Υπό τήν έπωνυμίαν άθλητική καί ποδοσφαιρική ένωσις ¨Εύρώτας¨ ίδρίθει είς Έλος τήν 1η Όκτώβρίου 1929.

Είς τό πρωτοδικείο Σπάρτης έστάλει είς τριπλούν καταστατικόν πρός έγκρισιν τήν 10η Ίουλίου1930.

Τό πρωτοδικείον Σπάρτης διά τής ύπ αριθ 699/26-9-1930 αποφάσεώς του άνεγνώρισε τόν Έυρώτα,ύπό τήν έπωνυμίαν

Πρόεδρος :Θεόδωρος Ζαχαράκος,Γ. Γραμματεύς: Γεώρ. Χριστοφοράκος

Ίδριτικά μέλη : Αν. Παστελής ,Χρύσ.Παπανάκος,Ιωαν.Παστελής,Σταύρος Χαρακάκος,Διονύσιος Καμπάς,(όνομα δισανάγνωστο),Γεώρ. Γεωργόπουλος,Κ. Γεωργόπουλος

Πρωταθλήματα:1967,1969-1970,-1978-1979,1983-1984,1991-1992,1994-1995

Κύπελλα :1969,1969-1970,1971-1972,1973-1974,1986-1987,1994-1995,

1995-1996,1996-1997

Πρωταθλήματα β΄:1976,1999-2000,2002-2003,2013-2014.

ΣΥΜΕΤΟΧΕΣ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ:1979-80,1984-85.Δ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:1992-93,1993-94,1995-96,1996-97,1997-98(2ος)

Ο Ευρώτας Έλους είναι η πρώτη ομάδα σε συμμετοχές στην Α κατηγορία Λακωνίας και δεν έχει υποβιβαστεί ποτέ σε κανονική αγωνιστική περίοδο υπό ομαλές συνθήκες. Έχει γιά έδρα του από τις 8-9-1963 το Γήπεδο Έλους ΄ Βασίλειος Μιχελάκος΄το οποίο διαθέτει χόρτο απο το 2004,Κερκίδες 500 θέσεων(το 2ο γήπεδο με τσιμεντένιες κερκίδες αυτής της χωρητικότητας,που στην ουσία είναι μεγαλύτερη των 500 θέσεων) με φωτισμό(Ο 1ος επίσημος ποδοσφαιρικός αγώνας στην Λακωνία με φωτισμό έγινε στο γήπεδο του Έλους..φυσικά η μια ομάδα ήταν ο Ευρώτας και είναι το 2ο γήπεδο της Λακωνίας με φωτισμό!).Τα Χρώματα της ομάδος ειναι ερυθρόλευκα, δεύτερο χρώμα μπλε-άσπρο.

Ο Ευρώτας Έλους είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει αλλάξει ποτέ την ονομασία της,δεν έχει διαλυθεί ποτέ,ενώ..., κάνει σέντρα από την ίδρυση και συμμετοχή των ομάδων της Λακωνίας στην Ε.Π.Σ. Μεσσηνίας- Λακωνίας.

Live Skcorer

ΓΑΙΑ ΕΝ ΕΛΕΙ

Σάββατο 1 Οκτωβρίου 2016

Γήπεδο Βροντάμα.2η αγωνιστική Πρωτάθλημα Α` Κατηγόριας Λακωνίας.Ήφαιστος Βροντάμα-Ευρώτας Έλους 3-1 ημίχρονο.1-0

-Στο 3ο λεπτό ο Αλίμπαλης από τα δεξιά και λίγο προς το κέντρο έκανε βαθιά πάσα πολλών μέτρων πίσω από την άμυνα του Ήφαιστου που δεν μπορούσε να τη κόψει,ο Roncea που για αυτόν έγινε η βαθιά πάσα μπήκε μέσα στην περιοχή και σούταρε με δύναμη έχοντάς προλάβει την έξοδο του νεαρού τερματοφύλακα και έστειλε την μπάλα άουτ χάνοντας κλασική ευκαιρία για γκολ(τώρα αν το άουτ ο διαιτητής Λιάρος το είδε κόρνερ...πολλά είναι αυτά που είδε και λιγότερα έδειξε...νέος είναι με τον καιρό θα μάθει και δεν μπορεί να λέει σε παίχτη σου δείχνω τώρα την κίτρινη για την προηγουμένη φάση/φάουλ και υπόδειξη!!!)

-Στο 5ο λεπτό από εκτέλεση κόρνερ οι γηπεδούχοι πήραν την κεφάλια λίγο μέσα από την περιοχή,η μπάλα πήρε πορεία προς την εστία του Μάντζιου εκεί οι παίχτες του Ευρώτα έμειναν αδρανής και άφησαν τον παίκτη του Ηφαίστου μόνο του,αυτός δεν είπε όχι το μόνο που είχε να κάνει ήταν να γυρίσει το σώμα του πλασάροντας για να κάνει το 1-0 για την ομάδα του.Ο Ευρώτας και στο δεύτερο αγώνα του στο πρωτάθλημα θα βρεθεί από μια ανώδυνη φάση να κυνηγάει το σκορ...πράγμα που δημιουργήσε προβληματισμό για το μέλλον.
-Στο 7ο λεπτό ο Roncea έβγαλε πολύ ωραία σέντρα από τα δεξιά στο σημείο του πέναλτι ο νεαρός τερματοφύλακας του Ήφαιστου και οι αμυντικοί δεν έδιωξαν την μπάλα,ο Αλίμπαλης που βρισκόταν στα αριστερά και έξω από την περιοχή γρήγορα πάτησε εντός αυτής και πλάσαρε σε κενό τέρμα στέλνοντας την μπάλα λίγα εκατοστά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι,σε μια φάση που ο πρώτος σκόρερ του Ευρώτα τα τελευταία χρόνια δεν αστοχεί και ο Ευρώτας χάνει δεύτερή κλασική ευκαιρία που πιθανόν ήταν κεραίας σημασίας στην εξέλιξη του αγώνα
-Στο 23ο λεπτό έγινε από τα πλάγια και δεξιά ένα αξιόλογο σουτ από τον Χριστάκο στο πρώτο δοκάρι και στην κανονικά κλειστή του γωνιά με γρήγορη αντίδραση του ο νεαρός τερματοφύλακας του Ήφαιστου έδιωξε σε κόρνερ(πολλά ήταν τα κόρνερ του Ευρώτα όμως δεν απέφεραν κάτι ουσιώδες)
-Στο 35ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ οι παίκτες του Ευρώτα έχασαν την μάχη στον αέρα και μάλιστα πολύ κοντά στην εστία του Μάντζιου,με τον παίκτη του Ήφαιστου με όλη του την άνεση να φτάνει με μεγάλη ευκολία μια ανάσα πριν το 2-0,όμως ο τερματοφύλακας του Ευρώτα σε μια εξαιρετική και με υψηλό βαθμό δυσκολίας αποκρούση θα στείλει την μπάλα κόρνερ κρατώντας την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου
-Δεύτερο ημίχρονο:Δίχως τίποτα το ιδιαίτερο από πλευράς φάσεων κύλησε ο αγώνας με ένα σουτ του Roncea να πέρνα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι στο 63ο λεπτό
-Στο 65ο ο παίχτης του Ευρώτα μπαίνει με μεγάλη ταχύτητά στην περιοχή του Ηφαίστου και εκεί θα δεχτεί το καθαρότατο λάκτισμα ενώ όλοι περιμένουν το πέναλτι...ο διατητης σφυρίζει αδιάφορα δεν έγινε και τίποτα σπουδαίο,ουδέτεροι και μη είδαν το πέναλτι....τώρα το αν δεν το είδε ο αρμόδιος αξιωματούχος λίγη σημασία έχει...αυτούς έχουν στην διάθεση τους...λιγοστοί είναι και τους έχουν βάλει υποχρεωτικά όλους στον ίδιο πίνακα.Τεστ?.Ποια τεστ αυτός έκανε μόνο παραβάσεις των νέων κανονισμών...έχει μείνει στους παλιούς...όλοι θα τους μάθουν εν καιρώ...
-Στο 80ο λεπτό ο Ευρώτα κέρδισε ένα φάουλ σε μακρινή αποστάσει...τώρα άλλου έγινε το φάουλ τέλος πάντων λεπτομέρεια...ο Ζαρκαδούλας ανέλαβε την εκτέλεση του λίγα λεπτά μετά την είσοδο του στον αγώνα...έγινε η απευθείας εκτέλεση του ο νεαρός τερματοφύλακας του Ήφαιστου έκανε κίνηση προς τα αριστερά στην πορεία κατάλαβε ότι η μπάλα πάει στο κέντρο της εστίας του...έπεσε μεν η μπάλα πέρασε κάτω από το σώμα του και κατέληξε στα δίχτυα και ο παίχτης/προπονητής του Ευρώτα πέτυχε γκολ με την φανέλα του Ευρώτα μετά από 19 χρόνια!!!
-Ήταν στην 27η αγωνιστική στον αγώνα Αστέρα Βλαχιωτη-Ευρώτα Έλους όταν στο 6ο λεπτό με σουτ πάνω στην κίνηση υστέρα από έξοχη πάσα του Νίκου Χρυσικάκου,ο τελευταίος έκανε και το 2-3.Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό και στις δυο περιπτώσεις...ειδικά στην δεύτερή που πιθανότατα οδηγούσε στην Γ` Εθνική
-Στο 82ο λεπτό ο Τζανετάκος χάνει την μπάλα στον χώρο του κέντρου μετά από πίεση του αντίπαλου του...ο παίκτης του Ευρώτα δεν τον πρόλαβε κι αυτός έβγαλε πολύ ωραία σέντρα και συμπαίκτης του,με πολύ καλό τελείωμα της φάσης και ευθύβολο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα πετυχαίνοντας ένα όμορφο γκολ μέσα σε πανηγυρισμούς των παικτών και φιλάθλων του Ηφαίστου εκεί σίγουρα τελείωσε ο αγώνας για των Ευρώτα.
-Στο 90ο λεπτό παίκτης του Ευρώτα γύρισε την μπάλα στον Μάντζιο που είχε δυο επιλογές να διώξει την μπάλα με τα πόδια μη έχοντάς το δικαίωμα που θα ήταν και το σωστότερο,τελικά επέλεξε τον ελεύθερο εκείνη την στιγμή Τζανετάκο που κι αυτός με την σειρά του δεν την έδιωξε άμεσα όπως ο συμπαίκτης του,όμως γρήγορα τρεις παίκτες του Ήφαιστου τον έκλεισαν και του απέσπασαν την μπάλα,από εκεί και υστέρα ήταν ανοιχτός ο δρόμος για να φτάσει ο Ηφαιστος με δυο παίκτες προς την επιτυχία και τρίτου γκολ και να εξασφάλισή την ήδη υπάρχουσα νίκη του στα επόμενα λεπτά των πολλών σκόπιμων καθυστερήσεων των γηπεδούχων.Ασφαλώς και υπάρχει ευθύνη σε αυτή την φάση κύριως από των αριστερό αμυντικό του Ευρώτα από την στιγμή που πήρε την μπάλα στα ποδιά του στα δεξιά της άμυνας....δεν ήταν και στην καλύτερή του ήμερα και στο 90+2 έκανε σκόπιμο φάουλ σε αντίπαλο ώστε να δεχτεί δεύτερή κίτρινη κάρτα σημάδι της κακής ψυχολογίας του.
-Τώρα δεν μπορούμε να ρίξουμε όλες της ευθύνες πάνω του ακόμα και 2-2 να έληγε ο αγώνας επί της ουσίας ήταν χαμένος από πολύ νωρίς και από τα πρώτα 7 λεπτά του που...δεν έγινε το 0-1 για το αδικαιολόγητο 1-0 και την επίσης χαμένη ευκαιρία για το 1-1.Υπήρχε και η κακή απόδοση πολλών παικτών του Ευρώτα που υστέρησαν στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα χωρίς να αντιδρούν με ψυχραιμία στις ενέργειες τους.Ο Ηφαιστος δεν είναι μια ομάδα με κάτι που να τρομάζει έχει νεαρά παιδιά κάποιους έμπειρους παίχτες που δεν κάνουν την διάφορα...βρήκαν την ευκαιρία να πετύχουν ένα γκολ και να ροκανίζουν τον χρόνο....γλύτωσαν από δυο κλασικές ευκαιρίες να δεχτούν τουλάχιστον ένα γκολ που σίγουρα θα ερχόταν η κατάρρευση τους,έπαιξαν αρκετά καλή άμυνα κύριως στο δεύτερο ημίχρονο απέναντί στις αργές κινήσεις των παικτών του Ευρώτα και πήραν με την συνδρομή του διαιτητή στην φάση του Roncea μια σημαντική νίκη και η προσπάθειά τους βρήκε δικαίωση στα τελευταία λεπτά του αγώνα,που σε τελική ανάλυση είναι αυτό που μετράει είναι το αποτέλεσμα με η χωρίς σπουδαία εμφάνισή.
-Το άσχημο είναι ότι μετά από πολύ καιρό ακολούθησε την ομάδα πολύς κόσμος για τέτοιο παιχνίδι,ίσως από μεγάλες προσδοκίες για μια διαφορετική παρουσία στα γήπεδα από τις άλλες χρονιές που ήταν ελάχιστοι σε τέτοιους αγώνες και αδιάφοροι στα εντός έδρας.Με αυτή την εμφάνιση κλονίστηκε η εμπιστοσύνη του κόσμου για τις δυνατότητες αυτής της ομάδας που έχει κάποια προβλήματα στους μέχρι σήμερα αγώνες.Σίγουρα κάτι λείπει από την ομάδα που μέσα σε 3 αγώνες και όσα έχει παρουσιασεί σε αυτό το χρονικό διάστημα δεν έχει βρει κάποιο σταθερό ρυθμό,έχοντάς πολλά αδύναμα σημεία και διαφορετικές ταχύτητες σε όλες τις γραμμές της.Προς το παρόν δεν υπάρχει η σωστή χημεία και αν δεν πάρει βαθμούς στην έδρα του ο Ευρώτας που έχει και δύσκολο πρόγραμμα στον πρώτο γύρο θα έχει σοβαρά προβλήματα από πολύ νωρίς στο πρωτάθλημα.
--Σύνθεση του Ευρώτα Έλους:15.Μάντζιος Αλέξανδρος-Γιώργος,2.Τζανετάκος Σπύρος 4.Σκλαβενίτης Αντώνης,5.Μανουσόπουλος Γιώργος(στο 66ο λεπτό 8.Παντόπουλος Ηρακλής),6.Κολλάτος Θεόδωρος,7.Roncea Madalin,10.Χριστάκος Γιάννης (C)(στο 74ο λεπτό 10.Ζαρκαδούλας Κώστας),11.Dhimas Jannis(στο 64ο λεπτό 9.Σταυρόπουλος Αγησίλαος),12.Αλίμπαλης Γιώργος Θεόδ.,17.Κουτσοβασίλης Νίκος,18.Κλάψης Χρήστος