Υπό τήν έπωνυμίαν άθλητική καί ποδοσφαιρική ένωσις ¨Εύρώτας¨ ίδρίθει είς Έλος τήν 1η Όκτώβρίου 1929.

Είς τό πρωτοδικείο Σπάρτης έστάλει είς τριπλούν καταστατικόν πρός έγκρισιν τήν 10η Ίουλίου1930.

Τό πρωτοδικείον Σπάρτης διά τής ύπ αριθ 699/26-9-1930 αποφάσεώς του άνεγνώρισε τόν Έυρώτα,ύπό τήν έπωνυμίαν

Πρόεδρος :Θεόδωρος Ζαχαράκος,Γ. Γραμματεύς: Γεώρ. Χριστοφοράκος

Ίδριτικά μέλη : Αν. Παστελής ,Χρύσ.Παπανάκος,Ιωαν.Παστελής,Σταύρος Χαρακάκος,Διονύσιος Καμπάς,(όνομα δισανάγνωστο),Γεώρ. Γεωργόπουλος,Κ. Γεωργόπουλος

Πρωταθλήματα:1967,1969-1970,-1978-1979,1983-1984,1991-1992,1994-1995

Κύπελλα :1969,1969-1970,1971-1972,1973-1974,1986-1987,1994-1995,

1995-1996,1996-1997

Πρωταθλήματα β΄:1976,1999-2000,2002-2003,2013-2014.

ΣΥΜΕΤΟΧΕΣ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ:1979-80,1984-85.Δ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:1992-93,1993-94,1995-96,1996-97,1997-98(2ος)

Ο Ευρώτας Έλους είναι η πρώτη ομάδα σε συμμετοχές στην Α κατηγορία Λακωνίας και δεν έχει υποβιβαστεί ποτέ σε κανονική αγωνιστική περίοδο υπό ομαλές συνθήκες. Έχει γιά έδρα του από τις 8-9-1963 το Γήπεδο Έλους ΄ Βασίλειος Μιχελάκος΄το οποίο διαθέτει χόρτο απο το 2004,Κερκίδες 500 θέσεων(το 2ο γήπεδο με τσιμεντένιες κερκίδες αυτής της χωρητικότητας,που στην ουσία είναι μεγαλύτερη των 500 θέσεων) με φωτισμό(Ο 1ος επίσημος ποδοσφαιρικός αγώνας στην Λακωνία με φωτισμό έγινε στο γήπεδο του Έλους..φυσικά η μια ομάδα ήταν ο Ευρώτας και είναι το 2ο γήπεδο της Λακωνίας με φωτισμό!).Τα Χρώματα της ομάδος ειναι ερυθρόλευκα, δεύτερο χρώμα μπλε-άσπρο.

Ο Ευρώτας Έλους είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει αλλάξει ποτέ την ονομασία της,δεν έχει διαλυθεί ποτέ,ενώ..., κάνει σέντρα από την ίδρυση και συμμετοχή των ομάδων της Λακωνίας στην Ε.Π.Σ. Μεσσηνίας- Λακωνίας.

Live Skcorer

ΓΑΙΑ ΕΝ ΕΛΕΙ

Τρίτη 3 Μαρτίου 2009

Πάλι γλίτωσε τον ΠΑΟΚ ο Μπακαγιόκο

Με πρόσωπο του αγώνα τον Ιμπραήμ Μπακαγιόκο , ο οποίος μπήκε αλλαγή στο 69΄ και πέτυχε δύο γκολ (75΄-94΄), ο ΠΑΟΚ νίκησε στη Ν. Σμύρνη τον Πανιώνιο με 2-1 και έκανε δυνατό βήμα για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης. Οι γηπεδούχοι είχαν ανοίξει το σκορ με τον Λουρένσο στο 59΄.

Οι «κυανέρυθροι» μπήκαν δυνατά στον αγώνα, πήραν εύκολα τον έλεγχοκαι πίεσαν δυνατά για να ανοίξουν το σκορ. Έτσι στο 5΄ ο Ρεκόμπα σούταρε άουτ από καλή θέση, ενώ στο 6΄ σε τετ α τετ ο Εστογιανόφ δεν μπόρεσε να πλασάρει τον εξελθόντα Χαλκιά . Μετά το 15΄ ο «δικέφαλος» ισορρόπησε στο χώρο του κέντρου και στο 17΄ οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ. Ο Μουσλίμοβιτς ξεπέρασε τον Κοντοέ πλάσαρε από πολύ καλή θέση τον Κρέσιτς στέλνοντας τη μπάλα ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι.

Στο 33΄ ο Κρέσιτς απέκρουσε νέο σουτ του Μουσλίμοβιτς, ενώ στο 34΄ ο Μπαλάφας φάνηκε να ανατρέπεται στην περιοχή από μαρκάρισμα του Κουμορτζί αλλά ο διαιτητής Παπασταμάτης έδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα.

«Φωτιά» πήρε το ματς στην επανάληψη. Στο 58΄, ο Γουνδουλάκης επιχείρησε ένα κακό σουτ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κατέληξε στον Λουρένσο ο οποίος παρά την πίεση του Μπαλάφα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χαλκιά και έκανε το 1-0. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε, ανέβασε την απόδοσή του και πίεσε πολύ τους «κυανέρυθρους».

Στο 63΄ ο Κρέσιτς απέκρουσε το σουτ του Μουσλίμοβιτς, στο 67΄ έδιωξε κόρνερ εξαιρετική κεφαλιά του Χούτου αλλά στο 75΄ δεν μπόρεσε να αποσοβήσει την ισοφάριση. Ο Μπακαγιόκο που είχε μπει αλλαγή στο 69΄ από σέντρα ακριβείας του Κονσεισάο απο τα δεξιά νίκησε τον Κρέσιτς και έφερε το ματς στα ίσια (1-1).

Μάλιστα ο Ιβοριανός παίκτης έτρεξε και αγκάλιασε με την επίτευξη του τέρματος τον προπονητή του Φερνάντο Σάντος ο οποίος τον έβγαλε από την «καραντίνα» που τον είχε το τελευταίο διάστημα.

Στο 85΄ο Πανιώνιος έμεινε με δέκα όταν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μάκος. Στο τετράλεπτο των καθυστερήσεων ο ΠΑΟΚ ρίσκαρε και δικαιώθηκε. Απο σέντρα του Κονσεϊσάο και δυνατή κεφαλιά του Μουσλίμοβιτς, ο Κρέσιτς απέκρουσε προσωρινά η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και ο Μπακαγιόκο με νέο σουτ έγραψε το τελικό 2-1 στο 94΄ των καθυστερήσεων.

Διαιτητής: Κ. Παπασταμάτης (Αθηνών)

Κίτρινες: Μάκος - Αραμπατζής, Βιερίνια

Κόκκινη: 85΄ Μάκος (2η κίτρινη)

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιώτης Σταματόπουλος): Κρέσιτς, Σκούφαλης, Ρεκόμπα, Κουτσόπουλος, Μάκος, Κουμορτζί, Εστογιανόφ, Μαϊστόροβιτς, Γουνδουλάκης (79΄ Ντελούρα), Κοντοές, Λουρένσο (71΄ Νικολάου).

ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Αραμπατζής, Δάρλας (32΄ Κωνσταντινίδης), Κονσεϊσάο, Μουσλίμοβιτς, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Βερόν, Σορλέν, Μπαλάφας (61΄ Βιερίνια), Χούτος (69΄ Μπακαγιόκο).