Υπό τήν έπωνυμίαν άθλητική καί ποδοσφαιρική ένωσις ¨Εύρώτας¨ ίδρίθει είς Έλος τήν 1η Όκτώβρίου 1929.

Είς τό πρωτοδικείο Σπάρτης έστάλει είς τριπλούν καταστατικόν πρός έγκρισιν τήν 10η Ίουλίου1930.

Τό πρωτοδικείον Σπάρτης διά τής ύπ αριθ 699/26-9-1930 αποφάσεώς του άνεγνώρισε τόν Έυρώτα,ύπό τήν έπωνυμίαν

Πρόεδρος :Θεόδωρος Ζαχαράκος,Γ. Γραμματεύς: Γεώρ. Χριστοφοράκος

Ίδριτικά μέλη : Αν. Παστελής ,Χρύσ.Παπανάκος,Ιωαν.Παστελής,Σταύρος Χαρακάκος,Διονύσιος Καμπάς,(όνομα δισανάγνωστο),Γεώρ. Γεωργόπουλος,Κ. Γεωργόπουλος

Πρωταθλήματα:1967,1969-1970,-1978-1979,1983-1984,1991-1992,1994-1995

Κύπελλα :1969,1969-1970,1971-1972,1973-1974,1986-1987,1994-1995,

1995-1996,1996-1997

Πρωταθλήματα β΄:1976,1999-2000,2002-2003,2013-2014.

ΣΥΜΕΤΟΧΕΣ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ:1979-80,1984-85.Δ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:1992-93,1993-94,1995-96,1996-97,1997-98(2ος)

Ο Ευρώτας Έλους είναι η πρώτη ομάδα σε συμμετοχές στην Α κατηγορία Λακωνίας και δεν έχει υποβιβαστεί ποτέ σε κανονική αγωνιστική περίοδο υπό ομαλές συνθήκες. Έχει γιά έδρα του από τις 8-9-1963 το Γήπεδο Έλους ΄ Βασίλειος Μιχελάκος΄το οποίο διαθέτει χόρτο απο το 2004,Κερκίδες 500 θέσεων(το 2ο γήπεδο με τσιμεντένιες κερκίδες αυτής της χωρητικότητας,που στην ουσία είναι μεγαλύτερη των 500 θέσεων) με φωτισμό(Ο 1ος επίσημος ποδοσφαιρικός αγώνας στην Λακωνία με φωτισμό έγινε στο γήπεδο του Έλους..φυσικά η μια ομάδα ήταν ο Ευρώτας και είναι το 2ο γήπεδο της Λακωνίας με φωτισμό!).Τα Χρώματα της ομάδος ειναι ερυθρόλευκα, δεύτερο χρώμα μπλε-άσπρο.

Ο Ευρώτας Έλους είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει αλλάξει ποτέ την ονομασία της,δεν έχει διαλυθεί ποτέ,ενώ..., κάνει σέντρα από την ίδρυση και συμμετοχή των ομάδων της Λακωνίας στην Ε.Π.Σ. Μεσσηνίας- Λακωνίας.

Live Skcorer

ΓΑΙΑ ΕΝ ΕΛΕΙ

Σάββατο 5 Σεπτεμβρίου 2009

Το πρόγραμμα του Ευρώτα Έλους

Στην Μονεμβάσια έγινε η κλήρωση του Πρωταθλήματος Ά Κατηγορίας
Σημείωση:Μετά τον Πανγυθειατικό,τον οποίο εξαφάνισαν,εξαφάνισαν και τον Πανγυθειατικό 2001 πριν κλείσει καν 1οετία.Τι να πούμε...την θέση του πήρε ο Α.Ο.Δαφνίου προφανώς από αγώνα μπαράζ.Ελπίζουμε να μην βρούμε πάλι την γραμμή πάνω στο τοιχάκι που έπεσε ο Τζαμουρής Στέλιος στα κάγκελα θα πέφτουν οι παίκτες στο διπλανό γήπεδο....

3ος φιλικός αγώνας
Ευρώτας Έλους-Ήφαιστος Βρονταμάς 5-1(4-1 ημίχρονο)

Κανονικά ο αγώνας αυτός θα έπρεπε να έχει αναβληθεί διότι την ίδια ώρα γινόταν η κηδεία του μικρού Γιωργάκι Μπόκου γιου του Κώστα Μπόκου όπου μια ζωή ολόκληρη τίμησε την φανέλα του Ευρώτα.Δυστυχώς,για λόγους που δεν γνωρίζουμε ο αγώνας δεν αναβλήθηκε.Για αυτό,για να εκφράσουμε την λύπη μας,και μόνο αυτή,δεν θα αναφέρουμε τίποτα για τον αγώνα.

Ευρώτας Έλους-Ένωση Περιστερίου Φιλισίου 3-0

Τρίτη 01 Σεπτεμβρίου 2009
2ος φιλικός αγώνας
Ευρώτας Έλους-Ένωση Περιστερίου Φιλισίου 3-0(3-0)

Σκόρερ:Στο 22' δευτερόλεπτο ο Αλίμπαλης Γιώργος έκλεψε την μπάλα και με συρτό σουτ έκανε το 1-0.Στο 21' λεπτό με σούτ έκανε το 2-0 πάλι ο Αλίμπαλης Γιώργος.Στο 26' λεπτό ο Κλάψης Χρήστος με σούτ δυνατό έκανε το 3-0.
Λεπτομέρειες:Κατά το α' μέρος η Ένωση ήταν ανύπαρκτη και σύμφωνα με τα λόγια του προπονητή της Ένωσης δεν υπήρχε στο γήπεδο η ομάδα του αφού και οι τρεις γραμμές ήταν ανύπαρκτες.Θα μπορούσαν να δεχτούν τουλάχιστον άλλα 3 γκόλ.Στο β' μέρος είχαν δύο δοκάρια σε μία φάση στο 51' λεπτό.Στο 59' λεπτό είχε άλλο ένα δοκάρι η Ένωση με την συμβολή του τερματοφύλακα του Ευρώτα,Συριανού Κώστα,ο οποίος είχε άλλες τρεις αποκρούσεις στο 64' λεπτό,στο 70' και 72' λεπτό.

Ευρώτας Έλους-Α.Ε.Δήμου Σκάλας 1-3

Σαββάτο 28 Αυγούστου 2009
1ος φιλικός αγώνας
Ευρώτας Έλους-Α.Ε.Δήμου Σκάλας 1-3(1-3)

Σκόρερ:Στο 14' λεπτό ο Γιώργος Αλίμπαλης με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος έκανε το 1-1.
Τα γκόλ που δέχτηκε ο Ευρώτας μπήκαν στο 12' λεπτό από αμυντικό λάθος,στο 17' λεπτό από σουτ που έγινε και η μπάλα βρήκε την πλάτη του Μιχάλη Ρουμπή και στο 26' λεπτό ύστερα από πολλές κόντρες η μπάλα έφτασε σε παίκτη της Σκάλας και με λίγο μύτο η μπάλα μπήκε στα δίχτυα.Ο Ευρώτας δεν ήταν καλός και υπήρχαν αμυντικά λάθη.Η Ένωση έδειξε καλά στοιχεία και δείχνει φαβορί για την επάνοδό της στην Α' Κατηγορία.