Υπό τήν έπωνυμίαν άθλητική καί ποδοσφαιρική ένωσις ¨Εύρώτας¨ ίδρίθει είς Έλος τήν 1η Όκτώβρίου 1929.

Είς τό πρωτοδικείο Σπάρτης έστάλει είς τριπλούν καταστατικόν πρός έγκρισιν τήν 10η Ίουλίου1930.

Τό πρωτοδικείον Σπάρτης διά τής ύπ αριθ 699/26-9-1930 αποφάσεώς του άνεγνώρισε τόν Έυρώτα,ύπό τήν έπωνυμίαν

Πρόεδρος :Θεόδωρος Ζαχαράκος,Γ. Γραμματεύς: Γεώρ. Χριστοφοράκος

Ίδριτικά μέλη : Αν. Παστελής ,Χρύσ.Παπανάκος,Ιωαν.Παστελής,Σταύρος Χαρακάκος,Διονύσιος Καμπάς,(όνομα δισανάγνωστο),Γεώρ. Γεωργόπουλος,Κ. Γεωργόπουλος

Πρωταθλήματα:1967,1969-1970,-1978-1979,1983-1984,1991-1992,1994-1995

Κύπελλα :1969,1969-1970,1971-1972,1973-1974,1986-1987,1994-1995,

1995-1996,1996-1997

Πρωταθλήματα β΄:1976,1999-2000,2002-2003,2013-2014.

ΣΥΜΕΤΟΧΕΣ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ:1979-80,1984-85.Δ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:1992-93,1993-94,1995-96,1996-97,1997-98(2ος)

Ο Ευρώτας Έλους είναι η πρώτη ομάδα σε συμμετοχές στην Α κατηγορία Λακωνίας και δεν έχει υποβιβαστεί ποτέ σε κανονική αγωνιστική περίοδο υπό ομαλές συνθήκες. Έχει γιά έδρα του από τις 8-9-1963 το Γήπεδο Έλους ΄ Βασίλειος Μιχελάκος΄το οποίο διαθέτει χόρτο απο το 2004,Κερκίδες 500 θέσεων(το 2ο γήπεδο με τσιμεντένιες κερκίδες αυτής της χωρητικότητας,που στην ουσία είναι μεγαλύτερη των 500 θέσεων) με φωτισμό(Ο 1ος επίσημος ποδοσφαιρικός αγώνας στην Λακωνία με φωτισμό έγινε στο γήπεδο του Έλους..φυσικά η μια ομάδα ήταν ο Ευρώτας και είναι το 2ο γήπεδο της Λακωνίας με φωτισμό!).Τα Χρώματα της ομάδος ειναι ερυθρόλευκα, δεύτερο χρώμα μπλε-άσπρο.

Ο Ευρώτας Έλους είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει αλλάξει ποτέ την ονομασία της,δεν έχει διαλυθεί ποτέ,ενώ..., κάνει σέντρα από την ίδρυση και συμμετοχή των ομάδων της Λακωνίας στην Ε.Π.Σ. Μεσσηνίας- Λακωνίας.

Βοτσαλάκειο Ενωσιακό Κέντρο

Στο 13' λεπτό παίκτης της Α.Ε.Δήμου Μυστρά από λάθος εκτίμηση βγήκε απέναντι στον Συριανό και την έστειλε πάνω του.Στο 15' λεπτό ο Παπαγιαννόπουλος δεν πρόλαβε τον τερμ-κα.Στο 17' λεπτό ο Θώμος πλάσαρε και ο τερμ-κας δύσκολα απέκρουσε σε κόρνερ.Στο 21' λεπτό νέο ξέχασμα παίκτη του Μυστρά άστοχος και αυτός.Στο 36' λεπτό ο Παπαγιαννόπουλος πάλι σούταρε και πάλι ο τερμ-κας έδιωξε σε κορνερ.Στο 42' λεπτό ο Θώμος έβγαλε μόνο τον Παπαγιαννόπουλο και αύτος σκόραρε κάνοντας το 0-1.Στο 45' λεπτό ο Συριόπουλος με σουτ βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι.Στο 58' λεπτό η ομάδα είχε άλλη μια ευκαιρία για γκολ αλλά πάλι άουτ.Στο 62' λεπτό η Α.Ε. έπαιζε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη για διαμαρτυρία.Στο 68' λεπτό χάνει μεγάλη ευκαιρία ο Αλέκοβ για το 0-2 και στο 70' λεπτό ο ίδιος πλάσαρε και ενω όλοι περίμεναν το 0-2 από το πουθενά παίκτης κόβει την μπάλα πάνω στην γραμμή και πάει πάλι στον Αλέκοβ,σουτάρει και άουτ.ΣΤΟ 77' λεπτό ο Μιχελάκος Άγης σουτάρει δυνατά και το 0-2 είναι γεγονός με τον Μιχελάκο να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ.

Σύνθεση Ευρώτα Έλους:Συριανός Κώστας,Κωσταντόπουλος Μιχάλης,Κατέχος Γιάννης,Αλέξης Αλέκοβ,Ρουμπής Μιχάλης,Παπαγιαννόπουλος Κλεάνθης(Πουλάκος Παναγιώτης στο 80' λεπτό),Κολιάκος Κυριάκος,Συριόπουλος Παναγιώτης,Ζωρντός Παναγιώτης(Σταμογιάννος Θεόδωρος στο 57' λεπτό),Αντώνης Θώμος(Βασιλειάδης Γρηγόρης στο 46' λεπτό),Μιχελάκος Άγης

Στην επόμενη φάση ο Ευρώτας αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό Γυθείου στο Έλος

Ευρώτας Έλους-Αστέρας Βλαχιώτη 3-2

Πρωτάθλημα Α' κατηγορίας Λακωνίας
Σαββάτο 21 Νοεμβρίου 2009

Στο 2' λεπτό ο Αλέκοβ βρίσκει τον Μιχελάκο Αλίμπαλη μόνο απέναντι στον Καλογιάννη και σουτάρει άουτ.Στο 10' λεπτό ο Σταμογιάννος χάνει την μπάλα και με δύο πάσες ο Αστέρας κάνει το 0-1.Στο 22' λεπτό ο Αλίμπαλης με ένα εκπληκτικό σουτ κάνει το 1-1 και άγαλμα ο Καλογιάννης.Στο 24' λεπτό ο Σταμογιάννος κάνει πέναλτι.Η εκτέλεση έγινε αλλά η μπάλα πέταξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.Στο 29' λεπτό ο Αλέκοβ έβγαλε την σέντρα και ο Αλίμπαλης στην κίνηση πετυχαίνει ένα γκολ ποιήμα.Δεύτερη φορά άγαλμα ο Καλογιάννης και εισπράττει το ζεστό χειροκρότημα του κόσμου.Στο 40' λεπτό και ύστερα από πολλές κόντρες γίνεται το 2-2.Στο 43' λεπτό παίκτης του Αστέρα σουτάρει από κοντα άουτ στην τελευταία ιδανική ευκαιρία του αγώνα για τον Αστέρα.Β' μέρος:Στο 48' λεπτό ο Αλέκοβ με δυνατό σουτ που έκανε η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.Στο 71' λεπτό ο Αλίμπαλης από τα πλάγια κάνει ένα σουτ,η μπάλα περνά από πολλά σώματα και καταλήγει στα δίχτυα του Καλογιάννη και το 3-2 είναι γεγονός,τρίτη φορά ο Καλογιάννης άγαλμα.Ο Αστέρας βγήκε μπροστά αλλά όμως η αμυντική λειτουργία του Ευρώτα ήταν άψογη.Στο 83' λεπτό ο πρωταγωνιστής του αγώνα Αλίμπαλης παίρνει την δεύτερη κίτρινη κάρτα και στα επόμενα λεπτά ο Ευρώτας αντιστέκεται στην πίεση με ένα παίκτη λιγότερο διότι αυτοί που έμειναν μέσα στον αγώνα έπρεπε να πάρουν την νίκη διότι το ΧΡΩΣΤΑΓΑΝ ΣΤΟΝ ΑΛΙΜΠΑΛΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΒΡΕΘΗΚΕ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΟΠΩΣ ΚΑΠΟΤΕ ΓΙΝΟΤΑΝ ΑΣΧΕΤΩΣ ΑΝ ΕΧΑΝΕ Η ΝΙΚΟΥΣΕ Η ΟΜΑΔΑ.

Σύνθεση Ευρώτα Έλους:Συριανός Κώστας,Παπαγιαννόπουλος Κλεάνθης,Σμπυράκος Χρήστος(Κατέχος Γιάννης στο 65' λεπτό),Σταμογιάννος Θεόδωρος(τελικά έβγαλε όλο τον αγώνα για πρώτη φορά φέτος),Ρουμπής Μιχάλης,Κρητικάκος Γιώργος,Αντώνης Θώμος,Συριόπουλος Παναγιώτης(Τζαμουρής Στέλιος στο 76' λεπτό),Αλέκοβ Αλέξης,Αλίμπαλης Γιώργος,Μιχελάκος Άγης(Καρτιανός Κώστας στο 59' λεπτό)

Αστέρας Βλάχιωτη-Ευρώτας Έλους 0-10

Πρωτάθλημα Προπαίδων ALMA SPORT 2009-10
Κυριακή 15 Νοεμβρίου 2009

Στο 7' λεπτό ο Λάτσης Θανάσης το 0-1.Στο 9' λεπτό ο Λούτσι Μπόικο Φλορεντίν το 0-2.Στο 14' λεπτό ο Πλεμμένος Σωτήρης το 0-3.Στο 21' λεπτό ο Τζαμουρής Βασίλης το 0-4.Στο 25' λεπτό ο Λούτσι Μπόικο Φλορεντίν το 0-5.Στο 36' λεπτό ο Άρης Μιχελάκος το 0-6.Τα επόμενα γκόλ ανήκουν στον Αλίμπαλη Γιάννη στο 41' το 0-7,στο 46' το 0-8 και στο 50' και 51' λεπτό το 0-9 και το τελικό 0-10.

Σύνθεση Ευρώτα Έλους:Άλεξ Αιλέιν,Πλεμμένος Σωτήρης(Γεωργίου Θανάσης στο 30' λεπτό),Τζαμουρής Βασίλης,Ταμβακολόγος Παναγιώτης,Αλεξαντρής Λεωνίδας,Αλίμπαλης Γιάννης,Λούτσι Μπόικο Φλορεντίν,Μαρτάκος Σπύρος,Μιχελάκος Άρης,Λάτσης Θανάσης,Μιχελάκος Νικήτας

Κρόνος Αγίου Δημητρίου-Ευρώτας Έλους 2-1

Σαββάτο 14 Νοεμβρίου 2009

Στο 24' λεπτό ο Αλίμπαλης βρέθηκε απέναντι στον τερματοφύλακα αλλά το σουτ που έκανε δεν ήταν αυτό που ήθελε.Στο 26' λεπτό Αλέκοβ και Ρουμπής έκαναν λάθος εκτίμηση της φάσης και ο έμπειρος Αρνιώτης εύκολα έκανε το 1-0.Στο 29' λεπτό ο Ρουμπής έκανε πέναλτι στον Αρνιώτη.Το εκτέλεσε ο ίδιος αλλά ο Συριανός τον σταμάτησε.Στο 35' λεπτό ο Παπαγιαννόπουλος διέσχισε 30 μέτρα από την θέση του και φτάνοντας στην περιοχή του Κρόνου έκανε μια σέντρα στην καρδιά της άμυνας του Κρόνου και ο Αλίμπαλης από το σημείο του πεναλτι έκανε το 1-1 την ώρα που οι δύο αμυντικοί του Κρόνου απλά κοίταζαν που πραγματικά είδαν την μπάλα μόνο όταν μπήκε στα δίχτυα.Στο 43' λεπτό ο Μιχελάκος Άγης μόνος με τον Γραμματικάκη απέκρουσε με τα πόδια.Στο 53' λεπτό έγινε ένα κόρνερ και όπως συνήθως με κεφαλιά έγινε το 2-1.Ο Κρόνος από το σημείο αυτό και ύστερα δεν έκανε καμμία ευκαιρία και ο Ευρώτας έμεινε στην γκρίνια.

Σύνθεση Ευρώτα Έλους:Συριανός Κώστας,Παπαγιαννόπουλος Κλεάνθης,Κρητικάκος Γιώργος,Κωσταντόπουλος Μιχάλης(Τζαμουρής Στέλιος στο 67' λεπτό),Ρουμπής Μιχάλης,Αλέκης Αλέκοβ,Κολιάκος Κυριάκος(Κατέχος Γιάννης στο 75' λεπτό),Συριόπουλος Παναγιώτης(Σταμογιάννος Θεόδωρος στο 60' λεπτό),Αντώνης Θώμος,Αλίμπαλης Γιώργος,Μιχελάκος Άγης

Ευρώτας Έλους-Λεωνίδας Σπάρτης 4-1

Κυριακή 08 Νοεμβρίου 2009

Στο 16' λεπτό ο Μιχελάκος Άγης σουτάρει και ο Αποστολάκος αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ.Στο 30' λεπτό σε μια φάση μικρής διάρκειας ο Αντώνης Θώμος με δυνατό πλασέ πραγματοποιεί το 1-0.Στο διάστημα 40-45' λεπτού ο Λεωνίδας είχε μια σειρά από κόρνερ έτσι στο 41' λεπτό μια κεφαλιά βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.Β' μέρος:Στο 51' λεπτό έγινε η φάση του αγώνα όταν ο μικρός Κολιάκος βρέθηκε απέναντι στον Αποστολάκο ο οποίος από καθαρή τύχη η μπάλα βρήκε στο απλωμένο χέρι του.Στο 58' λεπτό από μια στημμένη φάση ο Παπακαλός σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά έκανε το 1-1.Στο 66' λεπτό ο Σταμογιάννος παίρνει την θέση του μικρού Κολιάκου και στο 68' λεπτό ο επιθετικός πλέον Αλέκοβ έκανε μιά σέντρα και απο κοντά ο Αλίμπαλης κάνει το 2-1.Ο Ευρώτας χτυπά και από δεξιά και από αριστερά με Αλέκοβ και Μιχελάκο Άγη και ο Αλίμπαλης πίσω από την επίθεση.Ο Ευρώτας χάνει ευκαιρίες για γκολ και στο 78' λεπτό ο Αλέκοβ κάνει το 3-1 με ντακουνάκι στον αέρα και στο 83' λεπτό ο Αλίμπαλης με ατομική ενέργεια αδειάζει 2 παίκτες και από τα πλάγια εκτελεί τον Αποστολάκο κάνοντας το 4-1 και στα σύρματα της κερκίδας....

Σύνθεση Ευρώτα Έλους:Συριανός Κώστας,Σμπυράκος Χρήστος(Κατέχος Γιάννης στο 90' λεπτό)Παπαγιαννόπουλος Κλεάνθης,Ρουμπής Μιχάλης,Αλέξης Αλέκοβ,Κρητικάκος Γιώργος,Κολιάκος Κυριάκος(Σταμογιάννος Θεόδωρος στο 66' λεπτό),Συριόπουλος Παναγιώτης(Τζαμουρής Στέλιος στο 85' λεπτό),Αντώνης Θώμος,Αλίμπαλης Γιώργος,Μιχελάκος Άγης

Ευρώτας Έλους-Α.Ε.Δήμου Σκάλας 1-3 για το πρωτάθλημα Υποδομών

Πρωτάθλημα <<Προπαίδων>> ALMA SPORT 2009-10
08/11/2009
Ευρώτας Έλους-Α.Ε.Δήμου Σκάλας 1-3

Στο 8' λεπτό έγινε ένα σουτ και ο Λούτσι Μπόικο Φλορεντίν βλέποντας ότι η μπάλα πηγαίνει στα δίχτυα....βάζει το χέρι του και κάνει πέναλτι.Το πέναλτι ήταν εύστοχο και γίνεται το 0-1.Στο 13 λεπτό ο Λάτσης σούταρε και η μπάλα βρήκε το δοκάρι.Β' μέρος:Στο 35' λεπτό οι μικροί της Σκάλας,η μπάλα χτύπησε στο χόρτο και άλλος παίκτης της Σκάλας εξ' επαφής με την εστία την έβγαλε πάνω από το δοκάρι.Στο 40' λεπτό και στο 45' λεπτό ο Αλίμπαλης έχασε δύο ευκαιρίες απέναντι στον τερματοφύλακα.Στο 48' λεπτό ο Μιχελάκος Ν. έκανε το 1-1.Στο 50' λεπτό έγινε το 1-2 και το 1-3 στο 53' λεπτό.

Σύνθεση Ευρώτα Έλους:Άλεξ Αιλέιν,Ταμβακολόγος Παναγιώτης,Λούτσι Μπόικο Φλορεντίν,Αλίμπαλης Γιάννης,Μαρτάκος Σπύρος,Μιχελάκος Άρης,Μιχελάκος Νικήτας,Μιχελάκος Νίκος,Τζαμουρής Βασίλης,Θανάσης Λάτσης,Γεωργίου Θανάσης