Υπό τήν έπωνυμίαν άθλητική καί ποδοσφαιρική ένωσις ¨Εύρώτας¨ ίδρίθει είς Έλος τήν 1η Όκτώβρίου 1929.

Είς τό πρωτοδικείο Σπάρτης έστάλει είς τριπλούν καταστατικόν πρός έγκρισιν τήν 10η Ίουλίου1930.

Τό πρωτοδικείον Σπάρτης διά τής ύπ αριθ 699/26-9-1930 αποφάσεώς του άνεγνώρισε τόν Έυρώτα,ύπό τήν έπωνυμίαν

Πρόεδρος :Θεόδωρος Ζαχαράκος,Γ. Γραμματεύς: Γεώρ. Χριστοφοράκος

Ίδριτικά μέλη : Αν. Παστελής ,Χρύσ.Παπανάκος,Ιωαν.Παστελής,Σταύρος Χαρακάκος,Διονύσιος Καμπάς,(όνομα δισανάγνωστο),Γεώρ. Γεωργόπουλος,Κ. Γεωργόπουλος

Πρωταθλήματα:1967,1969-1970,-1978-1979,1983-1984,1991-1992,1994-1995

Κύπελλα :1969,1969-1970,1971-1972,1973-1974,1986-1987,1994-1995,

1995-1996,1996-1997

Πρωταθλήματα β΄:1976,1999-2000,2002-2003,2013-2014.

ΣΥΜΕΤΟΧΕΣ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ:1979-80,1984-85.Δ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:1992-93,1993-94,1995-96,1996-97,1997-98(2ος)

Ο Ευρώτας Έλους είναι η πρώτη ομάδα σε συμμετοχές στην Α κατηγορία Λακωνίας και δεν έχει υποβιβαστεί ποτέ σε κανονική αγωνιστική περίοδο υπό ομαλές συνθήκες. Έχει γιά έδρα του από τις 8-9-1963 το Γήπεδο Έλους ΄ Βασίλειος Μιχελάκος΄το οποίο διαθέτει χόρτο απο το 2004,Κερκίδες 500 θέσεων(το 2ο γήπεδο με τσιμεντένιες κερκίδες αυτής της χωρητικότητας,που στην ουσία είναι μεγαλύτερη των 500 θέσεων) με φωτισμό(Ο 1ος επίσημος ποδοσφαιρικός αγώνας στην Λακωνία με φωτισμό έγινε στο γήπεδο του Έλους..φυσικά η μια ομάδα ήταν ο Ευρώτας και είναι το 2ο γήπεδο της Λακωνίας με φωτισμό!).Τα Χρώματα της ομάδος ειναι ερυθρόλευκα, δεύτερο χρώμα μπλε-άσπρο.

Ο Ευρώτας Έλους είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει αλλάξει ποτέ την ονομασία της,δεν έχει διαλυθεί ποτέ,ενώ..., κάνει σέντρα από την ίδρυση και συμμετοχή των ομάδων της Λακωνίας στην Ε.Π.Σ. Μεσσηνίας- Λακωνίας.

Live Skcorer

ΓΑΙΑ ΕΝ ΕΛΕΙ

Κυριακή 7 Δεκεμβρίου 2008

6/12/08 10η αγωνιστική πρωταθλήματος 2008-09

Ευρώτας Έλους-Α.Ο.Περ. Φιλισίου 1-3

Α' ημίχρονο:Στο 12' σουτ του Άγη Μιχελάκου έφυγε άουτ.Στο 17' ο Μπέρντις έπιασε κεφαλιά από καλή θέση αλλά ήταν αδύναμη κ' πήγε στα χέρια του τερματοφύλακα.Στο 19' έγινε μια φάση διαρκείας χωρίς αποτέλεσμα για τον Ευρώτα.Στο 22' σε αμυντικό κενό της αριστερής πτέρυγας του Ευρώτα κινήθηκε ο παίκτης της Ένωσης Βαγγέλης Κούρλας και στην άδεια άμυνα του Ευρώτα έκανε εύκολα το 0-1 και ενώ ο Ευρώτας προσπαθούσε να ισοφαρίσει, έκανε κάποιες αλλαγές θέσεων αλλά δεν επέφεραν καρπούς...με συνέπεια μια μπαλιά του Βαγγέλη Κούρλα ο οποίος έκανε δύο βήματα περισσότερο από τον Σταμογιάννο και εκτός περιοχής σούταρε στο τέλος του α' ημιχρόνου και έκανε το 0-2.Β' ημίχρονο:Η πρώτη αλλαγή του Ευρώτα έγινε στο β' ημίχρονο με την είσοδο του Μανωλάκου Αλέκου αντί του Αλίμπαλη Αλέκου.Δύο λεπτά μετά,ο έμπειρος παίκτης του Ευρώτα κινήθηκε σε κλειστό χώρο με πολλούς αμυντικούς να προσπαθούν να του αποσπάσουν την μπάλα όμως αυτός από την γραμμή του άουτ έβγαλε συρτή πάσα στον Άγη Μιχελάκο και αυτός απλά έκανε το 1-2.Στο 57' έγινε μια φάση όταν ο Μανωλάκος πήγε να περάσει έχοντας στόχο την μπάλα και κάποιος παίκτης της Ένωσης τον σταμάτησε προφανώς να χορέψει τανγκό ή βάλς αλλά ο δάσκαλος του χορού Δερβελάκος έδωσε έμμεσο σε αυτή τη φάση και υποστήριξε οτί οι 2 παίκτες δεν είχαν την μπάλα!Αφού δεν είχαν την μπάλα, ποιός είναι ο ευνοούμενος, ο αμυντικός ή ο επιθετικός; Στο 64' ο Αλέκος Μανωλάκος κάνει κεφαλιά και ο τερματοφύλακας της Ένωσης διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ.Στο 72' ο τερματοφύλακας της Ένωσης κάνει το ελεύθερο και ο Βαγγέλης Κούρλας είναι πίσω από την άμυνα του Ευρώτα κ' ο επόπτης όπως οφείλει σηκώνει το σημαιάκι του και ο Δερβελάκος πράττει αυτό που πρέπει και σταματάει τη φάση. Οι παίκτες της Ένωσης και οι φίλαθλοι διαμαρτύρονται ότι δεν υπάρχει οφ σάιντ από το ελεύθερο του τερματοφύλακα και υποστηρίζουν ότι σε ανάλογη φάση ο διαιτητής ... τους ζήτησε συγγνώμη.Αυτό ΕΙΝΑΙ αδύνατον αφού δεν έχει συμβεί κάτι ανάλογο σε όλο τον κόσμο,δηλαδή υπάρχει τέτοιος κανονισμός και δεν τον έχουμε δει ποτέ σε γήπεδο ποδοσφαίρου.Στο 75' με ένα σούτ του Αλίμπαλη Γιώργου έγινε το 1-3 αφού ο Μαραγκουδάκης έχασε την μπάλα από τα χέρια του.Στο 80' ο Συριόπουλος Παναγιώτης σούταρε αλλά έπεσε ο τερματοφύλακας στα πόδια του.Στο 85' ο Κλάψης Χρήστος τράβηξε τον αντίπαλό του κ' ο Δερβελάκος του έδειξε την κόκκινη κάρτα.ΣΗΜ:1)Κατά τη γνώμη μου,ο Αλέκοβ δεν είναι ... ΑΜΥΝΤΙΚΟΣ ούτε ο Κοντάκος Ανδρέας ούτε ο Κλάψης Χρήστος ούτε ο Άγης Μιχελάκος, αλλά είναι ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΙ και δεν θα γίνουν ποτέ αμυντικοί,άλλωστε για τον Αλέκοβ ειδικά,η προσπάθεια για να γίνει αμυντικός κρατάει πολλά χρόνια... και η στατιστική λέει ότι είναι γρήγορος και σκοράρει όταν βρίσκεται στην επίθεση και δίνει και τελικές πάσες,2) ο Ευρώτας ήταν ανώτερος, έκανε πολλές φάσεις για γκόλ ενώ η Ένωση είχε ένα σούτ μετά το 1-3 που ο Μαραγκουδάκης απέκρουσε σε κόρνερ και 3) ο διαιτητής Δερβελάκος μετά το παιχνίδι στο Βοτσαλάκειο δεν απέβαλε παίκτη της Λογγάστρας που ήταν ο ορισμός της κόκκινης κάρτας.Σήμερα μας έδωσε ένα έμμεσο φάουλ σε φράγμα αντί για πέναλτι επειδή είπε ότι κανείς από τους δύο παίκτες δεν είχε την μπάλα.Πως γίνεται να μην έχει την μπάλα ή ο αμυντικός ή ο επιθετικός; Αυτό ήταν ή πέναλτι ή τίποτα.