Ο Παναθηναϊκός «διέλυσε» εντός έδρας την ομάδα του Αθηναϊκού με 83-55 και πήρε σπουδαία νίκη, στο παιχνίδι που άνοιξε την 17η αγωνιστικής στην Α1 Γυναικών.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το ματς και εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι έπαιζε στην έδρα του, παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ, με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει μπροστά τις «πράσινες» μπροστά με 26-18. Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχες βρήκαν πολλές λύσεις από το τρίποντο κυρίως από τη Βλάνη και ανέβασαν αρχικά τη διαφορά στους 10 πόντους (31-21). Ο Αθηναϊκός όμως μείωσε ξανά τη διαφορά, η οποία έπεσε στους 6 πόντους (34-29). Ο Παναθηναϊκός ωστόσο έτρεξε ένα επιμέρους 10-3 και ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 44-32. Η διαφορά σε εκείνο το σημείο πέρασε για πρώτη φορά τους 10 πόντους και έδωσε σημαντικό προβάδισμα στις «πράσινες».
Ο Αθηναϊκός προσπάθησε στις αρχές τις 3ης περιόδου να ρίξει την διαφορά, η οποία έπεσε μέχρι τους 8. Ο Παναθηναϊκός όμως απάντησε ξανά και μάλιστα ανέβασε τη διαφορά στους 14, με το τρίτο δεκάλεπτα να ολοκληρώνεται με 61-47 για τις «πράσινες». Τίποτα δεν άλλαξε στο τελευταίο μέρος του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός ανέβαζε συνεχώς τη διαφορά, η οποία αρχικά έφτασε στους 20 (73-53) και τελικά «έκλεισε» στους 28 (83-55). Η ομάδα της Γιασεμής Σαμαντούρα μετά τη νίκη αυτή βρίσκεται αγκαλιά με την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

12.00 Άρης-ΠΑΟΚ

Βαθμολογία (Σε 16 αγώνες): Παναθηναϊκός 33*, Αθηναϊκός 31*, Ελληνικό 30, ΠΑΟΚ 27, Άρης 24, Ίκαρος Καλλιθέας 24, Κρόνος Αγ. Δημητριου 24, Τερψιθέα 22, Αστέρας Εξαρχείων 22, Ολυμπιακός Βόλου 20, Πανιώνιος 18, ΔΑΣΑΛ 16.