Υπό τήν έπωνυμίαν άθλητική καί ποδοσφαιρική ένωσις ¨Εύρώτας¨ ίδρίθει είς Έλος τήν 1η Όκτώβρίου 1929.

Είς τό πρωτοδικείο Σπάρτης έστάλει είς τριπλούν καταστατικόν πρός έγκρισιν τήν 10η Ίουλίου1930.

Τό πρωτοδικείον Σπάρτης διά τής ύπ αριθ 699/26-9-1930 αποφάσεώς του άνεγνώρισε τόν Έυρώτα,ύπό τήν έπωνυμίαν

Πρόεδρος :Θεόδωρος Ζαχαράκος,Γ. Γραμματεύς: Γεώρ. Χριστοφοράκος

Ίδριτικά μέλη : Αν. Παστελής ,Χρύσ.Παπανάκος,Ιωαν.Παστελής,Σταύρος Χαρακάκος,Διονύσιος Καμπάς,(όνομα δισανάγνωστο),Γεώρ. Γεωργόπουλος,Κ. Γεωργόπουλος

Πρωταθλήματα:1967,1969-1970,-1978-1979,1983-1984,1991-1992,1994-1995

Κύπελλα :1969,1969-1970,1971-1972,1973-1974,1986-1987,1994-1995,

1995-1996,1996-1997

Πρωταθλήματα β΄:1976,1999-2000,2002-2003,2013-2014.

ΣΥΜΕΤΟΧΕΣ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ:1979-80,1984-85.Δ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:1992-93,1993-94,1995-96,1996-97,1997-98(2ος)

Ο Ευρώτας Έλους είναι η πρώτη ομάδα σε συμμετοχές στην Α κατηγορία Λακωνίας και δεν έχει υποβιβαστεί ποτέ σε κανονική αγωνιστική περίοδο υπό ομαλές συνθήκες. Έχει γιά έδρα του από τις 8-9-1963 το Γήπεδο Έλους ΄ Βασίλειος Μιχελάκος΄το οποίο διαθέτει χόρτο απο το 2004,Κερκίδες 500 θέσεων(το 2ο γήπεδο με τσιμεντένιες κερκίδες αυτής της χωρητικότητας,που στην ουσία είναι μεγαλύτερη των 500 θέσεων) με φωτισμό(Ο 1ος επίσημος ποδοσφαιρικός αγώνας στην Λακωνία με φωτισμό έγινε στο γήπεδο του Έλους..φυσικά η μια ομάδα ήταν ο Ευρώτας και είναι το 2ο γήπεδο της Λακωνίας με φωτισμό!).Τα Χρώματα της ομάδος ειναι ερυθρόλευκα, δεύτερο χρώμα μπλε-άσπρο.

Ο Ευρώτας Έλους είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει αλλάξει ποτέ την ονομασία της,δεν έχει διαλυθεί ποτέ,ενώ..., κάνει σέντρα από την ίδρυση και συμμετοχή των ομάδων της Λακωνίας στην Ε.Π.Σ. Μεσσηνίας- Λακωνίας.

Live Skcorer

ΓΑΙΑ ΕΝ ΕΛΕΙ

Τρίτη 9 Σεπτεμβρίου 2014

Live Streaming.19:30 Greece vs Poland 3-1,Uefa Euro 2015 U21 Qualifiers/Friendlies

Η Εθνική Ελλάδος επικράτησε με 3-1 της Πολωνίας σκοράροντας δυο γκολ στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα αλλά η Σουηδία επικράτησε και αυτή της Τουρκίας με 4-3 στις καθυστερήσεις και πλέον πρέπει να περιμένει να δει αν θα τερματίσει ως καλύτερη δεύτερη.
Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης:
12' Η Εθνική άνοιξε το σκορ με τον Νίκο Καρέλη και μπαίνει σε θέση οδηγού. Ο Λαγός έκανε την σέντρα ο Μαυρίας την γύρισε προς τον επιθετικό του Παναθηναϊκού που από κοντά με πλασέ άνοιξε το σκορ.
22' Καλή στιγμή για την Εθνική Ελλάδος να κάνει το 2-0 με τον Καρέλη να γίνεται κάτοχος της μπάλας από τα αριστερά να μπαίνει στην περιοχή αλλά η πάσα του προς τον Βέλλιο κόπηκε την τελευταία στιγμή.
24' Οι φιλοξενούμενοι θα φτάσουν στην ισοφάριση με τον Πριβίλκο στην πρώτη καλή στιγμή τους. Ο φορ των Πολωνών θα πάρει την πάσα από τα δεξιά και αφύλακτος στο δεύτερο δοκάρι θα ισοφαρίσει.
36' Νέα σπουδαία ευκαιρία για την Εθνική Ελλάδος με τον Καρέλη. Πολύ κοντά στο 2-1 με τον νεαρό φορ να είναι σε προφανή θέση για γκολ αλλά το απευθείας βολέ του έφυγε έξω.
37' Άμεση απάντηση από τους Πολωνούς με τον Ζίρο μέσα στην περιοχή να σουτάρει και την μπάλα να φεύγεις μόλις δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Καπίνο.
45' Κόρνερ από τα αριστερά με τον Μαυρία, ο Τριανταφυλλόπουλος πήρε την κεφαλιά και η μπάλα έφυγε έξω.
56' Δυνατό σουτ του Καρέλη από τα αριστερά αλλά η μπάλα θα φύγει στην εξωτερική πλευρά.
67' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαυρία από τα αριστερά η μπάλα θα περάσει το τοίχος θα πάρει τροχιά προς το τέρμα και τελευταία στιγμή ο γκολκίπερ των Πολωνών θα διώξει.
73' Ξαφνικό σουτ του Βέλλιου μπλοκάρει ο γκολκίπερ των Πολωνών.
84' Πολύ καλό σουτ από τον Μπακασέτα από τα αριστερά αλλά ο γκολκίπερ της Πολωνίας θα διώξει εντυπωσιακά σε κόρνερ.
86' Σπουδαία φάση για τους Πολωνούς που έφυγαν στην κόντρα, ο Τσβόλε από πλάγια πέρασε και τον Καπίνο εκτός περιοχής και σούταρε έξω.
87' Ο Γιαννιώτας κέρδισε το πέναλτι με την ανατροπή, που δεν είναι, να γίνεται έξω από την περιοχή.
90' Ο Καρέλης θα περάσει από τα αριστερά τον αντίπαλο του έκανε την σέντρα και ο Βέλλιος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα μόλις έξω.
92' Δοκάρι ο Καρέλης. Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Ελλάδα. Ο Σταφυλίδης είδε όμορφα τον Καρέλη μέσα στην περιοχή αυτός κατέβασε την μπάλα προσπάθησε να πλασάρει από πάνω και είδε την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.
93' Ο Γιαννιώτας στο 93' θα σκοράρει για την Ελπίδων και θα δώσει την νίκη και το σκορ που φέρνει την Ελλάδα μόνη πρώτη.
Εθνική Ελλάδος: Καπίνο, Μαρινάκης, Μπουγαίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Σταφυλίδης, Μπάλας, Λάγος, Μπουχαλάκης (62' Μπούζας), Μαυρίας (70' Μπακασέτας), Βέλλιος, Καρέλης.
Εθνική Πολωνίας: Σζμούσκι, Γιανίκι, Τζβινιέλ (81' Λεβαντόφσκι), Καμίνσκι, Μπερεσύνσκι, Τσράπεκ, Ζίρο, Νταβιντόβιτς, Τζβόλεκ, Παβλόφσκι (76' Κόλλα), Πριβιλκο.
Κίτρινες: 34' Μαρινάκης/24' Νταβίντοβιτς
Σκόρερ: 12' Καρέλης/24' Πριβίλκο