Υπό τήν έπωνυμίαν άθλητική καί ποδοσφαιρική ένωσις ¨Εύρώτας¨ ίδρίθει είς Έλος τήν 1η Όκτώβρίου 1929.

Είς τό πρωτοδικείο Σπάρτης έστάλει είς τριπλούν καταστατικόν πρός έγκρισιν τήν 10η Ίουλίου1930.

Τό πρωτοδικείον Σπάρτης διά τής ύπ αριθ 699/26-9-1930 αποφάσεώς του άνεγνώρισε τόν Έυρώτα,ύπό τήν έπωνυμίαν

Πρόεδρος :Θεόδωρος Ζαχαράκος,Γ. Γραμματεύς: Γεώρ. Χριστοφοράκος

Ίδριτικά μέλη : Αν. Παστελής ,Χρύσ.Παπανάκος,Ιωαν.Παστελής,Σταύρος Χαρακάκος,Διονύσιος Καμπάς,(όνομα δισανάγνωστο),Γεώρ. Γεωργόπουλος,Κ. Γεωργόπουλος

Πρωταθλήματα:1967,1969-1970,-1978-1979,1983-1984,1991-1992,1994-1995

Κύπελλα :1969,1969-1970,1971-1972,1973-1974,1986-1987,1994-1995,

1995-1996,1996-1997

Πρωταθλήματα β΄:1976,1999-2000,2002-2003,2013-2014.

ΣΥΜΕΤΟΧΕΣ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ:1979-80,1984-85.Δ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:1992-93,1993-94,1995-96,1996-97,1997-98(2ος)

Ο Ευρώτας Έλους είναι η πρώτη ομάδα σε συμμετοχές στην Α κατηγορία Λακωνίας και δεν έχει υποβιβαστεί ποτέ σε κανονική αγωνιστική περίοδο υπό ομαλές συνθήκες. Έχει γιά έδρα του από τις 8-9-1963 το Γήπεδο Έλους ΄ Βασίλειος Μιχελάκος΄το οποίο διαθέτει χόρτο απο το 2004,Κερκίδες 500 θέσεων(το 2ο γήπεδο με τσιμεντένιες κερκίδες αυτής της χωρητικότητας,που στην ουσία είναι μεγαλύτερη των 500 θέσεων) με φωτισμό(Ο 1ος επίσημος ποδοσφαιρικός αγώνας στην Λακωνία με φωτισμό έγινε στο γήπεδο του Έλους..φυσικά η μια ομάδα ήταν ο Ευρώτας και είναι το 2ο γήπεδο της Λακωνίας με φωτισμό!).Τα Χρώματα της ομάδος ειναι ερυθρόλευκα, δεύτερο χρώμα μπλε-άσπρο.

Ο Ευρώτας Έλους είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει αλλάξει ποτέ την ονομασία της,δεν έχει διαλυθεί ποτέ,ενώ..., κάνει σέντρα από την ίδρυση και συμμετοχή των ομάδων της Λακωνίας στην Ε.Π.Σ. Μεσσηνίας- Λακωνίας.

Live Skcorer

ΓΑΙΑ ΕΝ ΕΛΕΙ

Δευτέρα 22 Δεκεμβρίου 2008

Εν μέσω δακρυγόνων 3-0 ο ΠΑΟ στη Κρήτη
Μέσα σε αποπνικτική ατμόσφαιρα λόγω της «βροχής» από τα δακρυγόνα που έπεφταν στις εξέδρες, ο Παναθηναϊκός πήρε πολύτιμη νίκη στο Παγκρήτιο με 3-0 επί του ΟΦΗ για τη 15η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα και διατήρησε τη διαφορά των 7 βαθμών από την κορυφή. Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα δυνατό με αρκετά φάουλ, ενώ ο ΟΦΗ υποχρεώθηκε να παίζει από το 34΄ με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Ρουμπάκη. O αγώνας "στιγματίστηκε" από τα επεισόδια που ξεκίνησαν στο ημίχρονο του αγώνα στις εξέδρες μεταξύ οπαδών του Παναθηναϊκού και ανδρών των ΜΑΤ και είχαν ως αποτέλεσμα την επέμβαση της αστυνομίας με δακρυγόνα που δημιούργησαν αποπνικτική ατμόσφαιρα μέσα στο γήπεδο. Μάλιστα ο διαιτητής του αγώνα υποχρεώθηκε να διακόψει τον αγώνα στο 49΄ για 10 λεπτά περίπου, μέχρι να διαλυθεί το «σύννεφο» από τα δακρυγόνα. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε με μακρινές μπαλιές να βγάλει κάποιες φάσεις, αλλά οι Κρητικοί έπαιζαν πολύ καλά το τεχνητό οφσάιντ και δεν επέτρεπαν στον αντίπαλο να βρει τους διαδρόμους προς την εστία του Κασμερίδη. Η μεγάλη ευκαιρία για τους "πράσινους" χάθηκε στο 25΄ με τον Σαλπιγγίδη να βγαίνει απέναντι από τον γκολκίπερ του ΟΦΗ, καθυστέρησε, όμως κι έχασε τον έλεγχο της μπάλας. Το παιχνίδι πήρε «φωτιά» στο 34΄. Από μεγάλο λάθος του Ισά, ο Σαλπιγγίδης βγήκε με μέτωπο προς την εστία του Κασμερίδη και λίγο πριν μπει στην περιοχή έπεσε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Ρουμπάκη. Ο διαιτητής Καλόπουλος, από τη στιγμή που έδωσε το «τραβηγμένο» φάουλ έδειξε την κόκκινη κάρτα στον αμυντικό του ΟΦΗ (τελευταίος παίκτης). Το φάουλ εκτέλεσε ο Καραγκούνης, ο Κασμερίδης έδιωξε προσωρινά και ο Γκούμας με πλασέ έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι. Δεύτερο δοκάρι για τον Παναθηναϊκό (οριζόντιο) στο 42΄, μετά από γυριστό σουτ του Σαλπιγγίδη από σέντρα του Νίνη.

Με τις χειρότερες προϋποθέσεις ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, καθώς στο 49΄ ο διαιτητής Καλόπουλος αναγκάστηκε να διακόψει τον αγώνα εξαιτίας των επεισοδίων που διαδραματίζονταν στην εξέδρα ανάμεσα στους οπαδούς του Παναθηναϊκού και τις δυνάμεις των ΜΑΤ. Η αστυνομία έκανε χρήση δακρυγόνων, με αποτέλεσμα η ατμόσφαιρα στο Παγκρήτιο να γίνει αποπνικτική, γεγονός που υποχρέωσε τον Θεσσαλονικιό ρέφερι να διακόψει το παιχνίδι για περίπου 10 λεπτά. Στο διάστημα της διακοπής ο πετροπόλεμος συνεχίστηκε, αλλά η ατμόσφαιρα καθάρισε και ο Καλόπουλος διέταξε την επανέναρξη του ματς. Η διακοπή αυτή αποδείχθηκε τελικά γούρικη για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος στο 52΄ πήρε το προβάδισμα με κεφαλιά του Πετρόπουλου μετά από σέντρα του Καραγκούνη. Ο Παναθηναϊκός «κλείδωσε» τη νίκη τέσσερα λεπτά αργότερα, όταν ο Σαλπιγγίδης πέτυχε με πλασέ το 2-0. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Ρουκάβινα με καρφωτή κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (0-3).

Διαιτητής: Δ. Καλόπουλος (Θεσσαλονίκης)
Κίτρινες: Μπαρκαουάν, Κουνενάκης, Σταυρακάκης - Σιμάο, Βύντρα, Σαριέγκι
Κόκκινες: Ρουμπάκης (34΄)
Οι συνθέσεις:

ΟΦΗ (Γ. Ματζουράκης): Κασμερίδης, Μπαρκαουάν (64΄ Κοστόφσκι), Ταραλίδης (44΄ Αρβανίτης), Σίμιτς, Πόποβιτς (64΄ Πιθαρούλης), Σταυρακάκης, Ισά, Ρουμπάκης, Σφακιανάκης, Κουνενάκης, Γκέρμπερ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Χενκ Τεν Κάτε): Γκαλίνοβιτς, Σαριέγκι (78΄ Ιβανσιτς), Νίνης, Γκούμας, Σαλπιγγίδης, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Καραγκούνης, Σιμάο (46΄ Μάτος), Βύντρα, Πετρόπουλος (70΄ Ρουκάβινα), Σπυρόπουλος