Υπό τήν έπωνυμίαν άθλητική καί ποδοσφαιρική ένωσις ¨Εύρώτας¨ ίδρίθει είς Έλος τήν 1η Όκτώβρίου 1929.

Είς τό πρωτοδικείο Σπάρτης έστάλει είς τριπλούν καταστατικόν πρός έγκρισιν τήν 10η Ίουλίου1930.

Τό πρωτοδικείον Σπάρτης διά τής ύπ αριθ 699/26-9-1930 αποφάσεώς του άνεγνώρισε τόν Έυρώτα,ύπό τήν έπωνυμίαν

Πρόεδρος :Θεόδωρος Ζαχαράκος,Γ. Γραμματεύς: Γεώρ. Χριστοφοράκος

Ίδριτικά μέλη : Αν. Παστελής ,Χρύσ.Παπανάκος,Ιωαν.Παστελής,Σταύρος Χαρακάκος,Διονύσιος Καμπάς,(όνομα δισανάγνωστο),Γεώρ. Γεωργόπουλος,Κ. Γεωργόπουλος

Πρωταθλήματα:1967,1969-1970,-1978-1979,1983-1984,1991-1992,1994-1995

Κύπελλα :1969,1969-1970,1971-1972,1973-1974,1986-1987,1994-1995,

1995-1996,1996-1997

Πρωταθλήματα β΄:1976,1999-2000,2002-2003,2013-2014.

ΣΥΜΕΤΟΧΕΣ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ:1979-80,1984-85.Δ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:1992-93,1993-94,1995-96,1996-97,1997-98(2ος)

Ο Ευρώτας Έλους είναι η πρώτη ομάδα σε συμμετοχές στην Α κατηγορία Λακωνίας και δεν έχει υποβιβαστεί ποτέ σε κανονική αγωνιστική περίοδο υπό ομαλές συνθήκες. Έχει γιά έδρα του από τις 8-9-1963 το Γήπεδο Έλους ΄ Βασίλειος Μιχελάκος΄το οποίο διαθέτει χόρτο απο το 2004,Κερκίδες 500 θέσεων(το 2ο γήπεδο με τσιμεντένιες κερκίδες αυτής της χωρητικότητας,που στην ουσία είναι μεγαλύτερη των 500 θέσεων) με φωτισμό(Ο 1ος επίσημος ποδοσφαιρικός αγώνας στην Λακωνία με φωτισμό έγινε στο γήπεδο του Έλους..φυσικά η μια ομάδα ήταν ο Ευρώτας και είναι το 2ο γήπεδο της Λακωνίας με φωτισμό!).Τα Χρώματα της ομάδος ειναι ερυθρόλευκα, δεύτερο χρώμα μπλε-άσπρο.

Ο Ευρώτας Έλους είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει αλλάξει ποτέ την ονομασία της,δεν έχει διαλυθεί ποτέ,ενώ..., κάνει σέντρα από την ίδρυση και συμμετοχή των ομάδων της Λακωνίας στην Ε.Π.Σ. Μεσσηνίας- Λακωνίας.

Live Skcorer

ΓΑΙΑ ΕΝ ΕΛΕΙ

Τετάρτη 31 Δεκεμβρίου 2014

Παναθηναϊκός - Μακάμπι Τελ Αβίβ 83-76

Παρότι βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ο Παναθηναϊκός κέρδισε τη Μακάμπι (83-76) και ξεκίνησε ιδανικά το Top 16.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Μακάμπι -στο ΟΑΚΑ- με 83-76, ξεκινώντας ιδανικά τις υποχρεώσεις του στο Top 16. Οι Ισραηλινοί ήταν η ομάδα που προπορευόταν στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του σαρανταλέπτου, αλλά οι "πράσινοι" ήταν αυτοί που... γέλασαν τελευταίοι, παίρνοντας το πρώτο δίποντο στο φετινό Top 16.

Ο αγώνας

Το πρόβλημα που είχε εξ αρχής ο Παναθηναϊκός είχε να κάνει με τη δράση των φόργουορντ και των σέντερ της Μακάμπι. Αυτοί ήταν άλλωστε που έβαλαν από νωρίς την ομάδα του Γκάι Γκούντες σε θέση οδηγού. Την ίδια ώρα, οι "πράσινοι" προσπαθούσαν να βρουν ρυθμό, αλλά όσο δέχονταν εύκολα καλάθια, κάτι τέτοιο ήταν αδύνατο.
Η Μακάμπι προηγήθηκε νωρίς με νταμπλ σκορ (6-12 στο 5'), με τους γηπεδούχους να είναι άστοχοι σε δίποντα (2/7) και τρίποντα (0/3). Κι όχι μόνο αυτό, αλλά με την πάροδο του χρόνου η διαφορά δεν έλεγε να μειωθεί, παρά τις προσπάθειες των Γκιστ και Μαυροκεφαλίδη.
Είναι ενδεικτικό πως το +4 (15-19) του πρώτου δεκαλέπτου έμοιαζε... λίγο για τη Μακάμπι, από τη στιγμή που είχε τα διπλάσια ριμπάουντ (12 έναντι 6) και περισσότερη ενέργεια στις δύο πλευρές του παρκέ.

Ο Πάργκο έδωσε τη "σπίθα" και το +4

Στη δεύτερη περίοδο, ήταν η σειρά των... κοντών να κάνουν τη διαφορά, για τους "κυανοκίτρινους". Αναφερόμαστε κυρίως στη δράση των Πάργκο και Χέινς που έπαιζαν μόνοι τους την άμυνα του Παναθηναϊκού. Δίχως ιδιαίτερα προβλήματα μάλιστα, αφού -όταν χρειάστηκε- είχαν στο πλευρό τους τον Τάιους (είχε 10 πόντους στο ημίχρονο), που "καθάριζε" τα πάντα στα δύο καλάθια.
Η διαφορά πήρε την... ανηφόρα μέχρι τα μισά της περιόδου (18-32 στο 14'), πριν αρχίσει σιγά - σιγά η "πράσινη" αντεπίθεση. Αυτό που χρειαζόταν για να γυρίσει τούμπα το παιχνίδι, βλέπετε,  ήταν κάποια (τρία στον αριθμό) συνεχόμενα εύστοχα σουτ τριών πόντων.
Το δίδυμο των Νέλσον - Διαμαντίδη "έδεσε" ιδανικά, οι Γιάνκοβιτς, Διαμαντίδης και Νέλσον σκόραραν πίσω από τη γραμμή των 6μ75 και κάπως έτσι το παιχνίδι πήγε στο σουτ (39-41 στο 19'). Πριν ο Πάργκο πετύχει ακόμα δύο πόντους (στο ανοιχτό γήπεδο), για να στείλει την ομάδα του στα αποδυτήρια με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (39-43).

Δεν έλεγε να πέσει η διαφορά -αυτή τη φορά λόγω τριπόντων

Ο τρόπος που ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ήταν ο ιδανικός για το "τριφύλλι". Γιατί; Οι Μπατίστα και Νέλσον έκλεψαν τη μπάλα στις δύο πρώτες κατοχές της Μακάμπι, για να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια (43-43 στο 21'). Η απάντηση από την απέναντι πλευρά όμως, ήταν... σκληρή. Και είχε να κάνει με τα περιφερειακά σουτ.
Ο Λίνχαρτ (2) και ο Οχαγιόν (1) πέτυχαν τρία τρίποντα μέσα σε διάστημα δυόμισι λεπτών, για να επαναφέρουν το "αγαπημένο" +4 (48-52) της ομάδας τους. Πριν φυσικά ο Ραντλ αρχίσει να κάνει τη δουλειά του πάνω από τη στεφάνη.
Ο Αμερικανός φόργουορντ διαδέχθηκε τον Τάιους και πετυχαίνοντας έξι μαζεμένους πόντους (χάρη στα αθλητικά του προσόντα) έδωσε προβάδισμα δέκα πόντων στους Ισραηλινούς (54-64 στο 28'), αυξάνοντας την πίεση στην πλευρά του Παναθηναϊκού.
Πάντως, το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τη διαφορά εκ νέου στους τέσσερις (60-64) υπέρ της Μακάμπι, αφού οι "πράσινοι" "έτρεξαν" σερί 6-0 στο τελευταίο ενάμιση λεπτό.

Η ώρα της ανατροπής

Τα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα βρήκαν τον Ραντλ να συνεχίζει το "βιολί" του. Βλέπετε δεν σταμάτησε να σκοράρει, για να μεγαλώσει το προβάδισμα της "ομάδας του λαού" (61-66 στο 32'), δίνοντας την αίσθηση πως δύσκολα θα άλλαζε η κατάσταση εντός παρκέ.
Το επιμέρους σκορ 9-2 που είχαν οι "πράσινοι" όμως στα επόμενα δύο λεπτά ήταν αρκετό για να βάλει... "φωτιά" στο παιχνίδι και να σηκώσει το ΟΑΚΑ στο "πόδι" (70-68 στο 34'). Από εκεί και μετά το παιχνίδι ήταν "αίμα κι άμμος".
Οι "πράσινοι" πάλευαν λυσσαλέα στην άμυνα, αλλά όσο δεν έπαιρναν τα αμυντικά ριμπάουντ (οι Ισραηλινοί είχαν 12 επιθετικά μέχρι το 37'), αυτό δεν αντικατοπτριζόταν στο σκορ (72-70 στο 37').

Όλα κρίθηκαν στο τέλος -με νικητή τον Παναιθηναϊκό

Με τις ομάδες να έχουν συμπληρώσει από ώρα τα ομαδικά φάουλ ένας από τους παράγοντες που θα έκριναν το παιχνίδι ήταν και η ευστοχία τους από τη γραμμή των βολών. Ε, ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που έπρεπε στις "προσωπικές", μέχρι το 39ο λεπτό με αποτέλεσμα να διατηρεί το πάνω χέρι στο σκορ (76-75). Προφανώς όμως αυτό δεν τον εξασφάλιζε...
Οι "πράσινοι" ήταν αυτοί που είπαν την τελευταία λέξη (εις διπλούν) στο παιχνίδι. Στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα είχαν δύο καλές επιλογές (με Σλότερ και Διαμαντίδη), την ώρα που ο Ραντλ έκανε μία βεβιασμένη προσπάθεια. Έτσι, "γράφτηκε" το 80-75 με 14'' να μένουν για το τέλος.
Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να κερδίζει με +7 (83-76), σε ένα βράδυ που όλα έμοιαζαν δυσοίωνα. Ο Σλότερ, βλέπετε, ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων στην εκπνοή βάζοντας τον ωραιότερο επίλογο, σε ένα πολύ ωραίο -από κάθε άποψη- παιχνίδι.
Τα δεκάλεπτα: 15-19, 45-49, 60-64, 83-76.
Πηγή: Sport 24