Υπό τήν έπωνυμίαν άθλητική καί ποδοσφαιρική ένωσις ¨Εύρώτας¨ ίδρίθει είς Έλος τήν 1η Όκτώβρίου 1929.

Είς τό πρωτοδικείο Σπάρτης έστάλει είς τριπλούν καταστατικόν πρός έγκρισιν τήν 10η Ίουλίου1930.

Τό πρωτοδικείον Σπάρτης διά τής ύπ αριθ 699/26-9-1930 αποφάσεώς του άνεγνώρισε τόν Έυρώτα,ύπό τήν έπωνυμίαν

Πρόεδρος :Θεόδωρος Ζαχαράκος,Γ. Γραμματεύς: Γεώρ. Χριστοφοράκος

Ίδριτικά μέλη : Αν. Παστελής ,Χρύσ.Παπανάκος,Ιωαν.Παστελής,Σταύρος Χαρακάκος,Διονύσιος Καμπάς,(όνομα δισανάγνωστο),Γεώρ. Γεωργόπουλος,Κ. Γεωργόπουλος

Πρωταθλήματα:1967,1969-1970,-1978-1979,1983-1984,1991-1992,1994-1995

Κύπελλα :1969,1969-1970,1971-1972,1973-1974,1986-1987,1994-1995,

1995-1996,1996-1997

Πρωταθλήματα β΄:1976,1999-2000,2002-2003,2013-2014.

ΣΥΜΕΤΟΧΕΣ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ:1979-80,1984-85.Δ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:1992-93,1993-94,1995-96,1996-97,1997-98(2ος)

Ο Ευρώτας Έλους είναι η πρώτη ομάδα σε συμμετοχές στην Α κατηγορία Λακωνίας και δεν έχει υποβιβαστεί ποτέ σε κανονική αγωνιστική περίοδο υπό ομαλές συνθήκες. Έχει γιά έδρα του από τις 8-9-1963 το Γήπεδο Έλους ΄ Βασίλειος Μιχελάκος΄το οποίο διαθέτει χόρτο απο το 2004,Κερκίδες 500 θέσεων(το 2ο γήπεδο με τσιμεντένιες κερκίδες αυτής της χωρητικότητας,που στην ουσία είναι μεγαλύτερη των 500 θέσεων) με φωτισμό(Ο 1ος επίσημος ποδοσφαιρικός αγώνας στην Λακωνία με φωτισμό έγινε στο γήπεδο του Έλους..φυσικά η μια ομάδα ήταν ο Ευρώτας και είναι το 2ο γήπεδο της Λακωνίας με φωτισμό!).Τα Χρώματα της ομάδος ειναι ερυθρόλευκα, δεύτερο χρώμα μπλε-άσπρο.

Ο Ευρώτας Έλους είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει αλλάξει ποτέ την ονομασία της,δεν έχει διαλυθεί ποτέ,ενώ..., κάνει σέντρα από την ίδρυση και συμμετοχή των ομάδων της Λακωνίας στην Ε.Π.Σ. Μεσσηνίας- Λακωνίας.

Live Skcorer

ΓΑΙΑ ΕΝ ΕΛΕΙ

Παρασκευή 19 Οκτωβρίου 2012

ΕΥΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ.:Στραπάτσο!

Είναι διαφορετικό να χάνεις και διαφορετικό να χάνεις με κάτω τα χέρια. Η επιστροφή του Ολυμπιακού στην Πόλη μετατράπηκε σε... εφιάλτης από την Εφές Αναντολού (98-72).
Οι «ερυθρόλευκοι» γνώρισαν την πρώτη τους φετινή ήττα, η οποία μάλιστα ήταν αρκετά βαριά. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έκαναν το χειρότερο τους φετινό ημίχρονο και ουσιαστικά έδωσαν τη νίκη στην Εφές Αναντολού από το πρώτο 20λεπτο που έληξε με την τουρκική ομάδα στο +22. Οι Πρωταθλητές Ευρώπης θυμήθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο τι έκαναν στην Κωνσταντινούπολη πριν πέντε μήνες και κατάφεραν να μειώσουν σε 60-51 με επιμέρους σκορ 19-6. Αλλά μέχρις εκεί. Η Εφές με δικό της 11-0 έβαλε τέλος στο ματς και αναγκάζει τον Ολυμπιακό να πάει τουλάχιστον προβληματισμένος στο ντέρμπι της Δευτέρας με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.
Για ακόμη ένα φετινό παιχνίδι οι Πειραιώτες ήταν τραγικοί στην άμυνα και ουσιαστικά εκεί ήταν που κρίθηκαν όλα. Η Εφές Αναντολού με τρεις παίκτες που έχουν περάσει από το ΝΒΑ (Φάρμαρ, Βούγιασιτς, Ερντέν) έκανε πάρτι στην ελληνική άμυνα και άγγιξε τους 100 πόντους.
ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Έκανε ένα μαγικό πρώτο ημίχρονο. Πως αλλιώς να χαρακτηριστεί άλλωστε ένα 20λεπτο όπου τη βρήκε την Εφές Αναντολού να έχει 7/7 τρίποντα και να σκοράρει 54 πόντους; Οι Τούρκοι κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τον Ολυμπιακό και να βάλουν στο πρώτο ημίχρονο τις βάσεις για τη νίκη.
ΜVP: Ο Τζόρνταν Φάρμαρ. Ο γκαρντ της τουρκικής ομάδας έκανε το τέλειο παιχνίδι και ουσιαστικά διέλυσε κάθε αμυντικό σύστημα του Ολυμπιακού. Ο πρώην παίκτης των Νιου Τζέρσεϊ Νετς έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι και με 24 πόντους (4/6βολ, 4/11διπ, 4/4τριπ), 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 29 λεπτά συμμετοχής και οδήγησε την παρέα του σε μια εύκολη, όπως αποδείχτηκε, νίκη.
ΑΦΑΝΤΟΣ: Ο Τζόι Ντόρσεϊ. Ο Αμερικανός σέντερ των Πρωταθλητών Ευρώπης και Ελλάδος ήταν... σε άλλο γήπεδο τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση. Ο Ντόρσεϊ δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του ματς να βοηθήσει την ομάδα του. Ο Αμερικανός δέχτηκε πολλούς πόντους από τον Ερντέν, έχασε όλες τις μάχες στα ριμπάουντ και δικαιολογημένα έμεινε στο παρκέ μόνο 14 λεπτά.
KEY POINT: Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να κάνει ακόμη μια επική ανατροπή επί τουρκικού εδάφους και από το -22 του πρώτου ημιχρόνου κατάφερε μέσα σε πέντε λεπτά να μειώσει σε 60-51 στο 25'. Και εκεί που όλα έδειχναν πως οι Πειραιώτες θα έντυναν ΤΣΣΚΑ Μόσχας την Εφές Αναντολού, οι Τούρκοι με δικό τους σερί έστειλαν τη διαφορά και πάλι στους 20 (71-51) και εκεί τελείωσαν όλα. Κλειδί, όχι για το ματς, αλλά για την συνέχεια του ομίλου ενδέχεται να παίξει και αυτή η τεράστια διαφορά με την οποία ηττήθηκε ο Ολυμπιακός.
ΑΞΙΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟΥ: Στο Αμπντί Ιπεκσί βρέθηκαν περίπου 6.000 φίλοι της Εφές Αναντολού οι οποίο δημιούργησαν μια άκρως μπασκετική ατμόσφαιρα και βοήθησαν την ομάδα τους με τις φωνές τους να φτάσει στην πρώτη της νίκη στην φετινή Ευρωλίγκα.
Δεκάλεπτα: 30-13, 54-32, 74-57, 98-72
Εφές Αναντολού (Μαχμούτι): Φάρμαρ 25 (4/4τριπ), Βούγιασιτς 15 (3/4τριπ), Ερντέρ 13, Τουντσερί 7 (1), Γκονλούμ, Σαβάνοβιτς 13, Λούκας 10 (1), Γκιουλέρ 4, Μπάρατς 11 (4ριμπ).
Ολυμπιακός
(Μπαρτζώκας): Χάινς 13 (9ριμπ), Λο 4, Άντιτς 5, Σπανούλης 14 (2/5τριπ), Περπέρογλου 10 (2/3τριπ), Ντόρσεϊ 3, Σλούκας 5, Μαυροειδής, Πρίντεζης 7 (1), Παπανικολάου 5, Μάντζαρης 6 (2/3τριπ).

Πηγή: Gazzetta