύτερο ημίχρονο, με τον Σκόκο να νικιέται από τον τερματοφύλακα του Εργοτέλη στο 53΄ και τον Ογκουνσότο να απαντά με κεφαλιά μόλις άουτ στο 55΄. Στο 69΄ ο δραστήριος Κουτσιανικούλης πέρασε τη μπάλα πάνω από τον Σάχα αλλά ο Άλβες έδιωξε πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα. Στο 76΄, όμως, ο Γελαδάρης σέντραρε από αριστερά και ο Μπουντιμίρ «πάγωσε» το ΟΑΚΑ (2-2). Τελικά, τη λύτρωση στην ΑΕΚ έδωσε ο Εντίνιο στο 85΄, ο οποίος σκόραρε το νικητήριο γκολ παίρνοντας το «ριμπάουντ» μετά το σουτ στο δοκάρι του Καφέ.

Διαιτητής: Ε. Κατσιδώνης (Δωδεκανήσου) Κίτρινες: Μπασινάς, Ενσαλίβα, Κυργιάκος - Ογκουνσότο, Κορδονούρης, Μάρτινς Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Χουανφράν (82΄ Εντίνιο), Άλβες, Κυριάκος, Μπασινάς, Ενσαλίβα, Καφές, Μαντούκα (39΄ Λαγός), Σκόκο, Τζεμπούρ, Μπλάνκο (72΄ Πλιάτσικας).
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Κορδονούρης, Ογκουνσότο, Τζούνιορ, Κένεντι (66΄ Γελαδάρης), Κουτσιανικούλης, Φερνάντες, Μπουντιμίρ, Πλάσνεγκερ, Γιαλούσης (87΄ Βακουφτσής), Φραγκουλάκης (64΄ Μάρτινς).
Λύτρωση στο 91' με πέναλτι για τον Ολυμπιακό
Απόρθητη έδρα αποδεικνύεται τελικά το «Καραϊσκάκη», όπου ο Ολυμπιακός, ύστερα από μέτρια εμφάνιση νίκησε τον πολύ καλό Θρασύβουλο με 2-1 στις καθυστερήσεις, χάρη σε γκολ-πέναλτι του Γκαλέτι στις καθυστερήσεις του αγώνα για την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου της Σούπερ Λίγκα.
Ο Ολυμπιακός κατέκτησε τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα, όμως οι φίλοι του δεν θα πρέπει να έμειναν και πολύ ευχαριστημένοι με αυτά που είδαν στο "Καραϊσκάκη" αφού οι "ερυθρόλευκοι", έχοντας προφανώς το μυαλό τους ακόμη στον αγώνα με τη Χέρτα για το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ, δεν είχαν την συγκέντρωση που έπρεπε και τη γλύτωσαν τελικά πολύ φτηνά. Ο Θρασύβουλος όχι μόνον ισοφάρισε με τον Χλωρό στο 29΄ το ωραίο γκολ του Λέτο από το 21΄, αλλά απείλησε άμεσα με ήττα την ομάδα του Βαλβέρδε, χάνοντας κάποιες σημαντικές ευκαιρίες για το δεύτερο γκολ. Η πρώτη αξιόλογη φάση του αγώνα σημειώθηκε στο 15΄ για λογαριασμό του Θρασύβουλου, με το σουτ του Μπαριέντος από πλάγια μέσα στην περιοχή να περνάει άουτ. Ο Ολυμπιακός "απάντησε" στο 18΄ με την ατομική προσπάθεια και το σουτ του Κοβάτσεβιτς να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Πεκάνια. Τη λύση στο "χλωμό" Ολυμπιακό του πρώτου 20λεπτου έδωσε ο Σεμπαστιάν Λέτο στο 21΄. Ο Αργεντινός πήρε τη μπάλα αρκετά μέτρα κάτω από τη μεσαία γραμμή, κατάφερε να περάσει τον αντίπαλο που τον μάρκαρε και με "κεραυνό" μέσα από την περιοχή δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον γκολκίπερ του Θρασύβουλου (1-0). Παρά το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα, συνέχισε να μην αποδίδει καλό ποδόσφαιρο. Η ομάδα του Τσιώλη το εκμεταλλεύτηκε και από "στημένη φάση" στο 29΄ έφτασε στην ισοφάριση, μετά από γυριστή κεφαλιά του Χλωρού από το ύψος του πέναλτι. Στο 42΄ από φάουλ του Μπελούτσι και κεφαλιά του Κοβάτσεβιτς, ο Πεκάνια απέκρουσε σωτήρια. Με μία κλασική ευκαιρία για τους Πειραιώτες ξεκίνησε το β΄ ημίχρονο. Από σέντρα του Κοβάτσεβιτς ο Οσκαρ με καρφωτή κεφαλιά δεν κατάφερε να νικήσει τον Πεκάνια που επενέβη σωτήρια. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει και στο 64΄ ο Σωτήρχος απέκρουσε προ της γραμμής το σουτ του Λέτο. Όσο περνούσε η ώρα και οι γηπεδούχοι δεν έβρισκαν το δρόμο προς τα δίχτυα, οι παίκτες του Θρασύβουλου έβγαιναν με αξιώσεις στην αντεπίθεση και στο 70΄ ο Νικοπολίδης έσωσε τον Ολυμπιακό από το 1-2, σε κεφαλιά του Καραμαλίκη. Μετά το κόρνερ ο Ουέλινγκτον μπήκε από πλάγια στην περιοχή κι εξαπέλυσε το δυνατό σουτ αναγκάζοντας τον Νικοπολίδη να διώξει ξανά σωτήρια σε νέο κόρνερ. Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στο 83΄ με το σουτ του Αντζα μέσα από την περιοχή να κτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και να φεύγει άουτ. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς θα τελείωνε ισόπαλο, ο διαιτητής Καστανίδης είδε πέναλτι στις καθυστερήσεις σε πέσιμο του Ντουντού από μαρκάρισμα του Ρόκα. Ο Γκαλέτι εκτέλεσε ψύχραιμα και χάρισε τη μεγάλη νίκη στον Ολυμπιακό.

Διαιτητής: Γ. Καστανίδης (Θεσσαλονίκης)

Κίτρινες: Ραούλ Μπράβο, Τζόρτζεβιτς - Μπαριέντος, Ρόκας, Μπελεγρίνης, Πεκάνια

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ε. Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Πατσατζόγλου (82΄ Τζόρτζεβιτς), Οσκαρ (58΄ Γκαλέτι), Κοβάτσεβιτς, Ζεβλάκοφ, Ραούλ Μπράβο, Αντζας, Ντουντού, Λέτο, Μπελούτσι, Πάντος (65΄ Τοροσίδης)

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ (Σ. Τσιώλης): Πεκάνια, Βεντούρα, Σωτήρχος, Ρόκας, Ροκάστλ, Λιαπάκης (+90΄ Κόζλεϊ), Χλωρός, Μπαριέντος (58΄ Καραμαλίκης), Μπελεγρίνης, Κατσίκης, Ουέλινγκτον (77΄ Αλβες).

Εν μέσω δακρυγόνων 3-0 ο ΠΑΟ στη Κρήτη
Μέσα σε αποπνικτική ατμόσφαιρα λόγω της «βροχής» από τα δακρυγόνα που έπεφταν στις εξέδρες, ο Παναθηναϊκός πήρε πολύτιμη νίκη στο Παγκρήτιο με 3-0 επί του ΟΦΗ για τη 15η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα και διατήρησε τη διαφορά των 7 βαθμών από την κορυφή. Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα δυνατό με αρκετά φάουλ, ενώ ο ΟΦΗ υποχρεώθηκε να παίζει από το 34΄ με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Ρουμπάκη. O αγώνας "στιγματίστηκε" από τα επεισόδια που ξεκίνησαν στο ημίχρονο του αγώνα στις εξέδρες μεταξύ οπαδών του Παναθηναϊκού και ανδρών των ΜΑΤ και είχαν ως αποτέλεσμα την επέμβαση της αστυνομίας με δακρυγόνα που δημιούργησαν αποπνικτική ατμόσφαιρα μέσα στο γήπεδο. Μάλιστα ο διαιτητής του αγώνα υποχρεώθηκε να διακόψει τον αγώνα στο 49΄ για 10 λεπτά περίπου, μέχρι να διαλυθεί το «σύννεφο» από τα δακρυγόνα. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε με μακρινές μπαλιές να βγάλει κάποιες φάσεις, αλλά οι Κρητικοί έπαιζαν πολύ καλά το τεχνητό οφσάιντ και δεν επέτρεπαν στον αντίπαλο να βρει τους διαδρόμους προς την εστία του Κασμερίδη. Η μεγάλη ευκαιρία για τους "πράσινους" χάθηκε στο 25΄ με τον Σαλπιγγίδη να βγαίνει απέναντι από τον γκολκίπερ του ΟΦΗ, καθυστέρησε, όμως κι έχασε τον έλεγχο της μπάλας. Το παιχνίδι πήρε «φωτιά» στο 34΄. Από μεγάλο λάθος του Ισά, ο Σαλπιγγίδης βγήκε με μέτωπο προς την εστία του Κασμερίδη και λίγο πριν μπει στην περιοχή έπεσε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Ρουμπάκη. Ο διαιτητής Καλόπουλος, από τη στιγμή που έδωσε το «τραβηγμένο» φάουλ έδειξε την κόκκινη κάρτα στον αμυντικό του ΟΦΗ (τελευταίος παίκτης). Το φάουλ εκτέλεσε ο Καραγκούνης, ο Κασμερίδης έδιωξε προσωρινά και ο Γκούμας με πλασέ έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι. Δεύτερο δοκάρι για τον Παναθηναϊκό (οριζόντιο) στο 42΄, μετά από γυριστό σουτ του Σαλπιγγίδη από σέντρα του Νίνη.

Με τις χειρότερες προϋποθέσεις ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, καθώς στο 49΄ ο διαιτητής Καλόπουλος αναγκάστηκε να διακόψει τον αγώνα εξαιτίας των επεισοδίων που διαδραματίζονταν στην εξέδρα ανάμεσα στους οπαδούς του Παναθηναϊκού και τις δυνάμεις των ΜΑΤ. Η αστυνομία έκανε χρήση δακρυγόνων, με αποτέλεσμα η ατμόσφαιρα στο Παγκρήτιο να γίνει αποπνικτική, γεγονός που υποχρέωσε τον Θεσσαλονικιό ρέφερι να διακόψει το παιχνίδι για περίπου 10 λεπτά. Στο διάστημα της διακοπής ο πετροπόλεμος συνεχίστηκε, αλλά η ατμόσφαιρα καθάρισε και ο Καλόπουλος διέταξε την επανέναρξη του ματς. Η διακοπή αυτή αποδείχθηκε τελικά γούρικη για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος στο 52΄ πήρε το προβάδισμα με κεφαλιά του Πετρόπουλου μετά από σέντρα του Καραγκούνη. Ο Παναθηναϊκός «κλείδωσε» τη νίκη τέσσερα λεπτά αργότερα, όταν ο Σαλπιγγίδης πέτυχε με πλασέ το 2-0. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Ρουκάβινα με καρφωτή κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (0-3).

Διαιτητής: Δ. Καλόπουλος (Θεσσαλονίκης)
Κίτρινες: Μπαρκαουάν, Κουνενάκης, Σταυρακάκης - Σιμάο, Βύντρα, Σαριέγκι
Κόκκινες: Ρουμπάκης (34΄)

ΟΦΗ (Γ. Ματζουράκης): Κασμερίδης, Μπαρκαουάν (64΄ Κοστόφσκι), Ταραλίδης (44΄ Αρβανίτης), Σίμιτς, Πόποβιτς (64΄ Πιθαρούλης), Σταυρακάκης, Ισά, Ρουμπάκης, Σφακιανάκης, Κουνενάκης, Γκέρμπερ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Χενκ Τεν Κάτε): Γκαλίνοβιτς, Σαριέγκι (78΄ Ιβανσιτς), Νίνης, Γκούμας, Σαλπιγγίδης, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Καραγκούνης, Σιμάο (46΄ Μάτος), Βύντρα, Πετρόπουλος (70΄ Ρουκάβινα), Σπυρόπουλος
Πρωταθλητής χειμώνα ο Ολυμπιακός
Έπεσε η αυλαία του πρώτου γύρου στη Σούπερ Λίγκα με τον Ολυμπιακό να αναδεικνύεται και τυπικά πρωταθλητής χειμώνα έχοντας μάλιστα διαφορά 6 βαθμών στην κορυφή της βαθμολογίας. Η 15η αγωνιστική «αμαυρώθηκε» από τα επεισόδια που έγιναν στο Παγκρήτιο. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν «με την ψυχή στο στόμα» τον πολύ καλό Θρασύβουλο στο Καραϊσκάκη με 2-1, χάρη σε αμφισβητούμενο πέναλτι που πήρε ο Ντούντου στο 91΄ και εκτέλεσε εύστοχα ο Γκαλέτι. Ο Ολυμπιακός είχε προφανώς ακόμη το μυαλό του στη Χέρτα και στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ, και υποτίμησε τον Θρασύβουλο. Κακός ο ΠΑΟΚ στις Σέρρες, άφησε πολύτιμους βαθμούς για τη συνέχεια του πρωταθλήματος, παραχωρόντας ισοπαλία 1-1 στον Πανσερραϊκό, με το κενό του Μουσλίμοβιτς να γίνεται πλέον εμφανές στον «δικέφαλο του βορρά». Θλιβερά επεισόδια έγιναν στο Παγκρήτιο που «σημάδεψαν» την αναμέτρηση ανάμεσα στον ΟΦΗ και τον Παναθηναϊκό. Ο Παναθηναϊκός πήρε πολύτιμη νίκη με 3-0, όμως στο 49΄ ο διαιτητής υποχρεώθηκε να διακόψει τον αγώνα για 10 λεπτά λόγω ρίψης δακρυγόνων από την Αστυνομία που έκαναν ασφυκτική την ατμόσφαιρα στο γήπεδο. Τα επεισόδια, που προκάλεσε ομάδα οπαδών, άρχισαν έξω από το γήπεδο και συνεχίστηκαν στις εξέδρες του Παγκρητίου, με εκτεταμένες καταστροφές (σπασμένα καθίσματα κλπ.) Στην 4η θέση της βαθμολογίας αναρριχήθηκε η ΑΕΚ που νίκησε ύστερα από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι στο ΟΑΚΑ τον Εργοτέλη με 3-2 χάρη σε γκολ του Εντίνιο, που ντύθηκε «Αγιος Βασίλης» και έδωσε στην ομάδα του το «τρίποντο» της νίκης πέντε λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Η ομάδα του Μπάγεβιτς εμφάνισε για μια ακόμη φορά τις γνωστές αμυντικές αδυναμίες της που λίγο έλειψε να της στοιχίσουν ακριβά, και είναι προφανές ότι αν δεν ενισχυθεί μεταγραφικά τον Ιανουάριο, δύσκολα θα πετύχει τους στόχους της. Ισόπαλοι χωρίς τέρματα αναδείχθηκαν Πανθρακικός και Άρης με τους γηπεδούχους να χάνουν αρκετές ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη. Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο Ηρακλής που κέρδισε στο Καυταντζόγλειο με 1-0 την Ξάνθη και ανέβηκε στην 11η θέση με 18 βαθμούς. Ευρεία νίκη πήρε ο Πανιώνιος στη Ν. Σμύρνη επί του Αστέρα Τρίπολης με 3-0, αποδίδοντας ωραίο ποδόσφαιρο, ενώ ο Αστέρας που είχε δοκάρι τελείωσε με 10 παίκτες τον αγώνα. Σημαντική νίκη πέτυχε η Λάρισα με 2-1 επ΄του Λεβαδειακού ανατρέποντας το εις βάρος της 0-1 με γκολ του Πάρα στις καθυστερήσεις. Στις αναμετρήσεις που διεξήχθησαν στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας, σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα:
Ηρακλής-Ξάνθη 1-0 (77΄ Κωνσταντίνου)
Πανσερραϊκός-ΠΑΟΚ 1-1 (55΄ Κωνσταντινίδης - 7΄ Αναστασάκος)
Πανιώνιος-Αστέρας Τρίπολης 3-0 (25΄ Κουμορτζί, 50΄ Μαϊστόροβιτς, 58΄ Ντελούρα)
Πανθρακικός-Αρης 0-0
ΑΕΚ-Εργοτέλης 3-2
(6΄ Τζεμπούρ, 39΄ Μπλάνκο, 85΄ Εντίνιο - 35΄ Φραγκουλάκης, 76΄ Μπούντιμιρ)
Λάρισα-Λεβαδειακός 2-1 (74΄ Βενετίδης, 90΄+ Πάρα - 49΄ Λεονάρντο)
Ολυμπιακός-Θρασύβουλος 2-1 (21΄ Λέτο, +90΄ πέν. Γκαλέτι - 29΄ Χλωρός)
ΟΦΗ-Παναθηναϊκός 0-3 (52΄ Πετρόπουλος, 56΄ Σαλπιγγίδης, +90΄ Ρουκάβινα)
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 15 αγώνες)
1. Ολυμπιακός 36 2. ΠΑΟΚ 30 3. Παναθηναϊκός 29 4. ΑΕΚ 24 5. Άρης 23 6. Ξάνθη 21 . Πανιώνιος 21 . Λάρισα 21 9. Εργοτέλης 19 . Πανθρακικός 19 11. Ηρακλής 18 12. Λεβαδειακός 16 13. Αστέρας Τρίπολης 14 14. ΟΦΗ 11 15. Πανσερραϊκός 10 16. Θρασύβουλος 8

Ο πίνακας των σκόρερ:

7 ΓΚΟΛ: Μπλάνκο (ΑΕΚ), Τσέζαρεκ (ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ) 6 ΓΚΟΛ: Ογκουνσότο (ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ), Πάρα (ΛΑΡΙΣΑ), Γκαλέτι (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Εντόι (ΟΦΗ) 5 ΓΚΟΛ: Μπούντιμιρ (ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ), Ντιόγκο (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Κουμορτζί (ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ), Μουσλίμοβιτς (ΠΑΟΚ)
Η επόμενη αγωνιστική (16η)

ΣΑΒΒΑΤΟ 3 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ
Εργοτέλης-Πανθρακικός 16:45 NOVA Ξάνθη-Πανιώνιος 16:45 ΝΕΤ Αστέρας Τρίπολης-Ολυμπιακός 19:00 ΝΕΤ

ΚΥΡΙΑΚΗ 4 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ
Πανσερραϊκός-Ηρακλής 15:00 Λεβαδειακός-Άρης 16:45 Alpha ΠΑΟΚ-ΟΦΗ 16:45 NOVA Θρασύβουλος-Λάρισα 19:00 NOVA Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 19:00 ΝΕΤ