Υπό τήν έπωνυμίαν άθλητική καί ποδοσφαιρική ένωσις ¨Εύρώτας¨ ίδρίθει είς Έλος τήν 1η Όκτώβρίου 1929.

Είς τό πρωτοδικείο Σπάρτης έστάλει είς τριπλούν καταστατικόν πρός έγκρισιν τήν 10η Ίουλίου1930.

Τό πρωτοδικείον Σπάρτης διά τής ύπ αριθ 699/26-9-1930 αποφάσεώς του άνεγνώρισε τόν Έυρώτα,ύπό τήν έπωνυμίαν

Πρόεδρος :Θεόδωρος Ζαχαράκος,Γ. Γραμματεύς: Γεώρ. Χριστοφοράκος

Ίδριτικά μέλη : Αν. Παστελής ,Χρύσ.Παπανάκος,Ιωαν.Παστελής,Σταύρος Χαρακάκος,Διονύσιος Καμπάς,(όνομα δισανάγνωστο),Γεώρ. Γεωργόπουλος,Κ. Γεωργόπουλος

Πρωταθλήματα:1967,1969-1970,-1978-1979,1983-1984,1991-1992,1994-1995

Κύπελλα :1969,1969-1970,1971-1972,1973-1974,1986-1987,1994-1995,

1995-1996,1996-1997

Πρωταθλήματα β΄:1976,1999-2000,2002-2003,2013-2014.

ΣΥΜΕΤΟΧΕΣ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ:1979-80,1984-85.Δ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:1992-93,1993-94,1995-96,1996-97,1997-98(2ος)

Ο Ευρώτας Έλους είναι η πρώτη ομάδα σε συμμετοχές στην Α κατηγορία Λακωνίας και δεν έχει υποβιβαστεί ποτέ σε κανονική αγωνιστική περίοδο υπό ομαλές συνθήκες. Έχει γιά έδρα του από τις 8-9-1963 το Γήπεδο Έλους ΄ Βασίλειος Μιχελάκος΄το οποίο διαθέτει χόρτο απο το 2004,Κερκίδες 500 θέσεων(το 2ο γήπεδο με τσιμεντένιες κερκίδες αυτής της χωρητικότητας,που στην ουσία είναι μεγαλύτερη των 500 θέσεων) με φωτισμό(Ο 1ος επίσημος ποδοσφαιρικός αγώνας στην Λακωνία με φωτισμό έγινε στο γήπεδο του Έλους..φυσικά η μια ομάδα ήταν ο Ευρώτας και είναι το 2ο γήπεδο της Λακωνίας με φωτισμό!).Τα Χρώματα της ομάδος ειναι ερυθρόλευκα, δεύτερο χρώμα μπλε-άσπρο.

Ο Ευρώτας Έλους είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει αλλάξει ποτέ την ονομασία της,δεν έχει διαλυθεί ποτέ,ενώ..., κάνει σέντρα από την ίδρυση και συμμετοχή των ομάδων της Λακωνίας στην Ε.Π.Σ. Μεσσηνίας- Λακωνίας.

Live Skcorer

ΓΑΙΑ ΕΝ ΕΛΕΙ

Παρασκευή 28 Νοεμβρίου 2014

Νίζνι Νόβγκοροντ - Ζάλγκιρις 55-61 .

Η Ζάλγκιρις βρέθηκε στο -17, προς τα τέλη του α' ημιχρόνου, για να παίξει μπάσκετ, να κυριεύσει στο β' μισό (38-18) και να "σκουπίσει" τη Νίζνι Νόβγκοροντ (55-61), όπως έκανε αναρρίχηση στη βαθμολογία.

Είχαν το ίδιο ρεκόρ (3-3) και βρίσκονταν στην ίδια θέση της βαθμολογίας (3η). Η Ζάλγκιρις είχε το πάνω χέρι, χάρη στη νίκη που είχε πανηγυρίσει στο Κάουνας, αλλά αυτό στο τέλος της ημέρας ενδεχομένως να μην έλεγε και τίποτα. Όποιος νικούσε θα έκανε ένα μεγάλο βήμα προς το ΤΟΡ16. Αυτή ήταν η πρωταθλήτρια Λιθουανίας (55-61) που έκανε ντεμαράζ στο δεύτερο ημίχρονο (38-18).
Τα ριμπάουντ ήταν το σημείο που έκανε τη διαφορά, με τους νικητές να αρπάζουν 47 και τους Ρώσους 34. Ο Άντερσον, που είχε πρόβλημα με τα φάουλ, τελείωσε με 18π., οι Γιανκούνας και Γιαβτόκας είχαν από 9π. και από 11 ριμπ., ενώ από τη Νίζνι ο Ρότσεστι είχε 15π. και 7 ασίστ, με τον Κίνσεϊ να προσθέτει 11π. Μεταξύ άλλων, δόθηκαν και τέσσερις τεχνικές ποινές για flopping!
Τα στατιστικά του ματς

Η άμυνα (ζώνης) για αρχή

Ο Καρινιάουσκας είχε σκοράρει όλους τους πόντους της Ζάλγκιρις, έως το 5.17''. Μη φανταστείτε. Τέσσερις είχε σκοράρει όλους κι όλους, με τη Νίζνι να προηγείται 74, που έγινε 13-7 (7.05), όταν ο Ρότσεστι σκόραρε το πρώτο τρίποντο του αγώνα. Οι Γιανκούνας και Άντερσον προσπάθησαν να αντιδράσουν, εξ ου και το 13-11 του 10', με τους Λιθουανούς να 'χουν πάρει τα ριμπάουντ, αλλά να μην τα κάνουν κάτι (είχαν 5 επιθετικά σε αυτό το διάστημα).
Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με σερί 9-0 των γηπεδούχων που έβλεπαν φως (ανοιχτούς διαδρόμους) και έμπαιναν, με τον Αντόνοφ να αναλαμβάνει τα σουτ από τα 6.75 (22-11, 13.23). Ο Άντερσον σκόραρε τους μόνους πόντους της παρέας του έως το 15'. Αλλά και πάλι δεν χάθηκε ο λογαριασμός, όπως φαίνεται από το επί μέρους 24-12 του β' δεκαλέπτου, έως το 37-28 του ημιχρόνου, που είχε και πολλή άμυνα ζώνης από τους Ρώσους.
Από κάποιο σημείο και έπειτα, οι πρωταθλητές Λιθουανίας έχαναν και τις βολές (4/9 στη β' περίοδο), ενώ υπέπεσαν σε 5 λάθη στο ίδιο διάστημα, οπότε είχαν 4/13 σουτ. Οι γηπεδούχοι είχαν φτάσει την ίδια ώρα τα 7/13, είχαν και 8/8 βολές, μαζί και 9 ασίστ. Ο Κίνσεϊ, ο οποίος αγωνίστηκε τραυματίας, ήταν ο μόνος διψήφιος, με 10π. Ο πρώτος σκόρερ της Ζάλγκιρις ήταν ο Γιαβτόκας, με 5π. που περιέλαβαν 1/4 διπ. και 3/5 βολές, ενώ σαν να μην έφταναν όλα τα άλλα, ο Άντερσον είχε φτάσει τα 3 φάουλ.

Επί μέρους 20-7, η απάντηση της Ζάλγκιρις

Η μεγαλύτερη διαφορά που είχε πάρει η Νίζνι, ήταν οι 17 πόντοι. Τελευταία περίπτωση, ήταν το 37-20 (18.39''). Από εκείνο το σημείο, οι Λιθουανοί ξεκίνησαν αυτό που έγινε 13-0, έως το 37-33 (24.02''). Η άμυνα έγινε ελαφρώς καλύτερη, έγιναν είσοδοι στη ρακέτα και μπήκαν τα σουτ (7/12 διπ., 1/5 τριπ, με τον Γιανκούνας να σκοράρει από τα 6.75, έπειτα από 9 επιτυχημένες προσπάθειες). Την ίδια ώρα, οι γηπεδούχοι είχαν 2/8 διπ. και 0/2 τριπ. και εκνευρισμένοι με την αστοχία τους, ξέχασαν και την άμυνα.
Ο Τόμπκινς σταμάτησε το σερί, όχι όμως και τον οίστρο της ομάδας του Κράπικας, με τον Άντερσον να γίνεται διψήφιος στο 39-35 (έφτασε τους 11π.) και τον Γιαβτόκας να υπογράφει το 39-37 (26.02). Κάπου εκεί, η Νίζνι γύρισε ξανά την άμυνα σε ζώνη, αλλά χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Οι διαιτητές χρέωναν απανωτά φάουλ τους Λιθουανούς (44-39, 28.30''), χωρίς ωστόσο, να... λυγίσουν (44-43, στο 30', αφού είχαν σαρώσει τα ριμπάουντ με 8-6 μόνο στην τρίτη πράξη, 14 επιθετικά στο σύνολο).

Το φινάλε

Σαν να μην έφταναν αυτά, η τέταρτη πράξη ξεκίνησε με σερί 9-0 της Ζάλγκιρις (μετά το καλάθι του Ρότσεστι στην εκκίνηση), με τους ψηλούς να συνεχίζουν να "καθαρίζουν" τα "σκουπίδια" και τον Λεκαβίτσιους να σκοράρει μαζεμένους πόντους του έως το 52-60 (36.47''). Ο Άντερσον συνέχισε απτόητος (απλά να θυμίσουμε ότι είχε 4 φάουλ!). Σκόραρε, έκλεβε, έπαιρνε ριμπάουντ. Ο Χοστόφ διέκοψε την τρίλεπτη... αφλογιστία της παρέας του, με τρίποντο στο 38.41'' (55-60), ακολούθησαν λάθη (συμπεριλαμβανομένων των ρέφερι). Στα 40'' για το τέλος ο Ρότσεστι έχασε (ελεύθερο) τρίποντο, ο Γιαβτόκας έριξε τάπα στον Τόμπκινς, αλλά έδωσε λάθος πάσα (έμεναν 30''), ο Αντονόφ πρόσθεσε ένα χαμένο (ελεύθερο) σουτ από τα 6.75, με τον Άντερσον λήγει το ματς (στα 10.7'')
Τα δεκάλεπτα: 13-11, 37-23, 44-43, 55-61.
Πηγή: Sport 24