Υπό τήν έπωνυμίαν άθλητική καί ποδοσφαιρική ένωσις ¨Εύρώτας¨ ίδρίθει είς Έλος τήν 1η Όκτώβρίου 1929.

Είς τό πρωτοδικείο Σπάρτης έστάλει είς τριπλούν καταστατικόν πρός έγκρισιν τήν 10η Ίουλίου1930.

Τό πρωτοδικείον Σπάρτης διά τής ύπ αριθ 699/26-9-1930 αποφάσεώς του άνεγνώρισε τόν Έυρώτα,ύπό τήν έπωνυμίαν

Πρόεδρος :Θεόδωρος Ζαχαράκος,Γ. Γραμματεύς: Γεώρ. Χριστοφοράκος

Ίδριτικά μέλη : Αν. Παστελής ,Χρύσ.Παπανάκος,Ιωαν.Παστελής,Σταύρος Χαρακάκος,Διονύσιος Καμπάς,(όνομα δισανάγνωστο),Γεώρ. Γεωργόπουλος,Κ. Γεωργόπουλος

Πρωταθλήματα:1967,1969-1970,-1978-1979,1983-1984,1991-1992,1994-1995

Κύπελλα :1969,1969-1970,1971-1972,1973-1974,1986-1987,1994-1995,

1995-1996,1996-1997

Πρωταθλήματα β΄:1976,1999-2000,2002-2003,2013-2014.

ΣΥΜΕΤΟΧΕΣ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ:1979-80,1984-85.Δ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:1992-93,1993-94,1995-96,1996-97,1997-98(2ος)

Ο Ευρώτας Έλους είναι η πρώτη ομάδα σε συμμετοχές στην Α κατηγορία Λακωνίας και δεν έχει υποβιβαστεί ποτέ σε κανονική αγωνιστική περίοδο υπό ομαλές συνθήκες. Έχει γιά έδρα του από τις 8-9-1963 το Γήπεδο Έλους ΄ Βασίλειος Μιχελάκος΄το οποίο διαθέτει χόρτο απο το 2004,Κερκίδες 500 θέσεων(το 2ο γήπεδο με τσιμεντένιες κερκίδες αυτής της χωρητικότητας,που στην ουσία είναι μεγαλύτερη των 500 θέσεων) με φωτισμό(Ο 1ος επίσημος ποδοσφαιρικός αγώνας στην Λακωνία με φωτισμό έγινε στο γήπεδο του Έλους..φυσικά η μια ομάδα ήταν ο Ευρώτας και είναι το 2ο γήπεδο της Λακωνίας με φωτισμό!).Τα Χρώματα της ομάδος ειναι ερυθρόλευκα, δεύτερο χρώμα μπλε-άσπρο.

Ο Ευρώτας Έλους είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει αλλάξει ποτέ την ονομασία της,δεν έχει διαλυθεί ποτέ,ενώ..., κάνει σέντρα από την ίδρυση και συμμετοχή των ομάδων της Λακωνίας στην Ε.Π.Σ. Μεσσηνίας- Λακωνίας.

Live Skcorer

ΓΑΙΑ ΕΝ ΕΛΕΙ

Δευτέρα 8 Σεπτεμβρίου 2014

Βραζιλία-Αργεντινή: 86-65

Η Βραζιλία... έκρυψε τη μπάλα στο δεύτερο ημίχρονο και επικρατώντας της Αργεντινής με 86-65 στο "latin" ντέρμπι του Παγκοσμίου Κυπέλλου, πήρε την πρόκριση στους "8". Εκεί θα αντιμετωπίσει τη Σερβία. Πρωταγωνιστής ο Νέτο στην επανάληψη.

Οι Βραζιλιάνοι πήραν εκδίκηση για την προ 4ετίας ήττα τους από την Αργεντινή και τη συνδύασαν με την πρόκριση στα προημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσουν τη Σερβία με θέα τους ημιτελικούς.
Μετά από ένα νωθρό ξεκίνημα η "σελεσάο" επέβαλε την κυριαρχία της στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας ως "σταθερές" την καλή άμυνα στον Λουίς Σκόλα, την δυναμική παρουσία των ψηλών της (Βαρεζάο, Σπλίτερ και Νένε έκαναν τη διαφορά στην επίθεση, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, έδωσαν έξτρα κατοχές και "θωράκισαν" τη ρακέτα) και την άκρως θετική παρουσία του Ραουλζίνιο Νέτο, που έδωσε άλλη πνοή από τον πάγκο.
Οι παίκτες του (Αργεντίνου) Ρούμπεν Μανιάνο δεν χρειάστηκαν να λύσουν τον γόρδιο δεσμό της περιφερειακής αστοχίας, καθώς ήταν εμφανώς καλύτεροι σε όλους άλλους τομείς του παιχνιδιού, αφήνοντας τους "γκαούτσος" να αναλώνονται σε διαγωνισμό τριπόντων.
Ο πρωταγωνιστής
Μπήκε στην αρχή του 3ου δεκαλέπτου στη θέση του Μαρσελίνιο Χουέρτας που έκανε τρία φάουλ. Και σε εκείνο το σημείο πήρε από το χέρι τη Βραζιλία οδηγώντας την στην πρόκριση. Ο λόγος για τον Νέτο, που τέλειωσε το ματς με 21 πόντους, έχοντας 8/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3 ασίστ παίζοντας συνολικά 24 λεπτά.
Ο αριθμός του αγώνα
9 και 2/10. Αυτός ήταν ο απολογισμός του Λουίς Σκόλα ο οποίος τέλειωσε το ματς με 7 πόντους (2/10 δίποντα, 5/10 βολές) πραγματοποιώντας σε αυτό το παιχνίδι μια από τις χειρότερες εμφανισεις του με τη φανέλα της Αργεντινής.
Ο αγώνας
Η Αργεντινή ήταν αυτή που αιφνιδίασε τους Βραζιλιάνους και πήρε αρχικά ένα μικρό προβάδισμα, χάρις στο εντυπωσιακό ξεκίνημα του Πάμπλο Πριχιόνι. Έχοντας πολύ καλύτερα ποσοστά από την περιφέρεια (σ.σ είναι άλλωστε η ομάδα με τα περισσότερα εύστοχα τρίποντα στο τουρνουά), οι παίκτες του Λάμας κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +8 (21-13).
Στη δεύτερη περίοδο οι Βραζιλιάνοι κατάφεραν να ισορροπήσουν το ματς και να κλείσουν την ψαλίδα, αρχικά χάρις στον Λεάντρο Μπαρμπόσα που βρήκε το δρόμος προς το αντίπαλο καλάθι, αλλά κυρίως τον Γκιγιέρμε Τζιοβανόνι που ήρθε από τον πάγκο για να λύσει την εκτελεστική δυστοκία από το τρίποντο. Με 7 πόντους και 2 τρίποντα (ενώ η υπόλοιπη ομάδα είχε 0/8) άλλαξε τις ισορροπίες στην αναμέτρηση (33-36 στο 20'), που διακρινόταν σε αυτο το διάστημα στην πολύ καλή άμυνα της φροντ-λάιν της "σελεσάο" στον Λουίς Σκόλα.
Οι παίκτες του Ρούμπεν Μανιάνο ισοφάρισαν πολύ γρήγορα και κατάφεραν να πάρουν στα χέρια τους τον έλεγχο του αγώνα. Πως το κατάφεραν; Με τον Άντερσον Βαρεζάο να κυριαρχεί στις διεκδικούμενες μπάλες (μεταξύ των οποίων και τα ριμπάουντ), τον Σπλίτερ να μετατρέπει τα άστοχα σουτ σε δύο πόντους, τον Νέτο να παίρνει τη θέση του Χουέρτας (3 φάουλ) και να προσφέρει λύσεις, κάτι που έκανε και ο Μαρκίνιος. Ο τελευταίος με τρίποντο έστειλε τη διαφορά στους 10 πόντους (57-47), πριν μειώσει σε 57-49 η Αργεντινή για να κλείσει έτσι την τρίτη περίοδο.
Στην τελευταία περίοδο οι "γκαούτσος" προσπάθησαν να γυρίσουν το ματς με συνεχόμενα σουτ τριών πόντων. Ο Σαφάρ ευστόχησε σε δύο συνεχόμενα, ωστόσο, οι Βραζιλιάνοι δεν ήταν αποφασισμένοι να χαραμίσουν το προβάδισμα τους. Έτσι παρά την πίεση που δέχτηκαν, κράτησαν τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας, χάρις σε δύο στοιχεία: α) την αποτελεσματικότητα τους μες στο καλάθι (με πρωταγωνιστή τον Νένε) και β) την παρουσία του Ραουλζίνιο Νέτο, που εξελίχθηκε σε πρωταγωνιστή στο 2ο ημίχρονο.
Τα τελευταία τέσσερα λεπτά (73-55) εξελίχθηκαν σε τυπική διαδικασία με τη Βραζιλία να επικρατεί με 85-65 και να παίρνει το εισιτήριο για τους "8", όπου θα αντιμετωπίσει τη Σερβία.
Τα δεκάλεπτα: 13-21, 33-36, 57-49, 85-65.
Βραζιλία (Μανιάνο): Νέτο 21 (1), Τέιλορ 4, Γκαρσία 5 (1), Χουέρτας, Μπαρμπόσα 10, Βαρεζάο 8, Τζιοβανόνι 7 (2), Νένε 7, Βιέιρα 13 (1), Σπλίτερ 10.
Αργεντινή (Λάμας): Σκόλα 9, Μάτα, Καμπάσο 11 (2), Πριχιόνι 18 (3/3 τρίπ.), Λαπροβίτολα, Γκουτιέρεζ 6 (2), Ντέλια 2, Χέρμαν 5 (1), Νοτσιόνι 4, Σάφαρ 10.

Πηγή: Sport 24