Είς τό πρωτοδικείο Σπάρτης έστάλει είς τριπλούν καταστατικόν πρός έγκρισιν τήν 10η Ίουλίου1930.
Τό πρωτοδικείον Σπάρτης διά τής ύπ αριθ 699/26-9-1930 αποφάσεώς του άνεγνώρισε τόν Έυρώτα,ύπό τήν έπωνυμίαν
Πρόεδρος :Θεόδωρος Ζαχαράκος,Γ. Γραμματεύς: Γεώρ. Χριστοφοράκος
Ίδριτικά μέλη : Αν. Παστελής ,Χρύσ.Παπανάκος,Ιωαν.Παστελής,Σταύρος Χαρακάκος,Διονύσιος Καμπάς,(όνομα δισανάγνωστο),Γεώρ. Γεωργόπουλος,Κ. Γεωργόπουλος
Πρωταθλήματα:1967,1969-1970,-1978-1979,1983-1984,1991-1992,1994-1995
Κύπελλα :1969,1969
-1970,1971-1972,1973-1974,1986-1987,1994-1995,
1995-1996,1996-1997
Πρωταθλήματα β΄:1976,1999-2000,2002-2003,2013-2014.
ΣΥΜΕΤΟΧΕΣ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ:1979-80,1984-85.Δ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:1992-93,1993-94,1995-96,1996-97,1997-98(2ος)

Ο Ευρώτας Έλους είναι η πρώτη ομάδα σε συμμετοχές στην Α κατηγορία Λακωνίας και δεν έχει υποβιβαστεί ποτέ σε κανονική αγωνιστική περίοδο υπό ομαλές συνθήκες. Έχει γιά έδρα του από τις 8-9-1963 το Γήπεδο Έλους ΄ Βασίλειος Μιχελάκος΄το οποίο διαθέτει χόρτο απο το 2004,Κερκίδες 500 θέσεων(το 2ο γήπεδο με τσιμεντένιες κερκίδες αυτής της χωρητικότητας,που στην ουσία είναι μεγαλύτερη των 500 θέσεων) με φωτισμό(Ο 1ος επίσημος ποδοσφαιρικός αγώνας στην Λακωνία με φωτισμό έγινε στο γήπεδο του Έλους..φυσικά η μια ομάδα ήταν ο Ευρώτας και είναι το 2ο γήπεδο της Λακωνίας με φωτισμό!).Τα Χρώματα της ομάδος ειναι ερυθρόλευκα, δεύτερο χρώμα μπλε-άσπρο.
Ο Ευρώτας Έλους είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει αλλάξει ποτέ την ονομασία της,δεν έχει διαλυθεί ποτέ,ενώ..., κάνει σέντρα από την ίδρυση και συμμετοχή των ομάδων της Λακωνίας στην Ε.Π.Σ. Μεσσηνίας- Λακωνίας.

Live Skcorer

ΕΥΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ 1929

Σάββατο, 17 Σεπτεμβρίου 2016

Γήπεδο Συκέας.Κύπελλο Λακωνίας Γ' φάση.Α.Ο Αγγελώνας-Ευρώτας Έλους 5-2 ημιχ.3-1

-Στο 13ο λεπτό ο Κουτσοβασίλης έβγαλε ωραία πάσα στον κενό χώρο στον Roncea,ο παίκτης του Ευρώτα με την ταχύτητα του έφτασε απέναντι στον τερμ/κα και έπιασε ένα σουτ κεραυνό,η μπάλα όμως προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι και έσκασε στον πλαστικό χλοοτάπητα,με τον Ευρώτα να χάνει μεγάλη ευκαιρία.

-Στο 19ο λεπτό έγινε μια επιπόλαια ενέργεια σε μικρο χώρο στο σημείο του κόρνερ έγινε σέντρα στα τυφλά περισσότερο και η άμυνα του Ευρώτα βρέθηκε προ τελεσμενων,εκεί παίκτης του Α.Ο Αγγελώνας μόνος με τον Μάντζιο,έκανε το εξ επαφής σουτ,σε ετοιμότητα ο τελευταίος σταμάτησε το σουτ που έγινε από κοντινή απόσταση.
-Στο 23ο λεπτό οι παίκτες του Ευρώτα σε μια υποδειγματική εναλλαγή της μπάλας που πέρασε από τα πόδια των Χριστάκου,Κουτσοβασίλη,Roncea με τον τελευταίο να παίρνει στα πλάγια τον αμυντικό του Α.Ο Αγγελώνας στην κατάλληλη στιγμή να του επιστρέφει και πάλι τη μπάλα μέσα στην περιοχή που ο Κουτσοβασίλης με ψύχραιμο πλάσε να κάνει το 0-1.Αν υπάρχει συμμέτοχη και αλλού παίκτη του Ευρώτα λυπούμαστε ήταν και το κάθετο δοκάρι της βάσης μιας μονάδας καλαθοσφαιριστής με σπασμένη Στεφανή εδώ και καιρό...η στεφάνη έχει τα 2/3 ως περίμετρο για κάτι άλλο...σε άπλα μαθηματικά!!!
-Στο 26ο λεπτό πάλι παίκτης του Α.Ο Αγγελώνας βρέθηκε μόνος του υστέρα από σέντρα και η κεφάλια που έγινε έφυγε λίγο άουτ.
-Στο 31ο λεπτό κεφάλια από παίκτη του Ευρώτα που τον έκρυψε(βλέπε κάθετη βάση καλαθοσφαίρισης...),είχε ως αποτέλεσμα αμυντικός να διώχνει προ της εστίας με τον τέρμα/κα να είναι εκτός θέσης.Τώρα αν θα κατέληγε στα δίχτυα είναι άγνωστο,από την αντίδραση του τέρμα/κα έδειξε ότι υπήρξε κάποιος κίνδυνος για την εστία του.
-Στο 33ο λεπτό και από την εκτέλεση πλάγιου άουτ...αδικαιολόγητα οι παίκτες του Ευρώτα έχασαν την μάχη στο αέρα έγινε η πρώτη κεφαλιά και κοντά στο δεύτερο δοκάρι ο πιο κοντός,άλλα και έμπειρος Παντελής Βλάχος όχι σίγουρα ως κεφαλοσφαιριστης,ισοφάρισε για την ομάδα του εντελώς ανέλπιστα σε 1-1.
-Στο 37ο λεπτό έγινε μια εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά της επίθεσης του Α.Ο Αγγελώνας που είχε στο πρώτο ημίχρονο την εστία που είναι ο ιερός ναός του Αγίου Νεκταρίου,ο Μάντζιος είπε εγώ και έφτασε στην μπάλα χωρίς να την πιάσει σταθερά,αυτή στην βρήκε πάνω στον παίκτη του Α.Ο Αγγελώνας και δυστυχώς για τον ίδιον η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του και έγινε το 2-1.Σε αυτή την περίπτωση και όταν αποφασίζεις την έξοδο ακόμα κι αν θέλεις να μπλοκάρεις σταθερά την μπάλα έχοντας και άλλους δίπλα σου ο πιο κοντινός σου είτε συμπαίκτης είτε αντίπαλος....αυτός πρέπει να πέσει στο έδαφος και όχι να μείνει όρθιος,είναι νόμος τον πετάς κάτω με το σώμα και είσαι 100% μέσα στο πνεύμα του κανονισμού,αν δεν είσαι σίγουρος κάνεις χρήση της γροθιάς σου που σου δίνει πολύ μεγάλη δυναμική σε συνδυασμό με το σώμα σου.Βέβαια δεν είναι απόλυτα όλα αυτά υπάρχει και ο παράγοντας τύχη για τον επιθετικό,όμως φταίει και η άμυνα που έπρεπε να εκτοπισθεί τον συγκεκριμένο παίκτη,οπότε υπάρχει διπλό λάθος δεν μένεις μόνο στο εγώ του συμπαίκτης σου λειτουργείς και συνδράμεις στο να έχει καθαρό το πεδίο δράσης.
-Στο 38ο λεπτό μπήκε το κερασάκι στην τούρτα όταν το κράτημα της μπάλας στα π.χ αριθμό μέτρων και αναλογιών δεν κάνει καλό...έφερε τον Boiku να βρεθεί εκτός θέσης(δεν φέρει ευθύνη)και από εκεί έγινε η σέντρα,όπου με κοντινό πλάσε που και πάλι φέρει ευθύνη όπως και στο πρώτο γκολ το κέντρο της άμυνας του Ευρώτα...μέσα σε διάστημα 5 λεπτών το 0-1 να γίνει εν μέσω πανηγυρισμών των γηπεδούχων αυτό που ούτε οι ίδιοι θα περίμεναν 3-1.Δεν είναι η πρώτη φορά το έχουμε κάνει σε ένα νησί για το πρωτάθλημα της Δ` Εθνικής...με κατώτερη ομάδα...από εκεί και πέρα μπορείς να γράψει κάποιος για ένα καλό ξεκίνημα στο πρώτο ημίχρονο και ένα εφιαλτικό πεντάλεπτο.Αυτό είναι που έκρινε όλον τον αγώνα και ξέχωρα από ατομικά λάθη είτε ομαδικά στο πρωτάθλημα σημαίνουν βαθμούς.Εδώ έχουμε έναν αποκλεισμό από το κύπελλο νωρίς,δεν είναι η πρώτη φορά έχει συμβεί και στο παρελθόν...το μόνο που χάθηκε ήταν το γοήτρο στο δεύτερο ημίχρονο.Άλλη κρίση για την ομάδα δεν υπάρχει...λείπουν κάποια στοιχεία που δεν μπορούν να βγάζουν συμπεράσματά από δυο διαφορετικούς αγώνες.Αυτά...ως κριτική μόνο για το συγκεκριμένο αγώνα τα υπόλοιπα μετά την 7η αγωνιστική τότε θα υπάρχουν τα απαραίτητα στοιχεία
-Β Μέρος:Στο 57ο λεπτό ο Μάντζιος έδιωξε ένα σουτ από καλή θέση για γκολ.
-Στο 67ο λεπτό ο Μάντζιος απόκρουσε το αρχικό σουτ που του έγινε,όμως αυτή την φορά οι συμπαίκτες του δεν πήγαν στην μπάλα και με κοντινό σουτ ανέβηκε ο δείκτης του σκορ στο 4-1.
-Στο 79ο λεπτό ο Χριστάκος με πλάγιο γωνιακό σουτ μείωσε σε 4-2...μάλλον λίγο αργά για τον Ευρώτα.Σίγουρα όμως πάνω στον Χριστάκο έγινε μια καθαρή ανατροπή λίγο πιο πριν χωρίς ο αξιωματούχος Αγρανιώτης που ήταν μπροστά στην φάση να δει τίποτα...χωρίς να αλλοιώνει το αποτέλεσμα του αγώνα.
-Στο 81ο λεπτό σε σέντρα που γίνεται από τα δεξιά στη μικρή περιοχή πετάχτηκε πίσω από την άμυνα ο Αλίμπαλης,αλλά το πλάσε-προβολή βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων.
-Στο 89ο λεπτό αυτός που σημείωσε το πρώτο γκολ του AO Αγγελώνα ο Παντελής Βλάχος και αφού απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο,έδωσε θριαμβευτική διάσταση για την ομάδα του κάνοντας το τελικό 5-2.
-Τώρα αυτό που προέχει για τον Ευρώτα είναι ηρεμία για τον πρώτο αγωνα του στο πρωτάθλημα με το Κάστρο Μονεμβάσιας και που θέλει ξεκίνημα με νίκη στην έδρα του στο Έλος
-Σύνθεση του Ευρώτα Έλους:15.Μάντζιος Αλέξανδρος-Γιώργος,2.Τζανετάκος Σπύρος(στο 60ο λεπτό Μανουσόπουλος Γιώργος),3.Boiku Florentin Lucian,5.Παντόπουλος Ηρακλής(13.στο 68ο λεπτό Τζαμούρης Στέλιος),6.Κολλάτος Θεόδωρος,7.Roncea Madalin,8.Χριστάκος Γιάννης,10.Ζαρκαδούλας Κώστας,11.Αλίμπαλης Γιώργος Θεόδ.(στο 83ο λεπτό Μιχαλάκης Γιώργος),17.Κουτσοβασίλης Νίκος,18.Κλάψης Χρήστος.