Υπό τήν έπωνυμίαν άθλητική καί ποδοσφαιρική ένωσις ¨Εύρώτας¨ ίδρίθει είς Έλος τήν 1η Όκτώβρίου 1929.

Είς τό πρωτοδικείο Σπάρτης έστάλει είς τριπλούν καταστατικόν πρός έγκρισιν τήν 10η Ίουλίου1930.

Τό πρωτοδικείον Σπάρτης διά τής ύπ αριθ 699/26-9-1930 αποφάσεώς του άνεγνώρισε τόν Έυρώτα,ύπό τήν έπωνυμίαν

Πρόεδρος :Θεόδωρος Ζαχαράκος,Γ. Γραμματεύς: Γεώρ. Χριστοφοράκος

Ίδριτικά μέλη : Αν. Παστελής ,Χρύσ.Παπανάκος,Ιωαν.Παστελής,Σταύρος Χαρακάκος,Διονύσιος Καμπάς,(όνομα δισανάγνωστο),Γεώρ. Γεωργόπουλος,Κ. Γεωργόπουλος

Πρωταθλήματα:1967,1969-1970,-1978-1979,1983-1984,1991-1992,1994-1995

Κύπελλα :1969,1969-1970,1971-1972,1973-1974,1986-1987,1994-1995,

1995-1996,1996-1997

Πρωταθλήματα β΄:1976,1999-2000,2002-2003,2013-2014.

ΣΥΜΕΤΟΧΕΣ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ:1979-80,1984-85.Δ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:1992-93,1993-94,1995-96,1996-97,1997-98(2ος)

Ο Ευρώτας Έλους είναι η πρώτη ομάδα σε συμμετοχές στην Α κατηγορία Λακωνίας και δεν έχει υποβιβαστεί ποτέ σε κανονική αγωνιστική περίοδο υπό ομαλές συνθήκες. Έχει γιά έδρα του από τις 8-9-1963 το Γήπεδο Έλους ΄ Βασίλειος Μιχελάκος΄το οποίο διαθέτει χόρτο απο το 2004,Κερκίδες 500 θέσεων(το 2ο γήπεδο με τσιμεντένιες κερκίδες αυτής της χωρητικότητας,που στην ουσία είναι μεγαλύτερη των 500 θέσεων) με φωτισμό(Ο 1ος επίσημος ποδοσφαιρικός αγώνας στην Λακωνία με φωτισμό έγινε στο γήπεδο του Έλους..φυσικά η μια ομάδα ήταν ο Ευρώτας και είναι το 2ο γήπεδο της Λακωνίας με φωτισμό!).Τα Χρώματα της ομάδος ειναι ερυθρόλευκα, δεύτερο χρώμα μπλε-άσπρο.

Ο Ευρώτας Έλους είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει αλλάξει ποτέ την ονομασία της,δεν έχει διαλυθεί ποτέ,ενώ..., κάνει σέντρα από την ίδρυση και συμμετοχή των ομάδων της Λακωνίας στην Ε.Π.Σ. Μεσσηνίας- Λακωνίας.

Live Skcorer

ΓΑΙΑ ΕΝ ΕΛΕΙ

Κυριακή 14 Δεκεμβρίου 2008

Άφησε βαθμούς στο Αλκαζάρ ο Ολυμπιακός

Στον ένα βαθμό αρκέστηκε ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός που ήρθε ισόπαλος με 1-1 στο Αλκαζάρ με τη Λάρισα στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 14ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκα. Η Λάρισα μπήκε φουριόζα στον αγώνα και μόλις στο 4΄ έχασε πολύ καλή ευκαιρία με τον Σαρμιέντο που είχε δοκάρι σε σέντρα που επιχείρησε από δεξιά. Πέντε λεπτά αργότερα η ΑΕΛ " έχασε νέα καλή ευκαιρία, αυτή τη φορά με τον Ζουράφσκι, ο οποίος από πάσα του Βενετίδη βρέθηκε απέναντι στον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού, που τον «νίκησε» στο τετ α τετ. Από τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός άρχισε να ανεβαίνει και στο 17΄ ο Μπελούτσι με μακρινό σουτ ανησύχησε τον Κοτσόλη, ενώ στο 23΄ ο δραστήριος Αργεντινός μέσος έκανε ωραία ατομική προσπάθεια από αριστερά, αλλά το δεξί φαλτσαριστό σουτ που έπιασε πέρασε λίγο άουτ. Στο επόμενο λεπτό οι "ερυθρόλευκοι" έχασαν την καλύτερη ευκαιρία τους στο πρώτο ημίχρονο, όταν ο Όσκαρ από το σημείο του πέναλτι έστειλε τη μπάλα ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, σε ωραίο γύρισμα του Τζόρτζεβιτς. Το παιχνίδι απέκτησε πολύ γρήγορο ρυθμό και οι δύο ομάδες ανοίχτηκαν προκειμένου να πετύχουν κάποιο τέρμα. Στο 25΄ σε μια κεφαλιά του Πάρα έφυγε άουτ, ενώ στο 26΄ ο Φωτάκης πήρε ωραία πάσα στην περιοχή του Ολυμπιακού, αλλά ο Νικοπολίδης έπεσε σωστά στη δεξιά γωνία του και απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ του παίκτη της Λάρισας. Νωρίς νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα. Στο 52ο λεπτό ο Τζόρτζεβιτς σέντραρε συρτά από αριστερά, ο Ντιόγκο πάσαρε δίπλα του στον Μπελούτσι και ο μικρόσωμος άσος του Ολυμπιακού με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 0-1, σημειώνοντας ταυτόχρονα το τέταρτο συνεχές τέρμα του στο πρωτάθλημα, δείχνοντας ότι διανύει περίοδο εξαιρετικής φόρμας. Η Λάρισα όμως δεν παρέδωσε τα όπλα και στο 74΄κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια με πολύ όμορφο γκολ του Σολάνο. Τα πανηγύρια όμως στοίχησαν την 2η κίτρινη κάρτα στον Περουβιανό και η Λάρισα συνέχισε με παίκτη λιγότερο ως το τέλος του αγώνα. Αυτό όμως ουδόλως πτόησε την Λάρισα που συνέχισε να πιέζει και είχε κάποιες καλές στιγμές στα τελευταία λεπτά να πάρει ακόμη και την νίκη. Διαιτητής: Τάσος Κάκκος (Κέρκυρας)
Κόκκινη: Σολάνο (74΄, 2η κίτρινη)

Κίτρινες: Σολάνο, Σαρμιέντο, Βέμπερ - Ντούντου, Όσκαρ, Ντομί, Παπαδόπουλος
Οι συνθέσεις: ΛΑΡΙΣΑ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Κοτσόλης, Βενετίδης, Νταμπίζας, Σολάνο, Πάρα, Σαρμιέντο, Φωτάκης (60΄ Τσίγκας), Ααράμπ (73΄ Ρομπέρ), Ιγκλέσιας, Βέμπερ, Ζουράφσκι (78΄ Κυριακίδης).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Ντομί (62΄ Πάντος), Ζεβλάκοφ, Παπαδόπουλος, Πατσατζόγλου, Ντουντού, Όσκαρ (84΄ Κοβάσεβιτς), Ντιόγκο, Τζόρτζεβιτς (78΄ Λέτο), Μπελούτσι.