Υπό τήν έπωνυμίαν άθλητική καί ποδοσφαιρική ένωσις ¨Εύρώτας¨ ίδρίθει είς Έλος τήν 1η Όκτώβρίου 1929.

Είς τό πρωτοδικείο Σπάρτης έστάλει είς τριπλούν καταστατικόν πρός έγκρισιν τήν 10η Ίουλίου1930.

Τό πρωτοδικείον Σπάρτης διά τής ύπ αριθ 699/26-9-1930 αποφάσεώς του άνεγνώρισε τόν Έυρώτα,ύπό τήν έπωνυμίαν

Πρόεδρος :Θεόδωρος Ζαχαράκος,Γ. Γραμματεύς: Γεώρ. Χριστοφοράκος

Ίδριτικά μέλη : Αν. Παστελής ,Χρύσ.Παπανάκος,Ιωαν.Παστελής,Σταύρος Χαρακάκος,Διονύσιος Καμπάς,(όνομα δισανάγνωστο),Γεώρ. Γεωργόπουλος,Κ. Γεωργόπουλος

Πρωταθλήματα:1967,1969-1970,-1978-1979,1983-1984,1991-1992,1994-1995

Κύπελλα :1969,1969-1970,1971-1972,1973-1974,1986-1987,1994-1995,

1995-1996,1996-1997

Πρωταθλήματα β΄:1976,1999-2000,2002-2003,2013-2014.

ΣΥΜΕΤΟΧΕΣ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ:1979-80,1984-85.Δ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:1992-93,1993-94,1995-96,1996-97,1997-98(2ος)

Ο Ευρώτας Έλους είναι η πρώτη ομάδα σε συμμετοχές στην Α κατηγορία Λακωνίας και δεν έχει υποβιβαστεί ποτέ σε κανονική αγωνιστική περίοδο υπό ομαλές συνθήκες. Έχει γιά έδρα του από τις 8-9-1963 το Γήπεδο Έλους ΄ Βασίλειος Μιχελάκος΄το οποίο διαθέτει χόρτο απο το 2004,Κερκίδες 500 θέσεων(το 2ο γήπεδο με τσιμεντένιες κερκίδες αυτής της χωρητικότητας,που στην ουσία είναι μεγαλύτερη των 500 θέσεων) με φωτισμό(Ο 1ος επίσημος ποδοσφαιρικός αγώνας στην Λακωνία με φωτισμό έγινε στο γήπεδο του Έλους..φυσικά η μια ομάδα ήταν ο Ευρώτας και είναι το 2ο γήπεδο της Λακωνίας με φωτισμό!).Τα Χρώματα της ομάδος ειναι ερυθρόλευκα, δεύτερο χρώμα μπλε-άσπρο.

Ο Ευρώτας Έλους είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει αλλάξει ποτέ την ονομασία της,δεν έχει διαλυθεί ποτέ,ενώ..., κάνει σέντρα από την ίδρυση και συμμετοχή των ομάδων της Λακωνίας στην Ε.Π.Σ. Μεσσηνίας- Λακωνίας.

Live Skcorer

ΓΑΙΑ ΕΝ ΕΛΕΙ

Τρίτη 30 Σεπτεμβρίου 2014

Άντε πιάστε τον!

Ο ΠΑΟΚ θα κατεβεί να παίξει στο Καραϊσκάκη την ερχόμενη αγωνιστική, έχοντας τρεις βαθμούς διαφορά απότον Ολυμπιακό. Αντώνης Καρπετόπουλος
Αν περάσει από το Καραϊσκάκη οι πιθανότητές του όχι απλά να διεκδικήσει, αλλά και να κατακτήσει το πρωτάθλημα ανεβαίνουν θεαματικά. Σίγουρα ο ΠΑΟΚ δεν έχει τις πολλές λύσεις στον πάγκο, που θεωρητικά έχει ο Ολυμπιακός, αλλά τα πρωταθλήματα δεν τα κερδίζουν οι ομάδες που έχουν λύσεις, αλλά οι ομάδες που κάνουν βαθμούς. Ο ΠΑΟΚ κόντρα στον ΟΦΗ χρειάστηκε είκοσι έξι λεπτά για να καθαρίσει το ματς με γκολ του Ρατς και του Μακ κι έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος 4-0, προσφέροντας ένα ακόμα επιθετικό σόου στην Τούμπα, αφού εκτός από 4 γκολ είχε και 3 δοκάρια.
Ο ΠΑΟΚ ήταν η μόνη από τις ομάδες που έχουν ευρωπαϊκά ματς μέσα στην εβδομάδα κι έκανε μια πειστική εμφάνιση. Ο Αστέρας νίκησε τον Πλατανιά με 0-1 με ένα γκολ λίγο πριν το τέλος κι ενώ για πάνω από μία ώρα υπέφερε: τουλάχιστον ο Βεργέτης μπορεί να είναι χαρούμενος, γιατί για πρώτη φορά φέτος η ομάδα του κατάφερε να κερδίσει πριν από ευρωπαϊκό ματς. Ο ΠΑΟ βρήκε μια Νίκη Βόλου πολύ καλά τακτοποιημένη στο γήπεδο και κέρδισε χάρη σε ένα γκολ του Ατζαγκούν πρώτου σκόρερ της ομάδας φέτος: το θετικό για τον Αναστασίου, εν όψει Εστορίλ, είναι ότι η άμυνα αυτή τη φορά δεν έκανε λάθη. Ο Ολυμπιακός αντίθετα έχασε στο Περιστέρι προβληματίζοντας με την απόδοσή του σε άμυνα και επίθεση, αλλά η κακή απόδοση των παικτών του πρωταθλητή (που είναι ζήτημα να είχαν έναν διακριθέντα…) καθόλου δεν μειώνει το κατόρθωμα του Ατρόμητου: ίσα-ίσα. Στο πρώτο ημίχρονο οι ψυχωμένοι παίκτες του γηπεδούχου, προσπαθώντας να κερδίσουν και την εμπιστοσύνη του νέου προπονητή τους, ήταν εξαιρετικοί στις αντεπιθέσεις και αν το 45λεπτο τελειώνει μόνο με 1-0, αυτό οφείλεται στην αστοχία τους. Και ο σκόρερ Καραμάνος που ταλαιπωρεί τον Ελαμπντελαουί και ο Παπάζογλου έχουν εξαιρετικές ευκαιρίες. Στο δεύτερο ημίχρονο, μολονότι ο Ατρόμητος άφησε την μπάλα στον Ολυμπιακό δεν κινδύνεψε, ο Ολυμπιακός είναι ζήτημα να έχει κάνει δύο καθαρές ευκαιρίες! Η εμφάνιση του πρωταθλητή, πριν το ματς με τη Μάλμε και κυρίως εν όψει του ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ, αποτελεί καμπανάκι συναγερμού, όμως καμπανάκια ακούστηκαν και μετά το ματς με τη Βέροια και την Παναχαϊκή και δεν ξύπνησαν κανένα.
ΚΑΤΑ Τ' ΑΛΛΑ η Βέροια επιβεβαίωσε όλα τα καλά λόγια που τη συνοδεύουν κερδίζοντας με δύο γκολ σε δύο λεπτά (Κάμπορα, Καλτσάς) τον ΠΑΣ που βρέθηκε νωρίς-νωρίς με παίκτη λιγότερο κι ο Πανιώνιος πέταξε δύο βαθμούς με την Ξάνθη κι αν προσθέσεις κι αυτούς με τον Παναθηναϊκό, η σούμα είναι ανησυχητική: μπορεί να του λείψουν. Βουλιάζουν στη βαθμολογία Παναιτωλικός και Λεβαδειακός: ο πρώτος με τον Εργοτέλη πλήρωσε επιθετικές επιπολαιότητες, ο δεύτερος με την Κέρκυρα είχε τεράστιες αμυντικές αδυναμίες. Δεν το περίμενα...