Υπό τήν έπωνυμίαν άθλητική καί ποδοσφαιρική ένωσις ¨Εύρώτας¨ ίδρίθει είς Έλος τήν 1η Όκτώβρίου 1929.

Είς τό πρωτοδικείο Σπάρτης έστάλει είς τριπλούν καταστατικόν πρός έγκρισιν τήν 10η Ίουλίου1930.

Τό πρωτοδικείον Σπάρτης διά τής ύπ αριθ 699/26-9-1930 αποφάσεώς του άνεγνώρισε τόν Έυρώτα,ύπό τήν έπωνυμίαν

Πρόεδρος :Θεόδωρος Ζαχαράκος,Γ. Γραμματεύς: Γεώρ. Χριστοφοράκος

Ίδριτικά μέλη : Αν. Παστελής ,Χρύσ.Παπανάκος,Ιωαν.Παστελής,Σταύρος Χαρακάκος,Διονύσιος Καμπάς,(όνομα δισανάγνωστο),Γεώρ. Γεωργόπουλος,Κ. Γεωργόπουλος

Πρωταθλήματα:1967,1969-1970,-1978-1979,1983-1984,1991-1992,1994-1995

Κύπελλα :1969,1969-1970,1971-1972,1973-1974,1986-1987,1994-1995,

1995-1996,1996-1997

Πρωταθλήματα β΄:1976,1999-2000,2002-2003,2013-2014.

ΣΥΜΕΤΟΧΕΣ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ:1979-80,1984-85.Δ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:1992-93,1993-94,1995-96,1996-97,1997-98(2ος)

Ο Ευρώτας Έλους είναι η πρώτη ομάδα σε συμμετοχές στην Α κατηγορία Λακωνίας και δεν έχει υποβιβαστεί ποτέ σε κανονική αγωνιστική περίοδο υπό ομαλές συνθήκες. Έχει γιά έδρα του από τις 8-9-1963 το Γήπεδο Έλους ΄ Βασίλειος Μιχελάκος΄το οποίο διαθέτει χόρτο απο το 2004,Κερκίδες 500 θέσεων(το 2ο γήπεδο με τσιμεντένιες κερκίδες αυτής της χωρητικότητας,που στην ουσία είναι μεγαλύτερη των 500 θέσεων) με φωτισμό(Ο 1ος επίσημος ποδοσφαιρικός αγώνας στην Λακωνία με φωτισμό έγινε στο γήπεδο του Έλους..φυσικά η μια ομάδα ήταν ο Ευρώτας και είναι το 2ο γήπεδο της Λακωνίας με φωτισμό!).Τα Χρώματα της ομάδος ειναι ερυθρόλευκα, δεύτερο χρώμα μπλε-άσπρο.

Ο Ευρώτας Έλους είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει αλλάξει ποτέ την ονομασία της,δεν έχει διαλυθεί ποτέ,ενώ..., κάνει σέντρα από την ίδρυση και συμμετοχή των ομάδων της Λακωνίας στην Ε.Π.Σ. Μεσσηνίας- Λακωνίας.

Live Skcorer

ΓΑΙΑ ΕΝ ΕΛΕΙ

Τρίτη 31 Μαρτίου 2009

Παναγιώτης Σταμογιάννος

Κομοτηνή 26/03/09 για την ενδιάμεση φάση του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U17 η Εθνική ομάδα Παίδων ήρθε ισόπαλη με 1-1.Ο Παναγιώτης Σταμογιάννος έπαιξε σε όλο τον αγώνα.Σκόρερ ήταν ο Καρέλης με σούτ.
ΠΗΓΗ:Erasport

Στον δεύτερο αγώνα η εθνική παίδων με την Σλοβενία νίκησε με 2-0 με δύο πέναλτι.Ο Παναγιώτης Σταμογιάννος αγωνίστηκε μέχρι το 74' όταν έγινε αλλαγή από τον Βάτση.
ΠΗΓΗ:ΕΠΟ

31/03/09 η εθνική Παίδων αποκλείστηκε από την διοργάνωση αφού ηττήθηκε με 2-1 από την Πολωνία.Ο Παναγιώτης ξεκίνησε βασικός.

Αστέρας Βλαχιώτη-Ευρώτας Έλους 0-7 σε φιλικό αγώνα

Το Σάββατο ο αγώνας Αστέρα Βλαχιώτη-Ευρώτας Έλους για το πρωτάθλημα υποδομής δεν έγινε λόγω του ότι ενώ και οι δύο ομάδες ήταν στο γήπεδο,η Ε.Π.Σ. Λακωνίας ανέβαλε τους αγώνες για να γίνουν οι αγώνες της προηγούμενης αγωνιστικής που δεν έγιναν λόγω της κακοκαιρίας.Οι δύο ομάδες συμφώνησαν να παίξουν ένα φιλικό αγώνα διάρκειας 20' λεπτών το ημίχρονο.Η ΕΠΣ Λακωνίας υποστηρίζει ότι ενημέρωσε έγκαιρα και τις 2 ομάδες στέλνοντας φαξ.
Για την ιστορία,το φιλικό έληξε 7-0 με σκόρερ τους Αλίμπαλη Γιάννη(2 γκόλ στο 35' και στο 40'),Μιχελάκο Νίκο(2 γκόλ στο 26' και στο 42'),Λούτσι Μπόικου Φλορεντίν(1 γκόλ στο 13'),Λάτση Θανάση(1 γκόλ στο 30') και Μιχελάκο Άρη στο 38'.

Υ.Γ.Το Σαββάτο θα είμαστε εκεί.Ελπίζουμε να έρθουν και οι διαιτητές!

Ένωση Περιστερίου Φιλισίου-Ευρώτας Έλους 3-2

Σαββάτο 28-03-2009
Α.Ε.Περιστερίου Φιλισίου-Ευρώτας Έλους 3-2
23η αγωνιστική Τοπικού Πρωταθλήματος Λακωνίας
Στο 9',στο 16' ο Αλίμπαλης Γιώργος της γηπεδούχου ομάδας σούταρε άουτ.Στο 11' σούτ του Μπάρντι απέκρουσε ο τερματοφύλακας.Στο 15' ο Γεωργόπουλος από κόρνερ η μπάλα βρήκε το κάτω δοκάρι.Στο 27' μόνος ο Αλίμπαλης απέναντι στον Μαραγκουδάκη ο οποίος τον νίκησε σε κλασσική ευκαιρία.Στο 40' με σούτ του Μπαρντί έγινε το 0-1.Όμως αυτός βρισκόταν σε εμφανή θέση οφ-σάιντ.Ο Ευρώτας ήταν καλύτερος στο α' μέρος αλλά η Ένωση ήταν μέτρια.Β' ΜΕΡΟΣ:Στο 50' ο Μιχελάκος Άγης σούταρε από τα πλάγια,ο ασταθής τερματοφύλακας της Ένωσης έχασε την μπάλα, ο Μανωλάκος δεν πρόλαβε όμως.Στο 55' κρίθηκε ο αγώνας όταν ο Μαραγκουδάκης σηκώθηκε ψηλά,κάτεβασε την μπάλα αλλά δέχτηκε κλωτσιά ή δεν πάτησε καλά στο χορτάρι με συνέπεια να μείνει για 7' λεπτά στο χορτάρι.Από το σημείο αυτό και ύστερα ο Ευρώτας έπαιζε χωρίς τερματοφύλακα,παρ' όλα αυτά στο 65' κουτσαίνωντας έκανε έξοδο και καπάκωσε την μπάλα πριν προλάβει να πάει σε παίκτη της Ένωσης.Στο 66' ο Κούρλας Παρασκευάς από θέση οφ-σάιντ έκανε το 1-1 και ο νεαρός στην ηλικία δεύτερος βοηθός του Δερβελάκου ισοφάρισε τα λάθη του.Στο 71' ο Βασιλειάδης έδωσε πάσα στον Μανωλάκο που σούταρε πάνω στον τερματοφύλακα.Στο 77' ο Αλίμπαλης σούταρε,ο Μαραγκουδάκης βρήκε την μπάλα αλλά λόγω του τραυματισμού του δεν την έβγαλε σε κόρνερ και ξανάπεσε στο χορτάρι.Έτσι έγινε το 2-1.Στο 79' ο Γεωργόπουλος έκανε δύο αλλεπάλληλα σούτ μέσα από την περιοχή και τα δύο βρήκαν τα πόδια του τερματοφύλακα.Στο 81' ο Μανωλάκος ακύρωσε την μέχρι τότε παρουσία του που ήταν καλή δεχόμενος την κόκκινη κάρτα.Στο 85' ο Μπάρντι σούταρε αλλά τα πόδια μαγνήτες του τερματοφύλακα απεσόβισαν το 2-2.Στο 89' ο Γεωργόπουλος μέσα από την περιοχή η μπάλα βρήκε αμυνόμενο,γύρισε σε αυτόν,έδωσε πάσα στον Μπαρντί και αυτός με δυνατό σούτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι(αυτή μάλλον δεν πέρασε την γραμμή και πιθανόν ο Αλέκοβ να την έστειλε στα δίχτυα.Το γκόλ αυτό είναι αδιασταύρωτο.Στο 90+ ο Αλίμπαλης σούταρε από κοντά και έκανε το 3-2.Ο Μαραγκουδάκης έμεινε στο γήπεδο επί ένα ημίχρονο,προφανώς τραυματισμένος σοβαρά.(Κατά μια πληροφορία
έχει υποστεί κάταγμα).Ο Ευρώτας ήταν καλύτερος σε όλο το παιχνίδι και είχε ευκαιρίες για να πάρει ακόμα και την νίκη.
Σύνθεση Ευρώτα Έλους
Μαραγκουδάκης Νεκτάριος
Μιχελάκος Χρήστος
Αλλαγή στο 83'.Στη θέση του ο Κρητικάκος Γιώργος του Δ.

22η αγωνιστική Τοπικού Πρωταθλήματος Λακωνίας
Σε ένα παιχνίδι που το δεύτερο ημίχρονο έγινε υπό βροχή,ο Ευρώτας ήρθε ισόπαλος με 1-1 αν και όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα τελείωνε με 0-0.Ο Ευρώτας κακός στο πρώτο ημίχρονο είχε δύο ευκαιρίες μόνο στο 6' με τον Μανωλάκο που έκανε μια συρτή σέντρα σουτ χωρίς η μπάλα να βρει κάποιο πόδι,πέρασε άουτ.Στο 16' ο Μπάρντι δεν πρόλαβε την μπάλα με το κεφάλι του και χάθηκε η δεύτερη ευκαιρία για τον Ευρώτα.Τίποτα ιδιαίτερο από πλευράς του Α.Ε.Δήμου Σκάλας.Β' ΜΕΡΟΣ:Στο 50' ο Μπάρντι από καλή θέση σούταρε άουτ.Στο 55' ο Άγης Μιχελάκος πήγε να κρεμάσει τον τερματοφύλακα και η μπάλα κάθισε στο άλλο μέρος των διχτύων.Στο 58' ο Α.Ε.Δήμου Σκάλας είχε την μοναδικη ευκαιρία στον αγώνα όταν από κοντά παίκτης της αστόχησε.Στο 72' έγινε η φάση του αγώνα όταν ο Μανωλάκος σε λίγα τετραγωνικά απέφυγε τρεις αμυνόμενους και όλοι περίμεναν το γκόλ αλλά αυτό σταμάτησε στον τερματοφύλακα τυχαία.Στο 84' ο Μπαρντί άδειασε έναν αμυντικό και με ένα συρτό σούτ στην γωνία του τερματοφύλακα που έπεσε αλλά ήταν αργά.Η μπάλα βρήκε στη ρίζα του κάθετου δοκαριού,ισορρόπησε επί 5 μέτρα πάνω στην γραμμή του τέρματος,πέρασε ολόκληρη,βρήκε το πλάι των διχτύων και έγινε το 1-0.Το αστείο είναι ότι οι ποδοσφαιριστές της Σκάλας έπεσαν πάνω στον βοηθό ζητώντας του να μην μετρήσει το γκολ ενώ η μπάλα ήταν ήδη στην ευθεία του τερματοφύλακα και την έβλεπε όλος ο κόσμος όπου και αν βρισκόταν στο γήπεδο.Ο Παναγιώτης Κυριαζής συνέχισε να διαμαρτύρεται και ο Γιαννόπουλος τον απέβαλε για ανάρμοστη συμπεριφορά στον βοηθό του.Στα επόμενα λεπτά η μπάλα απόφάσισε...να βρει το κεφάλι παίκτη της Σκάλας και έγινε το 1-1.Πάντως κανένας παίκτης ούτε ο σκόρερ δεν πέταξαν από την χαρά τους.Αυτά.