Υπό τήν έπωνυμίαν άθλητική καί ποδοσφαιρική ένωσις ¨Εύρώτας¨ ίδρίθει είς Έλος τήν 1η Όκτώβρίου 1929.

Είς τό πρωτοδικείο Σπάρτης έστάλει είς τριπλούν καταστατικόν πρός έγκρισιν τήν 10η Ίουλίου1930.

Τό πρωτοδικείον Σπάρτης διά τής ύπ αριθ 699/26-9-1930 αποφάσεώς του άνεγνώρισε τόν Έυρώτα,ύπό τήν έπωνυμίαν

Πρόεδρος :Θεόδωρος Ζαχαράκος,Γ. Γραμματεύς: Γεώρ. Χριστοφοράκος

Ίδριτικά μέλη : Αν. Παστελής ,Χρύσ.Παπανάκος,Ιωαν.Παστελής,Σταύρος Χαρακάκος,Διονύσιος Καμπάς,(όνομα δισανάγνωστο),Γεώρ. Γεωργόπουλος,Κ. Γεωργόπουλος

Πρωταθλήματα:1967,1969-1970,-1978-1979,1983-1984,1991-1992,1994-1995

Κύπελλα :1969,1969-1970,1971-1972,1973-1974,1986-1987,1994-1995,

1995-1996,1996-1997

Πρωταθλήματα β΄:1976,1999-2000,2002-2003,2013-2014.

ΣΥΜΕΤΟΧΕΣ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ:1979-80,1984-85.Δ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:1992-93,1993-94,1995-96,1996-97,1997-98(2ος)

Ο Ευρώτας Έλους είναι η πρώτη ομάδα σε συμμετοχές στην Α κατηγορία Λακωνίας και δεν έχει υποβιβαστεί ποτέ σε κανονική αγωνιστική περίοδο υπό ομαλές συνθήκες. Έχει γιά έδρα του από τις 8-9-1963 το Γήπεδο Έλους ΄ Βασίλειος Μιχελάκος΄το οποίο διαθέτει χόρτο απο το 2004,Κερκίδες 500 θέσεων(το 2ο γήπεδο με τσιμεντένιες κερκίδες αυτής της χωρητικότητας,που στην ουσία είναι μεγαλύτερη των 500 θέσεων) με φωτισμό(Ο 1ος επίσημος ποδοσφαιρικός αγώνας στην Λακωνία με φωτισμό έγινε στο γήπεδο του Έλους..φυσικά η μια ομάδα ήταν ο Ευρώτας και είναι το 2ο γήπεδο της Λακωνίας με φωτισμό!).Τα Χρώματα της ομάδος ειναι ερυθρόλευκα, δεύτερο χρώμα μπλε-άσπρο.

Ο Ευρώτας Έλους είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει αλλάξει ποτέ την ονομασία της,δεν έχει διαλυθεί ποτέ,ενώ..., κάνει σέντρα από την ίδρυση και συμμετοχή των ομάδων της Λακωνίας στην Ε.Π.Σ. Μεσσηνίας- Λακωνίας.

Live Skcorer

ΓΑΙΑ ΕΝ ΕΛΕΙ

Δευτέρα 15 Δεκεμβρίου 2014

Αφελάι και Μήτρογλου δεν ξεχνούν

Ο Κασάμι πανηγυρίζει μαζί με τον Μήτρογλου το γκολ του που έκρινε τον αγώνα ανάμεσα στον Λεβαδειακό και τον Ολυμπιακό (φωτογραφία: INTIMEsports)
Ο Κασάμι με άκομψο τρόπο προσπαθούσε να πει στον κόσμο να αποθεώσει τον κολλητό του, Μήτρογλου για το γκολ που πέτυχε
Από αποδιοπομπαίοι τράγοι, ενοχλημένοι λυτρωτές...
Ο Κώστας Μήτρογλου και ο Ιμπραΐμ Αφελάι ήταν οι δύο παίχτες που χρεώθηκαν περισσότερο από τους υπόλοιπους συμπαίχτες τους την ήττα από τον ΠΑΟΚ.
Στο «Καραϊσκάκη» και οι δυο τους ήταν τα «κόκκινα πανιά» για τους «ερυθρόλευκους» φιλάθλους, αλλά το Σάββατο στη Λιβαδειά ήταν αυτοί που κράτησαν τον Ολυμπιακό «ζωντανό» στο κυνήγι του ΠΑΟΚ και της πρώτης θέσης.
Ο Αφελάι μπήκε στο παιχνίδι στο 63' και δέκα λεπτά αργότερα με ένα περίεργο σουτ που περισσότερο έμοιαζε με «τσαφ» ισοφάρισε το γκολ του Τομάς από το 2ο λεπτό (73' 1-1), αλλά δεν σταμάτησε εκεί.
Συνέχισε να είναι μια συνεχής απειλή για τους Βοιωτούς και εκεί που όλα έδειχναν ισοπαλία, στο 91' με συρτή σέντρα, έδωσε την ευκαιρία στον Μήτρογλου να πετύχει το 2-1.
Ο Κασάμι με άκομψο τρόπο προσπαθούσε να πει στον κόσμο να αποθεώσει τον κολλητό του, Μήτρογλου για το γκολ που πέτυχε Αυτό ήταν το δεύτερο εκτός έδρας τρίποντο που χάριζε ο «πιστολέρο» στους Πειραιώτες στην εκπνοή του αγώνα, αφού και με τον Εργοτέλη είχε «γράψει» στο 90' το 3-2.
Κοινή αντίδραση και των δύο ότι δεν πανηγύρισαν τα γκολ, δείγμα ότι είναι ακόμα ενοχλημένοι από τις αντιδράσεις του κόσμου προς το πρόσωπό τους, ενώ ο Ολλανδός έχει παράπονα και από τον Μίτσελ που στα τελευταία παιχνίδια τον έχει μονίμως στον πάγκο.
Ο Κασάμι με άκομψο τρόπο προσπαθούσε να πει στον κόσμο να αποθεώσει τον κολλητό του Μήτρογλου για το γκολ που πέτυχε. Ο Ελβετός «μάτωσε» για να φτάσει η ομάδα του στη νίκη, αλλά ο παρορμητικός χαρακτήρας του τον ρίχνει συχνά σε «φάουλ» συμπεριφοράς.
Πάλι ο Ολυμπιακός έφαγε γκολ από στημένη φάση που φέρνουν ευθύνη ο Σιόβας και ο Ρομπέρτο και η απόκτηση ενός στόπερ-βράχου είναι πια επιβεβλημένη.
Συγκινητικός ήταν ο Ντομίνγκεζ (είχε δοκάρι στο 7') που έκανε τα πάντα μέσα στο γήπεδο αλλά και ο Λεβαδειακός, που αναγκάστηκε μέχρι το 18΄να έχει δύο αναγκαστικές αλλαγές, αλλά λεπτομέρειες του στέρησαν τον βαθμό της ισοπαλίας.
Πηγή: Εθνοσπορ