Υπό τήν έπωνυμίαν άθλητική καί ποδοσφαιρική ένωσις ¨Εύρώτας¨ ίδρίθει είς Έλος τήν 1η Όκτώβρίου 1929.

Είς τό πρωτοδικείο Σπάρτης έστάλει είς τριπλούν καταστατικόν πρός έγκρισιν τήν 10η Ίουλίου1930.

Τό πρωτοδικείον Σπάρτης διά τής ύπ αριθ 699/26-9-1930 αποφάσεώς του άνεγνώρισε τόν Έυρώτα,ύπό τήν έπωνυμίαν

Πρόεδρος :Θεόδωρος Ζαχαράκος,Γ. Γραμματεύς: Γεώρ. Χριστοφοράκος

Ίδριτικά μέλη : Αν. Παστελής ,Χρύσ.Παπανάκος,Ιωαν.Παστελής,Σταύρος Χαρακάκος,Διονύσιος Καμπάς,(όνομα δισανάγνωστο),Γεώρ. Γεωργόπουλος,Κ. Γεωργόπουλος

Πρωταθλήματα:1967,1969-1970,-1978-1979,1983-1984,1991-1992,1994-1995

Κύπελλα :1969,1969-1970,1971-1972,1973-1974,1986-1987,1994-1995,

1995-1996,1996-1997

Πρωταθλήματα β΄:1976,1999-2000,2002-2003,2013-2014.

ΣΥΜΕΤΟΧΕΣ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ:1979-80,1984-85.Δ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:1992-93,1993-94,1995-96,1996-97,1997-98(2ος)

Ο Ευρώτας Έλους είναι η πρώτη ομάδα σε συμμετοχές στην Α κατηγορία Λακωνίας και δεν έχει υποβιβαστεί ποτέ σε κανονική αγωνιστική περίοδο υπό ομαλές συνθήκες. Έχει γιά έδρα του από τις 8-9-1963 το Γήπεδο Έλους ΄ Βασίλειος Μιχελάκος΄το οποίο διαθέτει χόρτο απο το 2004,Κερκίδες 500 θέσεων(το 2ο γήπεδο με τσιμεντένιες κερκίδες αυτής της χωρητικότητας,που στην ουσία είναι μεγαλύτερη των 500 θέσεων) με φωτισμό(Ο 1ος επίσημος ποδοσφαιρικός αγώνας στην Λακωνία με φωτισμό έγινε στο γήπεδο του Έλους..φυσικά η μια ομάδα ήταν ο Ευρώτας και είναι το 2ο γήπεδο της Λακωνίας με φωτισμό!).Τα Χρώματα της ομάδος ειναι ερυθρόλευκα, δεύτερο χρώμα μπλε-άσπρο.

Ο Ευρώτας Έλους είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει αλλάξει ποτέ την ονομασία της,δεν έχει διαλυθεί ποτέ,ενώ..., κάνει σέντρα από την ίδρυση και συμμετοχή των ομάδων της Λακωνίας στην Ε.Π.Σ. Μεσσηνίας- Λακωνίας.

Live Skcorer

ΓΑΙΑ ΕΝ ΕΛΕΙ

Σάββατο 24 Ιανουαρίου 2009

Πρώτη νίκη εκτος η ΑΕΚ

Πριν το ματς στο Καυτανζόγλειο, η ΑΕΚ δεν είχε νίκη μακριά από το ΟΑΚΑ (8 ισοπαλίες, 1 ήττα) και ο Ηρακλής δεν είχε χάσει με τον Μάκη Κατσαβάκη στον πάγκο του (3 νίκες, 2 ισοπαλίες). Τα δύο σερί έπαψαν να υφίστανται εδώ και λίγη ώρα, μιας και η «Ένωση» πήρε τους τρεις βαθμούς με ένα γκολ του Μπλάνκο στο 68’, με τον «γηραιό» να διαμαρτύρεται για ακυρωθέν τέρμα του Αγρίτη στο 50’.

«Κιτρινόμαυρη» υπεροχή στα σημεία...

Το πρώτο ημίχρονο δεν έκρυβε πολλές συγκινήσεις για τους φίλους των δύο ομάδων που βρέθηκαν το απόγευμα στο Καυτανζόγλειο. Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με τους δύο προπονητές να «φορτώνουν» τον χώρο του κέντρου (4-3-1-2 ο Μπάγεβιτς με τον Σκόκο πίσω από τους επιθετικούς και τον Μπασινά στο δεξί άκρο της μεσαίας γραμμής, 4-3-3 ο Κατσαβάκης με τους Γκαρσία δεξιά και Επστάιν αριστερά να υποστηρίζουν τον Αγρίτη) και να εξουδετερώνουν σε μεγάλο βαθμό τα αντίπαλα ατού. Πρώτος απείλησε ο Ηρακλής με έναν ωραίο συνδυασμό Αγρίτη-Επστάιν στο 3’ και σουτ του Γερμανού που μπλόκαρε ο Σάχα. Η ΑΕΚ απάντησε στο 7’, με τον Κυργιάκο να πιάνει την κεφαλιά ύστερα από κόρνερ του Μπασινά και τον Μπλάνκο να λειτουργεί σαν αμυντικός (!) και να απομακρύνει άθελα του την μπάλα που είχε τροχιά προς την εστία του Κοβαλέφσκι. Δίχως να μπορεί να επιβάλλει απόλυτα το παιχνίδι της, η «Ένωση» ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του α’ μέρους. Τζεμπούρ και Μπασινάς έκαναν καλή δουλειά από δεξιά και στο 17’ συνεργάστηκαν άψογα σε εκτέλεση φάουλ του πρώτου, αλλά η κεφαλιά του Γαλλοαλγερινού πέρασε λίγο άουτ. Πολύ καλά πήγαινε και ο Ενσαλίβα (έπεσε πολύ στην επανάληψη) και λιγότερο καλά ο Πελετιέρι που ξεκίνησε βασικός απόψε. Ή τελευταία καλή στιγμή του ημιχρόνου ήταν και πάλι για την ΑΕΚ στο 19’. Ο Σκόκο έκανε φανταστική προσπάθεια από αριστερά, απέφυγε πρώτα τον Παπαζαχαρία και ύστερα τον Ιωαννίδη, όμως ο Κοβαλέφσκι επενέβη στο σουτ που εξαπέλυσε και αποσόβησε την παραβίαση της εστίας του. «Κυανόλευκη» αντεπίθεση και διαμαρτυρίες Η ποιότητα του αγώνα ανέβηκε κατά πολύ στην επανάληψη, καθώς οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και έγιναν πολύ επικίνδυνοι με την τριπλέτα Γκαρσία-Αγρίτη-Επστάιν. Ο «γηραιός» δημιούργησε κλασικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ ενώ οι παίκτες του διαμαρτυρήθηκαν δικαίως για την φάση του 50ου λεπτού, όταν ακυρώθηκε γκολ του Αγρίτη. Τι συνέβη τότε: Ο Ιωαννίδης έπιασε ένα σουτ από τα 30 μέτρα, ο Σάχα δεν μπλόκαρε σταθερά και ο Επστάιν πήρε το «ριμπάουντ» ξεκινώντας από κανονική θέση. Το πλασέ του Γερμανού βρήκε στο σώμα του Aργεντινού γκολκίπερ, η μπάλα έφτασε στον Αγρίτη που πλάσαρε εύστοχα και κάπου ενδιάμεσα ο επόπτης αποφάσισε να σηκώσει την σημαία του, χωρίς να υπάρχει λόγος και ο διαιτητής Λαμπρόπουλος ακύρωσε το γκολ... Να σημειωθεί επίσης πως στο πλασέ του Αγρίτη η μπάλα βρίσκει στο σώμα του (πεσμένου πάνω στην γραμμή) Επστάιν, όμως η υπόδειξη του βοηθού γίνεται νωρίτερα και μάλλον μπερδεύει περισσότερο τα πράγματα... Οι «κυανόλευκοι» δημιούργησαν και άλλες προϋποθέσεις για το «1-0». Στο 56’ ο Σάχα σταμάτησε το σουτ του Αγρίτη έξω από την περιοχή ενώ ακόμα πιο σημαντική ήταν η ευκαιρία του Επστάιν στο 61’, όταν αφύλαχτος σε κόρνερ του Πίτου Γκαρσία σούταρε στην εξωτερική πλευρά της εστίας της ΑΕΚ... «Χτύπησε» με Μπλάνκο! Αφού αντεπεξήλθε στην πίεση του Ηρακλή, η ΑΕΚ ανέβηκε σταδιακά και κατάφερε να πετύχει εκείνη το γκολ που έκρινε την τύχη του ματς. Στο 68’, ο Μπάσινας εκετέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Σκόκο πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο Μπλάνκο την βρήκε με προβολή και την έστειλε από πολύ κοντά στα δίχτυα της εστίας του Κοβαλέφσκι... Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και με το 1-0 σε βάρος τους, οι παίκτες του Κατσαβάκη δοκίμασαν να βγουν στην επίθεση για να πάρουν (έστω) τον βαθμό της ισοπαλίας, έδειχναν όμως να μην το πιστεύουν. Ο τεχνικός του «γηραιού» έριξε στην μάχη τους Γιάντση, Μπούρμπο και (αργότερα) Ρατόν αλλά παρότι και οι τρεις έδειξαν διάθεση δεν μπορούσαν να αλλάξουν την τύχη της αναμέτρησης. Η επιθετικότητα του Ηρακλή στα λίγα λεπτά που απέμεναν ως την λήξη εξαντλήθηκε σε ένα σουτ του Γκαρσία στο 86’ που κατέληξε στα χέρια του Σάχα...

ΗΡΑΚΛΗΣ: Κοβαλέφσκι, Περπερίδης (77΄ Γιάντσης), Ιωαννίδης (78΄ Μπούρμπος), Βούκοβιτς, Παπαζαχαρίας (87΄ Κίκο Ρατόν), Κατσαμπής, Επστάιν, Φούφουλας, Σαρακατσάνος, Γκαρσία, Αγρίτης

ΑΕΚ Σάχα, Μαϊστόροβιτς, Χουανφράν, Ενσαλίβα (72΄ Πλιάτσικας), Τζεμπούρ (86΄ Εντίνιο), Μπασινάς, Μπλάνκο (91΄ Ζεράλδο Αλβες), Πελετιέρι, Κυργιάκος,
Γεωργέας, Σκόκο

Πέρασε νικηφόρα από τις Σέρρες ο Ολυμπιακός(2-0)

Χάρη σε ένα γκολ (26’) του Βασίλη Τοροσίδη, ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα (1-0) από τις Σέρρες και έκανε ένα ακόμη βήμα για την κατάκτηση και του φετινού τίτλου. Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, οι «ερυθρόλευκοι» χωρίς να εντυπωσιάσουν, πήραν αυτό που ήθελαν απέναντι στον Πανσερραϊκό και αποσπάστηκαν 12 βαθμούς από τους διώκτες τους στην κούρσα του πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να εκμεταλλευθεί το δυνατό του ξεκίνημα, όταν πίεσε ψηλά τους γηπεδούχους, απείλησε και τελικά βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα από μια στημένη φάση. Από εκεί και πέρα, μπορούσε σε 2-3 καλές ευκαιρίες να «καθαρίσει» το ματς, αλλά από το 60’ και μετά, η απόδοσή του έπεσε. Όχι πως ανέβηκε ο Πανσερραϊκός, μια ομάδα εντελώς ακίνδυνη επιθετικά, που απλά έπαιξε με πάθος και δύναμη. Ειδικά, στην επανάληψη, το ματς ήταν ιδιαίτερα σκληρό σε κάποια σημεία, κυρίως από πλευράς των γηπεδούχων, υπήρξε και ένταση, με αποτέλεσμα να μην παιχτεί μπάλα. Στο φινάλε, ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να πετύχει ένα ακόμη τέρμα ωστόσο, πήρε αυτό που ήθελε, πέρασε από μια «φλεγόμενη» απόψε έδρα και συνεχίζει την πορεία του για τον τίτλο.

Τον ρυθμό οι Αργεντινοί

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά, οι Σερραίοι έδειξαν τη διάθεσή τους να περιμένουν τον Ολυμπιακό και να ψάξουν την κόντρα με τον Μπανγκουρά και τον Κωνσταντινίδη, που τον υποστήριζε στο 4-5-1 του Μπρος. Οι «ερυθρόλευκοι», όμως, με τον Βαλβέρδε να μην αλλάζει το 4-4-1-1, ξεκίνησαν γρήγορα να πιέζουν ψηλά, με αποτέλεσμα να αναγκάσουν τον αντίπαλό τους σε λάθη και να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Η τριάδα των Αργεντινών Μπελούτσι, Λέτο και Γκαλέτι μπήκε με μεγάλη όρεξη και στο 25λεπτο της πίεσης του Ολυμπιακού, ήταν εκείνοι που προκάλεσαν τα περισσότερα προβλήματα. Ειδικά, ο Λέτο που για ένα ακόμη ματς πήγε καλά και ήταν ιδιαίτερα μαχητικός, ήταν αυτός που δημιούργησε τις επικίνδυνες καταστάσεις. Στο 13’ από δική του πάσα ο Μπελούτσι βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση, αλλά σούταρε άουτ. Ένα λεπτό μετά, χάθηκε διπλή μεγάλη ευκαιρία. Ο Λέτο έκανε τη προσποίηση και το σουτ, η μπάλα κόντραρε, ο Ντιόγκο δεν μπόρεσε να τη στείλει στα δίχτυα και στην επαναφορά, ο Μπελούτσι με προβολή την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι.

Λύση από «Τόρο»

Η πίεση των «ερυθρολεύκων» πάντως, έφερε αποτέλεσμα στο 26’ από μια στημένη φάση. Ο Γκαλέτι εκτέλεσε το φάουλ, ο Παπαδόπουλος πήρε τη κεφαλιά και ο Τοροσίδης με αριστερό κοντινό πλασέ, έγραψε το 1-0, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ. Μέχρι να βγει το πρώτο 45λεπτο, ο Ολυμπιακός έριξε ρυθμούς ωστόσο, συνέχισε να ελέγχει το ματς, αν και είχε πρόβλημα στην τελική πάσα. Στα μετόπισθεν πάντως, ήταν άνετος, καθώς ο Πανσερραϊκός δεν μπορούσε να απειλήσει. Τελευταία καλή στιγμή το πρώτο μέρους στο 39’, όταν ο Λέτο με εξαιρετικό σλάλομ, «άδειασε» 4 αντιπάλους και γύρισε τη μπάλα στον Μπελούτσι, το σουτ του οποίου, μπλόκαρε ο Κηπουρός.

Δύναμη και ένταση

Το μέτριο πρώτο μέρος, που διασώθηκε χάρη στο καλό ξεκίνημα του Ολυμπιακού και τις εξάρσεις του στη συνέχεια, διαδέχθηκε ένα πολύ κακό δεύτερο 45λεπτο. Οι «ερυθρόλευκοι» θα μπορούσαν να «καθαρίσουν» το ματς, όμως, Πατσατζόγλου (48’) και Τοροσίδης (54’ μοναδικό τετ α τετ) δεν βρήκαν τον στόχο. Ήδη πάντως, η δύναμη είχε αρχίσει να κυριαρχεί στη μεσαία γραμμή. Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν τον ρυθμό τους, αφού δεν μπόρεσαν να κρατήσουν μπάλα, με τους Γκαλέτι και Μπελούτσι να πέφτουν αρκετά σε σχέση με το πρώτο μέρος. Ο Πανσερραϊκός με όπλα τη δύναμη και τη βοήθεια της κερκίδας αναθάρρησε κάπως, όμως, οι σέντρες για τον Μπανγκουρά δεν είχαν τύχη.

Οι... κάρτες του Δαλούκα
Στο 65’ μάλιστα... άναψαν τα αίματα, αφού ο Νικοπολίδης δέχθηκε μια κροτίδα, αντέδρασε προς την κερκίδα και ο Κωνσταντινίδης πήγε να του ζητήσει το λόγο. Ο παίκτης του Πανσερραϊκού έκανε να του... δώσει κουτουλιά, δεν τον βρήκε σχεδόν καθόλου, αλλά έπεσε ο ίδιος κάτω! Ο Δαλούκας θα μπορούσε να του δώσει δεύτερη κίτρινη, αλλά του χαρίστηκε. Σίγουρα πάντως, χαρίστηκε στο 80’ στον Μιλένκοβιτς, που σταμάτησε τη μπάλα με το χέρι και έπρεπε να αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη. Αντίθετα, δεν χαρίστηκε και καλά έκανε, νωρίτερα (62’) στον Ντιόγκο, που σκόραρε από θέση οφσάιντ και ενώ το ματς είχε σταματήσει. Όσο το ματς κυλούσε προς το φινάλε, οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν και πάλι το ματς στα μέτρα τους, αν και ο Βαλβέρδε έκανε τις αλλαγές του από το 87’ και μετά. Στο 89’ ο Μπελούτσι βρέθηκε μόνος του απέναντι στον Κηπουρό, αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ. Καλή σε γενικές γραμμές η διαιτησία του Δαλούκα (Θεσσαλίας), που πάντως, δεν απέφυγε ορισμένα λάθη. Την κίτρινη κάρτα είδαν οι Αμπουμπακαρί, Μπανγκουρά, Μιλένκοβιτς, Κωνσταντινίδης, Α. Παπαδόπουλος, Πάντος, Πατσατζόγλου και Ντιόγκο.
Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Κηπουρός, Καλλιμάνης, Καλί, Ζουντί (60’ Μπαϊκαρά), Μάρκο Αουρέλιο, Γαλανόπουλος, Μιλένκοβιτς, Κωνσταντινίδης (69’ Μπουλέ), Μούταβτζιτς, Αμπουμπακαρί, Μπανγκουρά

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Νικοπολίδης, Πατσατζόγλου, Γκαλέτι (87’ Τζόρτζεβιτς), Ντιόγκο, Άντζας, Ντουντού, Α. Παπαδόπουλος, Λέτο (92’ Γκαλίτσιος), Μπελούτσι (89’ Μενδρινός), Πάντος, Τοροσίδης

2-0 ο ΠΑΟΚ τον Πανθρακικό

ΠΑΟΚ-ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ
Λήξη αγώνα (20.55).
82' Γκολ ο ΠΑΟΚ (2-0)! Ωραία κάθετη μπαλιά-τρύπα του Μπακαγιόκο πίσω από την σέντρα προς τον Βιεϊρίνια που έφυγε στην κόντρα, ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός του ΠΑΟΚ μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και με ωραίο δεξί πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ρόκα.

76' Ο Ματάις στη θέση του Ντιαλό.

74' Ο Μπακαγιόκο στη θέση του Αναστασάκου. 71' Ο Βιεϊρίνια στη θέση του Σορλέν.

60' Αποβολή για τον Πανθρακικό. Ο Αγγελόπουλος είδε απ' ευθείας την κόκκινη κάρτα του διαιτητή Ηλία Σπάθα επειδή ανέτρεψε τον Μουσλίμοβιτς ως τελευταίος αμυντικός. 52' Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ. Σουτ Αναστασάκου έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Χαλκιά.
Έναρξη β' μέρους (20.06). 46' Ο Κωνσταντινίδης στη θέση του Χαραλάμπους. Ημίχρονο (18.49).

30' Γκολ ο ΠΑΟΚ (1-0)! Ο Κονσεϊσάο μεταβίβασε ωραία την μπάλα στον Βερόν από τα δεξιά προς την περιοχή, ο Αργεντινός την γύρισε για τον Μουσλίμοβιτς που με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι την έστειλε στα δίχτυα του Ρόκα. 5' Καλή στιγμή για τον Πανθρακικό. Σουτ Πόνσε έξω από την περιοχή, ο Χαλκιάς έπεσε στη δεξιά του γωνία και μπλόκαρε.

Έναρξη αγώνα (19.03).

ΠΑΟΚ: Χαλκιάς, Αραμπατζής, Κοντρέρας, Μαλεζάς, Σορλέν, Λίνο, Βερόν, Γκαρσία, Κονσεϊσάο, Αναστασάκος, Μουσλίμοβιτς.
Πανθρακικός: Ρόκα, Αγγελόπουλος, Χαραλάμπους, Βελάσκο, Κανωτίδης, Κλεμέντ, Ολίσε, Λόπεζ, Πονσέ, Ριέρα, Ντιαλό.

Άνετα ο Παναθηναϊκός 4-0 τον Άρη

Επιτυγχάνοντας τρία γκολ στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 4-0 τον Αρη στο ΟΑΚΑ.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΑΡΗΣ
81' Ο Ρομπέρζ στη θέση του Μπατιόν και ο Βανγκέλι στου Καράμπελα. 71' Γκολ ο Παναθηναϊκός (4-0)! Σέντρα του Νίνη από τα δεξιά για το δεύτερο δοκάρι όπου ο Κλέιτον με ωραίο πλασέ από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σηφάκη. 70' Ο Κλέιτον στη θέση του Καραγκούνη. 61' Ο Mελίσσης στη θέση του Μάντζιου. 59' Γκολ ο Παναθηναϊκός (3-0)! Μετά από χαμηλή σέντρα του Νίνη από τα δεξιά, ο Ρουκάβινα με ωραίο πλασέ στην κίνηση λίγο έξω από την μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα στη αριστερή γωνία του Σηφάκη. 56' Γκολ ο Παναθηναϊκός (2-0)! Ο Καραγκούνης με δυνατό σουτ από την αριστερή γωνία της μεγάλης περιοχής και με το δεξί πόδι, έστειλε την μπάλα στην κλειστή γωνία του Σηφάκη. 46' Γκολ ο Παναθηναϊκός (1-0)! Ο Καραγκούνης με πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σηφάκη. Νωρίτερα ο Καράμπελας ανέτρεψε τον Ζιλμπέρτο εντός περιοχής.
Έναρξη β' μέρους (20.07).
46' Ο Ρουκάβινα στη θέση του Σαλπιγγίδη. 46' Ο Λαμπριάκος στη θέση του Νάτσο Γκαρσία.
Ημίχρονο (18.50).
35' Σχόλιο: Εξακολουθεί να διατηρεί τον έλεγχο της μπάλας ο Παναθηναϊκός. 29' Καλή στιγμή για τον Άρη. Βολέ του Βιτόλο έξω από την περιοχή, εκτινάχθηκε ωραία προς τα δεξιά ο Γκαλίνοβιτς και μπλόκαρε την μπάλα. 23' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Καραγκούνης εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, ο Σηφάκης έκανε άστοχη έξοδο, ο Βύντρα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω στο κεφάλι του Μπατιόν και απομακρύνθηκε, ο Μάντζιος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά εκείνη βρήκε στο στήθος του Ρεγκέιρο που βρισκόταν πάνω στην γραμμή και εν συνεχεία ο Μπατιόν με βολέ την απομάκρυνε. 5' Σχόλιο: Έχει "κλείσει" τον Άρη στα καρέ του ο Παναθηναϊκός.
Έναρξη αγώνα (19.02).

Παναθηναϊκός: Γκαλίνοβιτς, Νίλσον, Σαριέγκι, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Νίνης, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Σιμάο, Καραγκούνης, Σαλπιγγίδης, Μάντζιος.

Άρης: Σηφάκης, Νέτο, Λέμπο, Βιτόλο, Καράμπελας, Ρεγκέιρο, Γιάχιτς, Μπατιόν, Νάτσο Γκαρσία, Χαβίτο, Κόκε.