Υπό τήν έπωνυμίαν άθλητική καί ποδοσφαιρική ένωσις ¨Εύρώτας¨ ίδρίθει είς Έλος τήν 1η Όκτώβρίου 1929.

Είς τό πρωτοδικείο Σπάρτης έστάλει είς τριπλούν καταστατικόν πρός έγκρισιν τήν 10η Ίουλίου1930.

Τό πρωτοδικείον Σπάρτης διά τής ύπ αριθ 699/26-9-1930 αποφάσεώς του άνεγνώρισε τόν Έυρώτα,ύπό τήν έπωνυμίαν

Πρόεδρος :Θεόδωρος Ζαχαράκος,Γ. Γραμματεύς: Γεώρ. Χριστοφοράκος

Ίδριτικά μέλη : Αν. Παστελής ,Χρύσ.Παπανάκος,Ιωαν.Παστελής,Σταύρος Χαρακάκος,Διονύσιος Καμπάς,(όνομα δισανάγνωστο),Γεώρ. Γεωργόπουλος,Κ. Γεωργόπουλος

Πρωταθλήματα:1967,1969-1970,-1978-1979,1983-1984,1991-1992,1994-1995

Κύπελλα :1969,1969-1970,1971-1972,1973-1974,1986-1987,1994-1995,

1995-1996,1996-1997

Πρωταθλήματα β΄:1976,1999-2000,2002-2003,2013-2014.

ΣΥΜΕΤΟΧΕΣ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ:1979-80,1984-85.Δ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:1992-93,1993-94,1995-96,1996-97,1997-98(2ος)

Ο Ευρώτας Έλους είναι η πρώτη ομάδα σε συμμετοχές στην Α κατηγορία Λακωνίας και δεν έχει υποβιβαστεί ποτέ σε κανονική αγωνιστική περίοδο υπό ομαλές συνθήκες. Έχει γιά έδρα του από τις 8-9-1963 το Γήπεδο Έλους ΄ Βασίλειος Μιχελάκος΄το οποίο διαθέτει χόρτο απο το 2004,Κερκίδες 500 θέσεων(το 2ο γήπεδο με τσιμεντένιες κερκίδες αυτής της χωρητικότητας,που στην ουσία είναι μεγαλύτερη των 500 θέσεων) με φωτισμό(Ο 1ος επίσημος ποδοσφαιρικός αγώνας στην Λακωνία με φωτισμό έγινε στο γήπεδο του Έλους..φυσικά η μια ομάδα ήταν ο Ευρώτας και είναι το 2ο γήπεδο της Λακωνίας με φωτισμό!).Τα Χρώματα της ομάδος ειναι ερυθρόλευκα, δεύτερο χρώμα μπλε-άσπρο.

Ο Ευρώτας Έλους είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει αλλάξει ποτέ την ονομασία της,δεν έχει διαλυθεί ποτέ,ενώ..., κάνει σέντρα από την ίδρυση και συμμετοχή των ομάδων της Λακωνίας στην Ε.Π.Σ. Μεσσηνίας- Λακωνίας.

Live Skcorer

ΓΑΙΑ ΕΝ ΕΛΕΙ

Κυριακή 23 Μαρτίου 2014

Η 1Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΩΝ PLAY-OFF Ο ΑΠΟΕΛ «κυνηγά» την ΑΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ «κυνηγά» την ΑΕΛ
Ο ΑΠΟΕΛ «έσπασε» το αήττητο του Ερμή στο «Αμμόχωστος» και πήρε μία σπουδαία νίκη με 2-1, πολύ πιο εύκολα απ' όσο αναμενόταν, ασχέτως αν το αποτέλεσμα θεωρείται «στενό» και διατήρησε το -3 από την κορυφή, έπειτα από τη νίκη της ΑΕΛ επί της Ανόρθωσης (3-0). Ο περσινός πρωταθλητής ήταν πιο επιθετικός στα αρχικά στάδια της αναμέτρησης, πίεζε ψηλά τον αντίπαλό του, ο οποίος ταμπουρώθηκε στην άμυνά του ελπίζοντας πως θα δημιουργήσει φάσεις μέσω αντεπιθέσεων.
Δεν ήταν λίγες οι περιπτώσεις όπου οι γαλαζοκίτρινοι επιδίωξαν να δημιουργήσουν φάσεις, όμως, τα βρήκαν κάπως σκούρα, μιας και οι ενέργειες των Ντε Βινσέντι και Αλωνεύτη δεν «καρποφόρησαν». Όλα αυτά μέχρι το 40' όταν οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Ντε Βινσέντι από τον Σαμάρα (ορθή απόφαση από τον διαιτητή).
Ο Αργεντινός άσος εκτέλεσε εύστοχα (42') και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του και το προβάδισμα λειτούργησε σαν... ενεργειακό ποτό για τους παίκτες του Δώνη οι οποίοι ανέβασαν την απόδοσή τους, όμως, απώλεσαν κλασσικές ευκαιρίες για γκολ (Χαραλαμπίδης, Σέρινταν και Αλωνεύτης).
Αξίζει να αναφερθεί πως στο πρώτο μέρος λανθασμένα δεν δόθηκε πέναλτι (12') υπέρ του ΑΠΟΕΛ σε ανατροπή του Αλωνεύτη από τον Μπεμπά, ενώ και ο Ερμής σωστά διαμαρτυρήθηκε για τον ίδιο λόγο δύο λεπτά αργότερα (14'), μιας και ο Ψευδιώτης δεν υπέδειξε την άσπρη βούλα όταν ο Βινίσιους έσπρωξε φανερά και έριξε στο έδαφος τον Σεσίνια.
Οι φτεροπόδαροι παρουσιαστήκαν ιδιαίτερα ανεβασμένοι στην επανάληψη, πλησίασαν στην ισοφάριση, όμως, η τύχη και ο Πάρντο δεν τους το επέτρεψαν. Το ανέβασμα των ερυθρόμαυρων δεν κράτησε για πολύ, είχαμε και διακοπή για κάποια λεπτά (76'-83') λόγω ρίψης αντικειμένων και με την επανέναρξη ο το θέαμα ήταν μέτριο.
Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο, σφράγισαν τη νίκη τους με ένα δεύτερο γκολ. Στο 88' ο Μαντούκα έδωσε με έξυπνο τρόπο στον Σαντίν, αυτός επιχείρησε ψηλοκρεμαστή σέντρα από δεξιά και ο Αλωνεύτης με κεφαλιά από κοντά έκανε το 2-0.
Η ομάδα του Παναγιώτου μείωσε στο 90' + 6 με αυτογκόλ του Κακά έπειτα από φάουλ του Αλίμι. Μέχρι την ολοκλήρωση της αναμέτρησης (90' + 10).
«Καθάρισε» το ντέρμπι από νωρίς
Μια ΑΕΛ κυρίαρχη και αποτελεσματική στα πρώτα 45 λεπτά, νίκησε εύκολα την Ανόρθωση στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» με 3-0, χάρις στα γκολ των Σατσέτι, Καλουντζέροβιτς και Εντμάρ.
Με τους τρεις βαθμούς που πήραν σήμερα οι Λεμεσιανοί, έφτασαν τους 65 και παραμένουν μόνοι στην κορυφή της βαθμολογίας.
Κακή για ακόμη μια φορά η Ανόρθωση, δεν μπήκε ποτέ στο ρυθμό του αγώνα, ενώ ένα ανέβασμά της στο δεύτερο ημίχρονο, οφειλόταν στην επιλογή των φιλοξενούμενων να κρατήσουν δυνάμεις για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.
Μόνο ντέρμπι δεν θύμιζε το σημερινό παιχνίδι. Η ΑΕΛ επέβαλε από την αρχή το δικό της ρυθμό και στην πρώτη της επίσκεψη στην αντίπαλη περιοχή, στο 6ο λεπτό, άνοιξε και το σκορ. Ήταν σε ένα διώξιμο του Άντιτς, η μπάλα δεν πήγε μακριά και πήρε την κατοχή ο Σατσέτι, ο οποίος έπαιξε ωραία το ένα-δύο με τον Καλουντζέροβιτς και μπήκε στην περιοχή, όπου με δυνατό σουτ πέτυχε το 0-1.
Στο 20' οι φιλοξενούμενοι ζευγάρωσαν τα γκολ τους με κοντινό πλασέ του Καλουντζέροβιτς, έπειτα από ασταθή απόκρουση του Γαβριήλ σε σουτ του Νικολάου και ο δρόμος για ένα σημαντικό διπλό άνοιξε διάπλατα.
Μετά το 0-2 οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βάλουν κάποια πίεση στους αντιπάλους, όμως η ομάδα του Πέτεφ όχι μόνο δεν απειλήθηκε, αλλά σύντομα βγήκε και πάλι μπροστά. Της ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφσάιντ γκολ στο 37' με τον Ντεντέ , αλλά στο 44' έφτασε στο 0-3 με σκόρερ τον Εντμάρ.
Η ΑΕΛ έριξε τους ρυθμούς της στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά και πάλι δεν απειλήθηκε ουσιαστικά. Κάποιες ευκαιρίες εκατέρωθεν δεν ήταν ικανές να αλλάξουν κάτι και οι φιλοξενούμενοι, με… σβηστές της μηχανές πλέον, διαφύλαξαν εύκολα το προβάδισμα των τριών γκολ που πήραν από το πρώτο 45λεπτο.
Ο Θεός (ε)Βάλε το χέρι του!
Δαιμονισμένα άρχισε το παιχνίδι η Ομόνοια, η οποία ήταν πολύ καλύτερη από τον Απόλλωνα και μέχρι τη συμπλήρωση των πρώτων 20 λεπτών πάτησε 4-5 φορές με αξιώσεις την περιοχή του Βάλε.
Οι πράσινοι με ασφυκτικό πρέσινγκ στη μεσαία γραμμή κέρδιζαν συνεχώς την μπάλα και απειλούσαν από τα άκρα με τους ταχύτατους Εφραίμ και Ρούβιο. Στο 11' ο Σκέμπρι εντελώς μόνος απέναντι στον Βάλε έκανε πολύ κακό τελείωμα, ενώ στο 18' ο Ρούβιο καθυστέρησε πολύ στην περιοχή και όταν έκανε το σουτ ο Βάλε μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.
Από την άλλη, ο Απόλλων είχε πρόβλημα στο κράτημα της μπάλας, με αποτέλεσμα να δέχεται συνεχώς επιθέσεις, ενώ ήταν εμφανής η απουσία του Μερκή από το κέντρο της άμυνας. Οι κυανόλευκοι επιτίθονταν (κυρίως) από τα αριστερά με τον φορμαρισμένο Παπουλή να δημιουργεί ρήγματα στον Κυριάκου και ανησύχησαν τον Μορέιρα δύο φορές στο πρώτο 20λεπτο.
Με την έναρξη της επανάληψης, το παιχνίδι διακόπηκε πολύ νωρίς, μετά από ένα άσχημο πέσιμο του Μορέιρα στον αγωνιστικό χώρο. Ο Πορτογάλος έμεινε για τρία λεπτά στο έδαφος, όμως τελικά σηκώθηκε και την έβγαλε... καθαρή με ένα απλό σχίσιμο στο φρύδι. Ξαφνικά ο ρυθμός έγινε... τρελός, η μπάλα ανεβοκατέβαινε συνεχώς στις δύο περιοχές, με την Ομόνοια, όμως, να έχει πιο ξεκάθαρες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ.
Η 1η αγωνιστική των play-off:
Κυριακή, 23/03
Ανόρθωση - ΑΕΛ 0-3 (6' Σατσέτι, 20' Καλουντζέροβιτς, 44' Εντμάρ)
Απόλλων - Ομόνοια 0-0
Ερμής - ΑΠΟΕΛ 1-2 (90' + 6 Κακά (αυτ.) - 42' Ντε Βινσέντι (πεν.), 88' Αλωνεύτης)