Υπό τήν έπωνυμίαν άθλητική καί ποδοσφαιρική ένωσις ¨Εύρώτας¨ ίδρίθει είς Έλος τήν 1η Όκτώβρίου 1929.

Είς τό πρωτοδικείο Σπάρτης έστάλει είς τριπλούν καταστατικόν πρός έγκρισιν τήν 10η Ίουλίου1930.

Τό πρωτοδικείον Σπάρτης διά τής ύπ αριθ 699/26-9-1930 αποφάσεώς του άνεγνώρισε τόν Έυρώτα,ύπό τήν έπωνυμίαν

Πρόεδρος :Θεόδωρος Ζαχαράκος,Γ. Γραμματεύς: Γεώρ. Χριστοφοράκος

Ίδριτικά μέλη : Αν. Παστελής ,Χρύσ.Παπανάκος,Ιωαν.Παστελής,Σταύρος Χαρακάκος,Διονύσιος Καμπάς,(όνομα δισανάγνωστο),Γεώρ. Γεωργόπουλος,Κ. Γεωργόπουλος

Πρωταθλήματα:1967,1969-1970,-1978-1979,1983-1984,1991-1992,1994-1995

Κύπελλα :1969,1969-1970,1971-1972,1973-1974,1986-1987,1994-1995,

1995-1996,1996-1997

Πρωταθλήματα β΄:1976,1999-2000,2002-2003,2013-2014.

ΣΥΜΕΤΟΧΕΣ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ:1979-80,1984-85.Δ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:1992-93,1993-94,1995-96,1996-97,1997-98(2ος)

Ο Ευρώτας Έλους είναι η πρώτη ομάδα σε συμμετοχές στην Α κατηγορία Λακωνίας και δεν έχει υποβιβαστεί ποτέ σε κανονική αγωνιστική περίοδο υπό ομαλές συνθήκες. Έχει γιά έδρα του από τις 8-9-1963 το Γήπεδο Έλους ΄ Βασίλειος Μιχελάκος΄το οποίο διαθέτει χόρτο απο το 2004,Κερκίδες 500 θέσεων(το 2ο γήπεδο με τσιμεντένιες κερκίδες αυτής της χωρητικότητας,που στην ουσία είναι μεγαλύτερη των 500 θέσεων) με φωτισμό(Ο 1ος επίσημος ποδοσφαιρικός αγώνας στην Λακωνία με φωτισμό έγινε στο γήπεδο του Έλους..φυσικά η μια ομάδα ήταν ο Ευρώτας και είναι το 2ο γήπεδο της Λακωνίας με φωτισμό!).Τα Χρώματα της ομάδος ειναι ερυθρόλευκα, δεύτερο χρώμα μπλε-άσπρο.

Ο Ευρώτας Έλους είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει αλλάξει ποτέ την ονομασία της,δεν έχει διαλυθεί ποτέ,ενώ..., κάνει σέντρα από την ίδρυση και συμμετοχή των ομάδων της Λακωνίας στην Ε.Π.Σ. Μεσσηνίας- Λακωνίας.

Live Skcorer

ΓΑΙΑ ΕΝ ΕΛΕΙ

Σάββατο 20 Οκτωβρίου 2012

ΕΥΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ.Πανιώνιος-Κέρκυρα 0-1

Με γκολ του Καραλή στο 71' η Κέρκυρα "έκλεψε" τη νίκη από τον καλύτερο Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη (1-0). Συντριπτική κατοχή, αλλά λίγες φάσεις από τους γηπεδούχους.

Λάθη, πολλά φάουλ, κακές εκτελέσεις κόρνερ και ελάχιστες επιθετικές ενέργειες ήταν τα χαρακτηριστικά του πρώτου ημιχρόνου με τον Πανιώνιο να φτάνει κοντά στο γκολ με δύο πολύ καλά σουτ από Κούρο και Σάμαρη. Ο Αναστασόπουλος αντέδρασε εξαιρετικά και στις δύο περιπτώσεις με επεμβάσεις στην αριστερή και δεξιά του πλευρά αντίστοιχα.
Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Πανιώνιο να πιέζει την Κέρκυρα και να αναζητεί διαδρόμους προς την αντίπαλη περιοχή. Κολοβός και Σάμαρης πρωταγωνίστησαν στη δημιουργία παιχνιδιού με τους αμυντικούς της Κέρκυρας να υποπίπτουν σε πολλά φάουλ.  Σε ένα από αυτά ο Σάμαρης με εκτέλεση από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής είδε την μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι του Αναστασόπουλου.
Ο Πανιώνιος στο δεύτερο μέρος είχε κλείσει την Κέρκυρα στο μισό γήπεδο χωρίς ωστόσο να βρίσκει ορθόδοξο τρόπο για να μπει στην αντίπαλη περιοχή. Μακρινά σουτ, κόρνερ και φάουλ ήταν ο τρόπος που έψαχνε το γκολ ο Πανιώνιος. Η ομάδα από τη Νέα Σμύρνη ενώ είχε ξεκάθαρη υπεροχή δεν κατάφερε να σκοράρει και σα να μην έφτανε αυτό βρέθηκε και πίσω στο σκορ. Ο Καραλής κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων από μπαλιά του Λεόν και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Περιστερίδη.
Στα τελευταία λεπτά ο Ελευθερόπουλος έβαλε Γουνδουλάκη και Διαμαντάκο στον αγώνα προκειμένου να γίνει ακόμη πιο επιθετικός ο Πανιώνιος αλλά παρόλα αυτά οι «κυανέρυθροι» δεν σκόραραν.
MVP:
Ο Καραλής σκόραρε, αλλά για να φτάσει εκεί η Κέρκυρα χρειάστηκαν οι αποκρούσεις του Αναστασόπουλου.
Κλειδί αγώνα:
Η Κέρκυρα κράτησε το μηδέν, αμύνθηκε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και σκόραρε σε ένα σημείο όπου η πίεση του Πανιωνίου είχε αυξηθεί.
Αδύναμος κρίκος:
Ο Καμπάνταης δεν πήρε καλές τοποθετήσεις για να απειλήσει τον Αναστασόπουλο και είχε μια παρουσία που δεν την ένοιωσε η αντίπαλη άμυνα.
Οι συνθέσεις:
Πανιώνιος (Ελευθερόπουλος): Περιστερίδης, Σπυρόπουλος, Λαμπρόπουλος, Αυλωνίτης, Κούρος, Ρόβας, Σάμαρης (Διαμαντάκος 73'), Μενδρινός (Γουνδουλάκης 62'), Αραβίδης (Ντούνης 67'), Κολοβός, Καμπάνταης.
Κέρκυρα (Μάντζιος): Αναστασόπουλος, Βενέτης, Μπουκουβάλας, Κοντοδήμος, Μοντέιρο, Ηλιάδης, Ζουμπουλάκης, Τσουμάνης (Αγρίτης 60'), Βασιλόγιαννης (Λεόν 60'), Μπάρκογλου (Σταμόγιαννος 82'), Καραλής.

Πηγή: Contra