Υπό τήν έπωνυμίαν άθλητική καί ποδοσφαιρική ένωσις ¨Εύρώτας¨ ίδρίθει είς Έλος τήν 1η Όκτώβρίου 1929.

Είς τό πρωτοδικείο Σπάρτης έστάλει είς τριπλούν καταστατικόν πρός έγκρισιν τήν 10η Ίουλίου1930.

Τό πρωτοδικείον Σπάρτης διά τής ύπ αριθ 699/26-9-1930 αποφάσεώς του άνεγνώρισε τόν Έυρώτα,ύπό τήν έπωνυμίαν

Πρόεδρος :Θεόδωρος Ζαχαράκος,Γ. Γραμματεύς: Γεώρ. Χριστοφοράκος

Ίδριτικά μέλη : Αν. Παστελής ,Χρύσ.Παπανάκος,Ιωαν.Παστελής,Σταύρος Χαρακάκος,Διονύσιος Καμπάς,(όνομα δισανάγνωστο),Γεώρ. Γεωργόπουλος,Κ. Γεωργόπουλος

Πρωταθλήματα:1967,1969-1970,-1978-1979,1983-1984,1991-1992,1994-1995

Κύπελλα :1969,1969-1970,1971-1972,1973-1974,1986-1987,1994-1995,

1995-1996,1996-1997

Πρωταθλήματα β΄:1976,1999-2000,2002-2003,2013-2014.

ΣΥΜΕΤΟΧΕΣ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ:1979-80,1984-85.Δ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:1992-93,1993-94,1995-96,1996-97,1997-98(2ος)

Ο Ευρώτας Έλους είναι η πρώτη ομάδα σε συμμετοχές στην Α κατηγορία Λακωνίας και δεν έχει υποβιβαστεί ποτέ σε κανονική αγωνιστική περίοδο υπό ομαλές συνθήκες. Έχει γιά έδρα του από τις 8-9-1963 το Γήπεδο Έλους ΄ Βασίλειος Μιχελάκος΄το οποίο διαθέτει χόρτο απο το 2004,Κερκίδες 500 θέσεων(το 2ο γήπεδο με τσιμεντένιες κερκίδες αυτής της χωρητικότητας,που στην ουσία είναι μεγαλύτερη των 500 θέσεων) με φωτισμό(Ο 1ος επίσημος ποδοσφαιρικός αγώνας στην Λακωνία με φωτισμό έγινε στο γήπεδο του Έλους..φυσικά η μια ομάδα ήταν ο Ευρώτας και είναι το 2ο γήπεδο της Λακωνίας με φωτισμό!).Τα Χρώματα της ομάδος ειναι ερυθρόλευκα, δεύτερο χρώμα μπλε-άσπρο.

Ο Ευρώτας Έλους είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει αλλάξει ποτέ την ονομασία της,δεν έχει διαλυθεί ποτέ,ενώ..., κάνει σέντρα από την ίδρυση και συμμετοχή των ομάδων της Λακωνίας στην Ε.Π.Σ. Μεσσηνίας- Λακωνίας.

Live Skcorer

ΓΑΙΑ ΕΝ ΕΛΕΙ

Δευτέρα 11 Φεβρουαρίου 2013

ΕΥΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ:Πλατανιάς - Αρης 2-0

Ο Πλατανιάς επικράτησε με 2-0 του Αρη και τον προσπέρασε στην βαθμολογία, αφήνοντάς τον στην προτελευταία θέση. Δύο δοκάρια οι Κρητικοί, με 10 οι "κιτρινόμαυροι" από το 51' λόγω αυστηρής αποβολής του Γιαννιώτα.

Αλλαγή δεδομένων στην ουρά της βαθμολογία μετά την αναμέτρηση που ολοκλήρωσε την 21η αγωνιστική. Ο Πλατανιάς επικράτησε με 2-0 στα Χανιά του Αρη, ανέβηκε στην 13η θέση και στους 21 βαθμούς, αφήνοντας τους "κιτρινόμαυρους" στους 19 και κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού.
Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και αφού απείλησαν με δύο δοκάρια, άνοιξαν το σκορ στο 45' με τον Ναζλίδη. Στην επανάληψη ο Άρης έμεινε νωρίς με 10 λόγω τραβηγμένης αποβολής του Γιαννιώτα (51'), κάτι που το εκμεταλλεύτηκαν γρήγορα οι παίκτες του Αναστασιάδη "καθαρίζοντας" το ματς στο 63' με τον Αναστασάκο.
Η νίκη για τον Πλατανιά ήρθε μετά από 8 σερί ματς χωρίς ''τρίποντο'' (τελευταία επικράτηση με 2-1 απέναντι στον Παναθηναϊκό στις 25/11), έφτανε όμως να τον φέρει πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Στην αντίπερα όχθη τα "μαύρα σύννεφα" μαζεύτηκαν για τα καλά πάνω από το "Βικελίδης", αφού ο Αρης έμεινε για πέμπτο σερί ματς χωρίς νίκη, υποχωρώντας στην 15η θέση.
Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Πλατανιάς πήρε και την ισοβαθμία από τους "κιτρινόμαυρους" σε περίπτωση που έχουν στο φινάλε τους ίδιους βαθμούς, καθώς διπλασίασε τις νίκες απέναντί τους.

Φύλλο Αγώνα

Γήπεδο: Δημοτικό Περιβολίων
Διαιτητές: Μάνταλος, Αλεξέας, Γουργιώτης
Πλατανιάς (Αγγελος Αναστασιάδης): Κηπουρός, Γκονζάλες, Καστέλς, Ποτουρίδης, Κανακούδης (Κουρτεσιώτης 66'), Αγκιλέρα, Κάλαϊτζιτς, Μπέλιτς (Δέντσας 69'), Ναζλίδης, Γιάννου (Ονιέμα 82'), Αναστασάκος.
Πανθρακικός (Γιάννη Μιχαλήτσος): Βελλίδης, Τριανταφυλλάκος (Κοτσαρίδης 46'), Παπαστεριανός, Ζαραδούκας, Παπαζαχαρίας, Ψυχογιός, Κοέλιο, Τάτος, Διαμαντάκος (Σουνάς 75'), Γιαννιώτας, Αγκάνθο.
Γκολ: Ναζλίδης 45', Αναστασάκος 63'
Δοκάρια: Γιάννου 32', Κάλαϊτζιτς 44'
Κίτρινες: Κανακούδης 51', Κάλαϊτζιτς 61', Ποτουρίδης 82', Ονιέμα 90+3' - Αγκάνθο 41', Τάτος 70', Κοέλιο 90+1'
Κόκκινες: Γιαννιώτας 51'

Η αναμέτρηση

Δοκάρια και γκολ
Το ξεκίνημα του αγώνα είχε όλα τα στοιχεία που συνθέτουν ένα παιχνίδι με χαρακτήρα "τελικού" για τη σωτηρία. Πολλή δύναμη και πάθος από τις δύο ομάδες, αλλά και νευρικότητα που οδηγούσε σε αρκετά λάθη. Μέχρι το μισάωρο, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις τελικές που έγιναν είτε να είναι άστοχες είτε να μπλοκάρονται εύκολα από τους δύο τερματοφύλακες.
Μετά το 30' οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεση στην αντίπαλη εστία και προειδοποίησαν στο 32' όταν ο Γιάννου με προβολή από κοντά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Ίδια κατάληξη είχε το δυνατό του σουτ Κάλαϊτζιτς έξω από την περιοχή (44'), για να έρθει η δικαίωση για την ομάδα του Αγγελου Αναστασιάδη στο επόμενο λεπτό. Σε φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή του Βελλίδη, όπου έγιναν τρία σουτ μέσα σε ελάχιστα δεύτερα, ο Ναζλίδης βρήκε στόχο ανοίγοντας το σκορ.
 Αποβολή και γκολ
Οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν νωρίς στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 51'. Ο Γιαννιώτας έσπρωξε τον Ναζλίδη- που τον εμπόδιζε να εκτελέσει γρήγορα ένα φάουλ στο κέντρο- και ο Μάνταλος του έδειξε απευθείας κόκκινη. Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη, πίεσαν για να εκμεταλλευτούν τον εκνευρισμό των παικτών του Άρη, και αφού έχασαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες (Μπέλιτς 54', Κάστελς 57), έφτασαν στο 2-0 με τον Αναστασάκο (63').
Το παιχνίδι κάπου εκεί τελείωσε αφού οι φιλοξενούμενοι δεν έδειξαν να έχουν κουράγιο να το γυρίσουν, με πιο χαρακτηριστική κίνηση του Μιχαλήτσου που δεν έκανε την τρίτη του αλλαγή. Στις καθυστερήσεις ο Κάλαϊτζιτς είχε μια καλή ευκαιρία να σημειώσει το τρίτο γκολ για τον Πλατανιά, ενώ ο Κηπουρός έπιασε την κεφαλιά του Αγκάνθο πάνω στη γραμμή στην τελευταία φάση του αγώνα.

MVP

Από τη στιγμή που ανέβηκε η απόδοση του Ζέλικο Κάλαιτζιτς, ανέβηκε και ο όλος ο Πλατανιάς. Ο Σέρβος μέσος ήταν ο "μαέστρος" των επιθετικής ανάπτυξης της ομάδας του Αγγελου Αναστασιάδη, στάθηκε άτυχος στη βολίδα του στο 44', ενώ έβγαλε μπαλιά πάρε-βάλε στον Αναστασάκο στο δεύτερο γκολ.

Αδύναμος κρίκος

Σύμφωνοι, ήταν αυστηρή η αποβολή του Γιαννιώτα (σ.σ. θα έπρεπε να δεχτεί κίτρινη), αν και δεν υπήρχε λόγος βιασύνης στο 51' για να σπρώξει στο κέντρο τον Ναζλίδη για να εκτελέσει φάουλ.
Αλλά η αντίδραση του μετά, ήταν απαράδεκτη. Βγήκε εκτός εαυτού και χρειάστηκε η παρέμβαση του Ποτουρίδη- που του έκλεισε το στόμα(!)- για να απομακρυνθεί. Με αυτή του την εικόνα μετέδωσε εκνευρισμό στην ομάδα, κάτι που ο Πλατανιάς το εκμεταλλεύτηκε πολύ γρήγορα. Δύο μεγάλες ευκαιρίες, ένα γκολ και τέλος το ματς.

Πηγή: Sport 24

ΕΥΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ:ΓΗΠΕΔΟ ΕΛΟΥΣ ΒΑΣΙΛΈΙΟΣ ΜΙΧΕΛΑΚΟΣ 10/2/2013.ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Γ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ.ΕΥΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ-ΤΑΞΙΑΡΧΑΙ ΝΙΑΤΩΝ 2-0 ημιχ.1-0

ΕΥΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ:To σήκωσε... παντού ο Παναθηναϊκός!