Υπό τήν έπωνυμίαν άθλητική καί ποδοσφαιρική ένωσις ¨Εύρώτας¨ ίδρίθει είς Έλος τήν 1η Όκτώβρίου 1929.

Είς τό πρωτοδικείο Σπάρτης έστάλει είς τριπλούν καταστατικόν πρός έγκρισιν τήν 10η Ίουλίου1930.

Τό πρωτοδικείον Σπάρτης διά τής ύπ αριθ 699/26-9-1930 αποφάσεώς του άνεγνώρισε τόν Έυρώτα,ύπό τήν έπωνυμίαν

Πρόεδρος :Θεόδωρος Ζαχαράκος,Γ. Γραμματεύς: Γεώρ. Χριστοφοράκος

Ίδριτικά μέλη : Αν. Παστελής ,Χρύσ.Παπανάκος,Ιωαν.Παστελής,Σταύρος Χαρακάκος,Διονύσιος Καμπάς,(όνομα δισανάγνωστο),Γεώρ. Γεωργόπουλος,Κ. Γεωργόπουλος

Πρωταθλήματα:1967,1969-1970,-1978-1979,1983-1984,1991-1992,1994-1995

Κύπελλα :1969,1969-1970,1971-1972,1973-1974,1986-1987,1994-1995,

1995-1996,1996-1997

Πρωταθλήματα β΄:1976,1999-2000,2002-2003,2013-2014.

ΣΥΜΕΤΟΧΕΣ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ:1979-80,1984-85.Δ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:1992-93,1993-94,1995-96,1996-97,1997-98(2ος)

Ο Ευρώτας Έλους είναι η πρώτη ομάδα σε συμμετοχές στην Α κατηγορία Λακωνίας και δεν έχει υποβιβαστεί ποτέ σε κανονική αγωνιστική περίοδο υπό ομαλές συνθήκες. Έχει γιά έδρα του από τις 8-9-1963 το Γήπεδο Έλους ΄ Βασίλειος Μιχελάκος΄το οποίο διαθέτει χόρτο απο το 2004,Κερκίδες 500 θέσεων(το 2ο γήπεδο με τσιμεντένιες κερκίδες αυτής της χωρητικότητας,που στην ουσία είναι μεγαλύτερη των 500 θέσεων) με φωτισμό(Ο 1ος επίσημος ποδοσφαιρικός αγώνας στην Λακωνία με φωτισμό έγινε στο γήπεδο του Έλους..φυσικά η μια ομάδα ήταν ο Ευρώτας και είναι το 2ο γήπεδο της Λακωνίας με φωτισμό!).Τα Χρώματα της ομάδος ειναι ερυθρόλευκα, δεύτερο χρώμα μπλε-άσπρο.

Ο Ευρώτας Έλους είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει αλλάξει ποτέ την ονομασία της,δεν έχει διαλυθεί ποτέ,ενώ..., κάνει σέντρα από την ίδρυση και συμμετοχή των ομάδων της Λακωνίας στην Ε.Π.Σ. Μεσσηνίας- Λακωνίας.

Ευρώτας Έλους-Λεωνίδας Γλυκόβρυσης 8-2

Στο 8' με μακρινό σούτ έγινε το 0-1.Στο 11' ο Αλίμπαλης με σουτ έκανε το 1-1.Στο 20' έγινε το 1-2 από τον Μανιατάκο Δημήτρη.Στο 30' με σουτ του Μιχελάκου Άρη έγινε το 2-2.Στο 39' του δεύετρου ημιχρόνου με σουτ του Μιχελάκου Άρη έγινε το 3-2.Στο 45' ο Γεωργίου Θανάσης έκανε το 4-2.Στο 50' ο Αλίμπαλης το 5-2.Στο 56' ο Άρης Μιχελάκος το 6-2.Στο 61' ο Λούτσι Μπόικου το 7-2.Στο 65' ο Λούτσι Μπόικου σούταρε,η μπάλα βρήκε το δοκάρι και ο Νικήτας Μιχελάκος έκανε το τελικό 8-2.

Ευρώτας Έλους-Πανγυθειατικός 2001 4-2

19η αγωνιστική Πρωταθλήματος Λακωνίας
Σαββάτο 14 Φεβρουαρίου 2009

Ο Ευρώτας και ο Πανγυθειατικός μέχρι το 28' λεπτό είχαν ισάριθμες προσπάθειες.Στο 6' λεπτό σούτ του Μπαρντί από πλάγια λίγο άουτ.Στο 15' λεπτό πάλι σούτ του ίδιου παίκτη η μπάλα άουτ.Στο 20' λεπτό κοντινό σούτ από παίκτη του Πανγυθειατικού λίγο άουτ.Στο 28' λεπτό ο Μαραγκουδάκης απέτρεψε το 0-1 αποκρούοντας με τα πόδια.Στο 30' λεπτό σε αμυντικό λάθος δεν τα κατάφερε ο Μαραγκουδάκης και η μπάλα βρήκε δίχτυα κάνοντας το 0-1.Στο 32' ο Χατζηπετράκος απέκρουσε δυνατό σουτ του Μανωλάκου.Στο 34' λεπτό εκτέλεση φάουλ του Πανγυθειατικού 2001 η μπάλα λίγο άουτ.Στο 44' λεπτό ο Μπαρντί σούταρε μόνος του με τον Χατζηπετράκο και η μπάλα στο κάθετο δοκάρι και δυστυχώς πήγε η ομάδα στα αποδυτήρια με 0-1.Β' ΜΕΡΟΣ:Επιθετική καταιγίδα ο Ευρώτας και στο 53' λεπτό ο Μανωλάκος βγάζει σέντρα από τα πλάγια,ο Χατζηπετράκος με αμυντικό μπερδεύονται και ο Μπαρντί καιροφυλαχτεί και γίνεται κάτοχος της μπάλας και σε κενή εστία κάνει το 1-1.Στο 55' λεπτό γίνεται μια φάση παρόμοια,η μπάλα πηγαίνει στα δίχτυα αλλά ο σκόρερ του γκολ είναι κατά 50% ο Μανωλάκος και άλλο τόσο ο Μπαρντί.Στο 82' λεπτό ο Μπαρντί κάνει το 3-1 αφού αρχικά ο Χατζηπετράκος απέκρουσε αλλά με δεύτερη προσπάθεια σημείωσε το γκολ.Στο 85' λεπτό πάικτης του Πανγυθειατικού έκανε παράλληλη σέντρα και παίκτης του Πανγυθειατικού έκανε το 3-2 ενώ οι παίκτες του Ευρώτα ζήτησαν οφ-σάιντ.Στο 88' λεπτό ο Κρητικάκος Γιώργος έκανε πλάγιο άουτ από το κέντρο ο Γεωργόπουλος παίρνει την μπάλα και τρέχει προς τον Χατζηπετράκο τον οποίο περνάει και σε σχεδόν κενή εστία έκανε το 4-2.Ο Ευρώτας είχε και άλλες ευκαιρίες για να πετύχει μεγαλύτερο σκορ.