Υπό τήν έπωνυμίαν άθλητική καί ποδοσφαιρική ένωσις ¨Εύρώτας¨ ίδρίθει είς Έλος τήν 1η Όκτώβρίου 1929.

Είς τό πρωτοδικείο Σπάρτης έστάλει είς τριπλούν καταστατικόν πρός έγκρισιν τήν 10η Ίουλίου1930.

Τό πρωτοδικείον Σπάρτης διά τής ύπ αριθ 699/26-9-1930 αποφάσεώς του άνεγνώρισε τόν Έυρώτα,ύπό τήν έπωνυμίαν

Πρόεδρος :Θεόδωρος Ζαχαράκος,Γ. Γραμματεύς: Γεώρ. Χριστοφοράκος

Ίδριτικά μέλη : Αν. Παστελής ,Χρύσ.Παπανάκος,Ιωαν.Παστελής,Σταύρος Χαρακάκος,Διονύσιος Καμπάς,(όνομα δισανάγνωστο),Γεώρ. Γεωργόπουλος,Κ. Γεωργόπουλος

Πρωταθλήματα:1967,1969-1970,-1978-1979,1983-1984,1991-1992,1994-1995

Κύπελλα :1969,1969-1970,1971-1972,1973-1974,1986-1987,1994-1995,

1995-1996,1996-1997

Πρωταθλήματα β΄:1976,1999-2000,2002-2003,2013-2014.

ΣΥΜΕΤΟΧΕΣ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ:1979-80,1984-85.Δ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:1992-93,1993-94,1995-96,1996-97,1997-98(2ος)

Ο Ευρώτας Έλους είναι η πρώτη ομάδα σε συμμετοχές στην Α κατηγορία Λακωνίας και δεν έχει υποβιβαστεί ποτέ σε κανονική αγωνιστική περίοδο υπό ομαλές συνθήκες. Έχει γιά έδρα του από τις 8-9-1963 το Γήπεδο Έλους ΄ Βασίλειος Μιχελάκος΄το οποίο διαθέτει χόρτο απο το 2004,Κερκίδες 500 θέσεων(το 2ο γήπεδο με τσιμεντένιες κερκίδες αυτής της χωρητικότητας,που στην ουσία είναι μεγαλύτερη των 500 θέσεων) με φωτισμό(Ο 1ος επίσημος ποδοσφαιρικός αγώνας στην Λακωνία με φωτισμό έγινε στο γήπεδο του Έλους..φυσικά η μια ομάδα ήταν ο Ευρώτας και είναι το 2ο γήπεδο της Λακωνίας με φωτισμό!).Τα Χρώματα της ομάδος ειναι ερυθρόλευκα, δεύτερο χρώμα μπλε-άσπρο.

Ο Ευρώτας Έλους είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει αλλάξει ποτέ την ονομασία της,δεν έχει διαλυθεί ποτέ,ενώ..., κάνει σέντρα από την ίδρυση και συμμετοχή των ομάδων της Λακωνίας στην Ε.Π.Σ. Μεσσηνίας- Λακωνίας.

Live Skcorer

ΓΑΙΑ ΕΝ ΕΛΕΙ

Δευτέρα 18 Αυγούστου 2014

Ανεβάζει ρυθμούς η Εθνική

Δεύτερη διαδοχική νίκη για την Εθνική μας που παρουσιάστηκε ακόμα πιο βελτιωμένη σε σχέση με το ματς κόντρα στη Σλοβενία, επικρατώντας της Νέας Ζηλανδίας με 95-65. Οι Νεοζηλανδοί σημείωσαν μόλις 17 πόντους στο β' ημίχρονο.
Η Εθνική μας πραγματοποίησε καλή εμφάνιση απέναντι στη Νέα Ζηλανδία, φτάνοντας στο θετικό αποτέλεσμα στη φιλική αναμέτρηση που έγινε για το τουρνουά της Λιθουανίας με 95-65.
Οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη σημείωσαν το δεύτερο διαδοχικό θετικό τους αποτέλεσμα, ενώ παρουσιάστηκαν ακόμα πιο βελτιωμένοι σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στους Σλοβένους.
Διαβάστε το LIVE της αναμέτρησης ανάμεσα στην Ελλάδα και τη Νέα Ζηλανδία...
Επόμενος παιχνίδι για την Εθνική μας ομάδα είναι την Τετάρτη (20/8, 21:15) απέναντι στην Τουρκία στο ΟΑΚΑ, ενώ θα ακολουθήσει ακόμα ένα με τους Τούρκους, αυτή την φορά στην Κωνσταντινούπολη στις 22 Αυγούστου.
Ο αγώνας:
Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ανάμεσα στις δύο ομάδες. Οι διεθνείς μας, όμως στο 6ο λεπτό του αγώνα κατάφεραν να ξεφύγουν με επτά πόντους, έπειτα από καλάθι του Ίαν Βουγιούκα, ο οποίος έκανε το 25-18. Σ εκείνο το σημείο, η Νέα Ζηλανδία αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει την διαφορά την διαφορά από το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Ο Βουγιούκας με 1/2 βολές, πάντως ήταν εκείνος που διαμόρφωσε το σκορ το πρώτου δεκαλέπτου (26-23).
Στην δεύτερη περίοδο, τα πράγματα δεν άλλαξαν, με την Εθνική να προηγείται με 31-30. Ο Φώτης Κατσικάρης πέρασε στο παρκέ τους Κώστα Σλούκα, Βαγγέλη Μάντζαρη και Νίκο Ζήση, χαμηλώνοντας το σχήμα. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με το σκορ ένα λεπτό πριν το ημίχρονο να είναι 48-47 για να πάνε τελικά στα αποδυτήρια με 50-48. Στο ημίχρονο πρώτος σκόρερ της Εθνικής μας ήταν ο Ζήσης με 14 πόντους και ο ακολουθούσε ο Γιάννης Μπουρούσης με 11.

Πάτησαν... γκάζι και επιμέρους 26-8
Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, οι διεθνείς διατήρησαν το προβάδισμα τους. Ο Παπανικολάου στο 23ο λεπτό με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 57-53 για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, ενώ ο Βούκονα έριξε την διαφορά στους τέσσερις πόντους (59-55). Ο Παπανικολάου έκανε το 6-55 στο 25'. Οι Νεοζηλανδοί δυσκολευόντουσαν να βρουν λύση απέναντι στην άμυνα της Εθνικής μας, κάνοντας διαδοχικά λάθη. Ο Καϊμακόγλου με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους εννέα πόντους (64-55).
Ο Κόρεϊ Ουέμπστερ μείωσε σε 66-58 για να κάνει ο Κώστας Παπανικολάου έπειτα από κλέψιμο το 70-58 για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Η Εθνική μας συνέχισε να έχει το προβάδισμα στο σκορ για να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο με 78-59.
Η διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο ανέβηκε στο 32ο λεπτό στους 21 πόντους, ύστερα από καλάθι του Ανδρέα Γλυνιαδάκη (82-61)). Η Νέα Ζηλανδία έριξε την διαφορά στους 20 πόντους, ενώ ο Πρίντεζης έκανε το 86-64 στο 26'. Η Εθνική μας συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, φτάνοντας τελικά στη νίκη με 95-65. Με αυτόν τον τρόπο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήρε το δεύτερο διαδοχικό θετικό αποτέλεσμα του, αφού είχε προηγηθεί η νίκη χθες (17/8) επί της Σλοβενίας.
Τα δεκάλεπτα: 26-23, 50-48, 78-59, 95-65.

Πηγή: Sport 24